Kierowcy na celowniku Unii Europejskiej – radykalne zmiany mają zahamować zapędy piratów drogowych

Takie zmiany są nieuniknione

W skrócie
  • Nadchodzą poważne zmiany, które dotyczyć będą kierowców
  • UE chce jednego wspólnego taryfikatora i systemu egzekwowania kar na terenie całej Unii Europejskiej
  • Wstępem do zmian będzie wejście w życie cyfrowego prawa jazdy

UE od dłuższego czasu przygląda się zmotoryzowanym i systematycznie pracuje nad najnowszą nowelizacją przepisów, która w sposób bardzo dosadny ma dotykać każdego kierowcę bez względu na to, w jakim kraju popełnił wykroczenie i gdzie został wydany dokument prawa jazdy. Unifikacja kar ma być rozwiązaniem wszystkich dotychczasowych problemów.

Na drogach ma być bezpieczniej, a ziszczenie unijnego planu, który przyjmuje obniżenie liczby ofiar śmiertelnych, a także poważnych wypadków drogowych o 50% do 2030 roku, a następnie całkowite wyeliminowanie wypadków śmiertelnych do 2050 roku, wymaga sporych zmian. Te, szczególnie skierowane muszą zostać wobec piratów drogowych, którzy obecnie bardzo często pozostają bezkarni w związku z wykroczeniami, których dopuścili się w kraju innym niż ten, w którym wydano prawo jazdy. Brak jednoznacznych przepisów w tej kwestii ma zmienić się już niebawem, gdyż Unia Europejska planuje wprowadzić nowe, ogólnoeuropejskie przepisy dla wszystkich kierowców.

Europosłowie pracują nad projektem zmian, który pozwoli wprowadzić jednakowe przepisy we wszystkich krajach, a także unifikację egzekwowania kar. Taka nowelizacja sprawi, że kierowcy w każdym państwie członkowskim będą karani dokładnie w ten sam sposób, a usprawnienie systemu wymiany informacji między krajami sprawi, że odpowiednie służby otrzymają informacje o popełnionym wykroczeniu w kraju innym niż ten, w którym wydano prawo jazdy. Zmiany nadchodzą wielkimi krokami, ale wprowadzane będą stopniowo.

Najważniejsze informacje:

  1. Unia Europejska chce wprowadzić sporo zmian, które dotyczyć będą zmotoryzowanych. Cyfrowe prawo jazdy to dopiero preludium nadchodzących nowelizacji.
  2. Posłowie chcą, aby na terenie całej UE obowiązywał jeden wspólny system dotyczący mandatów, karania oraz taryfikatora.
  3. Wymiana informacji pomiędzy krajami członkowskimi ma być znacznie sprawniejsza i tym samym pozwoli na ukaranie kierującego za wykroczenie, które popełnił w innym kraju niż tym, w którym wydany został dokument prawa jazdy.

Przeczytaj również:

Prawo jazdy stracisz na terenie całej Unii Europejskiej – rezolucja została przyjęta przez PE

Parlament Europejski przyjął przepisy nazwane transgraniczną wymianą informacji o wykroczeniach i przestępstwach drogowych popełnianych przez kierowców. W końcu zatem informacja o popełnionym wykroczeniu w każdym kraju członkowskim trafi również do kraju, w którym wydany został dokument prawa jazdy. Dzięki temu pojawi się możliwość egzekwowania kar na terenie całej UE, co jest istotną zmianą w porównaniu do “dziurawych” przepisów, które obecnie obowiązują. Aby było to możliwe przygotowane zostały dwa rozwiązania prawne:

  • Organy będą miały aż 11 miesięcy na ściganie wykroczeń, które popełnione zostały przez zagranicznych kierowców. W związku z wymianą informacji to lokalny urząd będzie odpowiedzialny za wyegzekwowanie kwoty mandatu karnego, który otrzyma możliwość przejęcia ścigania sprawcy wykroczenia. Zatem za popełnione wykroczenie np. w Niemczech, gdzie grzywna będzie wynosić ponad 70 euro, egzekwowaniem tej kwoty zajmie się polski urząd skarbowy.
  • Poszczególne organy krajów członkowskich zobowiązane są do wymiany informacji na temat najpoważniejszych wykroczeń, do których zaliczane będzie znaczne przekroczenie prędkości, utrata prawa jazdy, jazda pod wpływem alkoholu, przejazd na czerwonym świetle, jazda na zderzaku, a także niebezpieczne parkowanie, wyprzedzanie na linii ciągłej czy jazda pod prąd.

Wymiana informacji pomiędzy krajami członkowskimi będzie zatem teraz znacznie sprawniejsza, ale to nie koniec zmian. Unia Europejska chce, aby system karania za wykroczenia był jednakowy dla wszystkich państw należących do UE. To zdecydowanie byłby najlepszy i najskuteczniejszy bat na piratów drogowych – wówczas we wszystkich krajach kary za wykroczenia byłyby takie same i zasilałyby konto kierowcy. Droga do wprowadzenia wszystkich założeń jest jednak wyjątkowo długa i skomplikowana, chociaż pierwsze kroki zostały już poczynione. Wszystkie kraje członkowskie mają 30 miesięcy, aby przygotować się i wykonać wszystkie niezbędne wytyczne do stworzenia systemu wymiany informacji. KE nie poinformowała jeszcze o wstępnym terminie wprowadzenia zunifikowanego systemu kar, ale ten z pewnością będzie kolejnym krokiem zaraz po wejściu w życie cyfrowego prawa jazdy obowiązującego na terenie całej Unii Europejskiej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button