- Z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku wyjechało aż 2 008 347 egzemplarzy motocykli WSK
- Jednoślady WSK produkowane były w latach 1955-1985
- W 1975 roku pojawiła się nowa linia produkcyjna nazwana rodziną ptaków - obejrzyj reklamę i sam zdecyduj, który model chciałbyś mieć
Pamiętacie jeszcze te lata, kiedy na drogach królowały WSK, SHL, MZtki, Simsony i inne niewielkie motorowery, które w wielu motocyklistach zaszczepiły pasję do dwóch kółek? Jeżeli tak to z pewnością spodoba wam się ta podróż w czasie w formie filmu, a jeśli chcielibyście poczuć klimat tamtych lat to również się nie zawiedziecie.
Ostatnie kilka tygodniu po powrocie z wyjazdu do Rumunii spędziłem w garażu, gdyż powoli rozpoczynam remont mojej WSK 125 M06 Z2 z 1961 roku. Kompletowanie niezbędnych części oraz znalezienie rzetelnych firm do wykonania kilku renowacyjnych prac nie jest proste, ale równie ważne w tej całej zabawie związanej z przywróceniem mojego egzemplarza do lat świetności jest poznanie historii modelu, a także perypetii Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku.
Trzeba jednak przyznać, że aktualnie pod względem motocyklowym nie istniejemy, ale zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej w Polsce był ogromny potencjał na stworzenie co najmniej kilku fabryk, w których odbywała by się produkcja jednośladów, ale niestety wszystkie starania zostały niejako zniszczone przez ówczesny system. Tak czy inaczej śmiem twierdzić, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić i pomimo tego, że opuszczające rodzime fabryki motorki nigdy nie były najpiękniejsze, najmocniejsze i najszybsze, to były po prostu nasze, z własnego podwórka.
Najważniejsze informacje:
- Pierwszy motocykl WSK zjechał z taśmy produkcyjnej w 1954 roku. Od tej chwili, aż do zakończenia montażu, w 1985 roku, na polskie drogi wyjechało 2 008 347 egzemplarzy.
- Do rodziny ptaków należały motorki, które oprócz oznaczenia M06 B3 posiadały także nazwę jednego z ptaków.
- Wszystkie zbudowane były na tym samym podwoziu i napędzał je ten sam silnik, jednakże znacznie różniły się wyglądem oraz zastosowaniem.
- Obejrzyjcie reklamę motocykli WSK i sami zdecydujcie, który model przemawia do was.
Pojawienie się rodziny ptaków w latach 1975-1977, czyli nowej serii motocykli opartej na modelu M06 B3, która zadebiutowała w 1971 roku. Oprócz oznaczeń literowo-cyfrowyc (M06 B3) otrzymały one także dodatkowe nazwy – Gil, Lelek czy Bał. Różniły się od siebie przede wszystkim kolorem, a także posiadały znacznie mniejszy bak o pojemności 10,5 l (w poprzedniku miał on pojemność 13l) . Znacznie zmieniono kształty siedziska, poszczególnych elementów, kierownicy lub sposób montażu wydechu. Bąk był stylizowany na tzw. soft choppera, czyli dodano wysoko położoną kierownicę i odchylone siedzisko pasażera, z kolei Lelek dzięki wysoko poprowadzonemu wydechu, a także zmienionym sposobie montażu przedniego błotnika i szerokie kierownicy, nawiązywał do motocykli terenowych.. Gil był wersją najmniej zmodernizowaną w stosunku do pierwotnej M06 B3, ale jednocześnie był on najlżejszy z całej rodziny, gdyż ważył on w stanie suchym 97 kg.
Inżynierowie pokładali spore nadzieje i liczyli na sukces sprzedażowy najnowszej linii. Zmiany wizualne miały znacznie odmłodzić dotychczasową gamę, ale były również niejako wyproszone przez entuzjastów dwóch kółek, którzy potrzebowali zmian. Na jakiekolwiek modernizacje mechaniczne czy nowe rozwiązania technologiczne nie można było liczyć, dlatego wprowadzone zmiany w wyglądzie musiały być na tyle spektakularne, aby wzbudziły zainteresowanie wśród społeczeństwa. Nacisk na sprzedaż modeli z rodziny ptaków był ogromny, wobec tego stworzona została nawet specjalna reklama zachęcają do zakupu. Zasiądźcie wygodnie w fotelu i rozkoszujcie się klimatem z lat 70. i 80.
Trzeba przyznać, że obrazkowy sposób zaprezentowania najnowszych modeli jest niezwykle ciekawy, ale z pewnością najlepiej trafił do młodszego grona odbiorców, które było na celowniku Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. No to co, który wy byście wybrali?
WSK M06 B3 Lelek – najpopularniejszy z rodziny ptaków [DANE TECHNICZNE, HISTORIA, OPIS]