WSK 125 i 175: czy była faktycznie najlepszym polskim motocyklem?

Pierwsze WSK 125 zjechały z linii produkcyjnej już w roku 1955 i nie różniły się znacząco od WFM

W skrócie
  • WSK 125 i 175 to kawał polskiej tożsamości motocyklowej
  • Co oznacza nazwa WSK? Od czego to skrót?
  • Dlaczego WSK 125 nie przetrwała do dziś?

Gdybyś obudził mnie w środku nocy i zapytał jaki motocykl był najważniejszy w historii polskiej motoryzacji, to bez cienia wątpliwości i chwili zastanowienia wykrzyczałbym, że WSK 125! Dlaczego?

Oczywiście Junak czy Sokół wydaje się bardziej kultowy, ale oba te motocykle niekoniecznie były mniej awaryjne, a przede wszystkim były droższe przez co mniej dostępne i zdecydowanie bardziej skomplikowane pod względem obsługi i serwisu. Tutaj musimy również zastosować pewien podział dziejowy: Sokół wytwarzany był w zupełnie innych czasach. Po wojnie Państwu Polskiemu zależało, aby jak najmniejszym kosztem wytworzyć jak największą ilość motocykli, która będzie sobie radzić z trudami polskich dróg i średnimi raczej możliwościami serwisowymi. Junak pod tym względem, nie dość że był stosunkowo drogi, to serwisowo wypadał blado na tle motocykli WFM oraz WSK. Zresztą, na jakim motocyklu Twój ojciec w latach 60, 70 czy 80-tych zabierał mamę na randki? Najczęściej była to właśnie Wueseka. Motocykl lekki, prosty w obsłudze i generalnie bezawaryjny. Oczywiście możemy złorzeczyć na układ zapłonowy, który raz na czas musieliśmy wyregulować, ale w stosunku do Jaw czy Junaków zabawa była dziecinnie prosta, a nawet jeżeli zapłon nie był ustawiony idealnie w punkt, to nie powodował od razu uszkodzenia korbowodu.

Motocykl WSK 125

Poza tym części. Znam dziesiątki historii, w których Junaki i Sokoły czy bardziej zaawansowane konstrukcje ze wschodu, a czasami nawet zachodu kończyły oparte o płot ze względu na to, że ciężko było z dostępem do części. W przypadku motocykla ze Świdnika ten problem oczywiście istniał, ale w stopniu minimalnym. No i przede wszystkim wymiana wału korbowego nie była dla domorosłych mechaników tak trudna jak ustawienie rozrządu w Junaku (najczęściej).

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Co oznacza skrót WSK?

Pierwsze Wueski zjechały z linii produkcyjnej już w roku 1955 i tak naprawdę nie różniły się znacząco od produkowanych już od roku 1954 motocykli WFM. Produkcja w Świdniku została uruchomiona tuż po tym jak władze zorientowały się, że popyt na jednoślady 125 ccm jest tak duży, że nie wyrabiały się z produkcją. Tak naprawdę do roku 1957 oba motocykle nie różniły się zbyt wiele. Szybko jednak doszło do konkurowania między Warszawą, a Świdnikiem i w 1964 zobaczyliśmy solidnie zmodernizowany model motocykla WSK.

WSK MR 15. Sarenka

Tak rozpoczęła się historia kultowego motocykla, który był produkowany (w kolejnych odsłonach) do roku 1985. Niestety spadek zainteresowania motocyklami i ich nabywaniem wiąże się nierozerwalnie z popularyzacją samochodów w naszym kraju. W latach świetności WSK, motocykl wygrywał z autami tylko dlatego, że był tani i dostępny. Mało kto wtedy myślał o jeździe dla przyjemności, chociaż nie można powiedzieć, że motocykle spełniały wtedy wyłącznie użytkową funkcję.

>>>Czy zobaczymy jeszcze nowy motocykl WSK?<<<

WSK to oczywiście skrót od: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Dla wielu jednak ten skrót oznaczał co innego, z czym wiążą się setki historii o motocyklach WSK; jeżdżących po polach, topionych w bagnie czy tuningowanych tak aby maksymalnie zwiększyć prędkość maksymalną. Wueska była motocyklem, który nie dość, że był często jedynym środkiem transportu (nawet dla całych rodzin), to kiedy w domu pojawiał się pierwszy Maluch, młodsze pokolenie zaczynało podbierać jednoślady i ujeżdżać, popisując się jednocześnie przed kolegami. Wartość Wueski chociaż nigdy nie była wysoka, zatrważająco spadła pod koniec lat 90 i zdrową Wieśkę wtedy można było kupić za grosze. Setki tych motocykli, jeśli nie tysiące wylądowało na złomie. Stało się tak ponieważ nie prezentowały już żadnej wartości dla właścicieli, a dzieci już dawno wyrosły z zabawy, więc te korodowały w szopach. Sytuacja odwróciła się po roku 2010 kiedy do gry weszło kolejne pokolenie, a Ci co mieli je lata temu mogli już sobie pozwolić na luksus jakim jest posiadanie motocykla zabytkowego. Dwusuwowe jednoślady zaczęły nabierać bardzo szybko na wartości, a dzisiaj klasyczną WSK M06, bardzo trudno znaleźć w rozsądnej cenie. Jeszcze trudniej jest znaleźć totalny oryginał, który nadal wygląda dobrze. Cóż, cieszyć się powinien ten, kto ma taki sprzęt.

Inne publikacje na ten temat:

WSK

W roku 1975 fabryka w Świdniku postanowiła wprowadzić do produkcji motocykle z "rodziny ptaktów. Od teraz jednoślady oprócz oznaczenia np. M06 B3, nosiły nazwy, dzięki którym łatwiej było zapamiętać modele motocykli. Wspomniany model B3 nosił oznaczenie "Gil", oprócz niego na rynku pojawił się Lelek oraz Bąk. Motocykle te różniły się przede wszystkim kolorami: żółty, czerwony oraz niebieski i miały mniejsze zbiorniki 10,5 litra zamiast 13 litrów.

Rodzina ptaków

Inna była również kanapa oraz kolor błotnika przedniego. Co ciekawe model Bąk stylizowany był na... choppera. Mieliśmy wysoką kierownicę, wydech puszczony górą - zupełnie jak w motocyklach enduro i podnoszone siedzenie pasażera, które stanowiło oparcie dla kierowcy. Z kolei Lelek był motocyklem terenowym. Dzisiaj, pewnie nazwalibyśmy go scramblerem. Miał szeroką (niską) kierownicę, wydech poprowadzony górą (zupełnie jak w Bąku) oraz wysoko zamontowany błotnik przedni. Poza tym wkrótce wprowadzono motocykle WSK z silnikiem o pojemności 175, ale to już temat na odrębną opowieść.

Prototypy WSK. Polskie motocykle, które nigdy nie trafiły do seryjnej produkcji

Co ciekawe pierwszy i podstawowy model (M06) produkowany był ze zmianami aż do roku 1985. Ostatni egzemplarz kultowej  wueski opuścił montownie w Świdniku 31 października również 1985 i był ostatnim produkowanym seryjnie w naszym kraju motocyklem.

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

  1. „Zresztą, na jakim motocyklu Twój ojciec w latach 60, 70 czy 80-tych zabierał mamę na randki? ”
    Na Osie oczywiście:D

  2. Obecnie kończę pelną renowacje WSK 125 z 1978 roku. Pisanie o sporych cenach wynika z samych kosztów renowacji poszczególnych elementów, które to nie zawsze są udane. Więc kupuje się kolejne. Mnie udało się zregenerować 90% Reszta niestety to zamienniki lub konstrukcja własna. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button