Od czerwca nowe tablice rejestracyjne w Polsce – część kierowców się ucieszy

Jakich pojazdów będą dotyczyć?

W skrócie
  • Wprowadzenie nowej kolorystyki jest efektem ustawy, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu ubiegłego roku
  • Już od 1 czerwca pojawi się nowy wzór tablic rejestracyjnych
  • Jakie pojazdy otrzymają pomarańczowe tablice rejestracyjne?

Już niebawem na polskich drogach zauważycie pojazdy, które będą wyposażone w zupełnie nowy rodzaj tablic rejestracyjnych z czerwonymi znakami na żółtym tle. Wprowadzenie nowego wzoru ma związek z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie już 1 czerwca 2024 roku. Kto ucieszy się ze zmian?

Prośby kierowców sportowych samochodów zostały wysłuchane, gdyż Ministerstwo Infrastruktury wysłuchało próśb i już jakiś czas temu rozpoczęło pracę nad nowym wzorem tablic rejestracyjnych. To, na jakich zasadach i w przypadku jakich pojazdów będą używane zostało wyjaśnione w opublikowanym we wtorek projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Ubiegać się o nowy typ tablic rejestracyjnych będą mogli się kierowcy wyścigówek, którzy będą mogli otrzymać czasowe dopuszczenie takiego auta do ruchu. Już od 1 czerwca sportowe samochody będą zatem mogły czasowo poruszać się po drogach publicznych, co obecnie nie jest możliwe, a skala problemu uwidoczniona została podczas ostatniego rajdu Barbórka, gdy policja niemalże wszystkim startującym zatrzymała dowód rejestracyjny.

Najważniejsze informacje:

  1. Nowy typ tablic rejestracyjnych będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 roku i ma związek z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym.
  2. Tablice z czerwonymi znakami na żółtym tle dedykowane są samochodom wyścigowym, które uczestniczą w zawodach sportowych.
  3. W Prawie o ruchu drogowym pojawiło się zupełnie nowe pojęcie – “samochód osobowy przeznaczony do zawodów sportowych”.

Przeczytaj również:

Zmiany w prawie drogowym 2024: pomarańczowe tablice rejestracyjne. Co to jest i dla kogo?

Skąd taki pomysł zmian? Resort infrastruktury w uzasadnieniu poinformował, że zmiany przygotowane zostały w związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zawiera będzie możliwość czasowego dopuszczenia samochodów sportowych do ruchu drogowego. Jednym z warunków będzie jego czasowa rejestracja, stąd też pomysł o stworzeniu zupełnie nowego typu tablic rejestracyjnych, który zdecydowanie wyróżniać będzie je na drodze. Tablice rejestracyjne wraz pozwoleniem czasowym będą wydawane przez starostę i kosztować będą odpowiednio 100 zł i 18,50 zł. Ministerstwo szacuje, że rocznie wydawanych będzie około 200 kompletów tablic, więc można powiedzieć, że osoby nie uczestniczące w zawodach sportowych będą miały problem ze spotkaniem nowego wzoru na drogach.

 

 

W projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury możemy przeczytać, że:

§ 27. 9.

Na tablicy rejestracyjnej tymczasowej jest wytłoczony numer rejestracyjny składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu:

1) barwy czerwonej na białym tle albo

2) barwy czerwonej na żółtym tle w przypadku tablicy rejestracyjnej wydawanej dla samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych.

 

Motocykliści mogą zatem spać spokojnie, bo zmiana dotyczyć będzie jedynie samochodów wyścigowych. Niemniej jednak, tego rodzaju tablice rejestracyjne nie będą powszechnie widoczne na polskich drogach, ponieważ takie pojazdy nie będą uprawnione do legalnego uczestnictwa w codziennym ruchu drogowym. Zgodnie z podpisaną ustawą, zezwolenie na ruch będzie obowiązywać jedynie w czasie trwania zawodów sportowych i ograniczone będzie do tras wcześniej zgłoszonych przez organizatora. Samochody sportowe z nowymi tablicami będą zatem mogły przemieszczać się między odcinkami specjalnymi, takimi jak Rajd Barbórka, ale już na same zawody czy do Stacji Kontroli Pojazdów (SKP) będą musiały być transportowane na lawecie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button