Zmiany w prawie drogowym 2024: pomarańczowe tablice rejestracyjne. Co to jest i dla kogo?

Czas na kolejne zmiany - jakie pojazdy będą posiadały pomarańczowe tablice rejestracyjne?

W skrócie
  • Już niebawem pojawi się zupełnie nowy wzór tablic rejestracyjnych
  • Wprowadzenie nowej kolorystyki jest efektem ustawy, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu ubiegłego roku
  • Jakie pojazdy otrzymają pomarańczowe tablice rejestracyjne?

Już niebawem planowane jest wprowadzenie nowego modelu tablic rejestracyjnych w Polsce, które przeznaczone będą dla samochodów używanych do celów sportowych. Resort Infrastruktury pracuje nad szczegółowymi przepisami w tej kwestii, a nowelizacja wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 czerwca 2024 roku.

Nowy rok obfituje w wiele kolejnych zmian, które bezpośrednio dotyczyć będą kierujących. Nie wszystkie dotyczą jednak modernizacji samego taryfikatora, a także zmiany wysokości kar za popełnione wykroczenia na drodze. Już niebawem, bo najprawdopodobniej 1 czerwca 2024 roku w życie wejdzie nowelizacja dotycząca tablic rejestracyjnych, która została niejako wymuszona przez pojawienie się zupełnie nowego pojęcia w Prawie o ruchu drogowym.

Warto przypomnieć, że w sierpniu 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o publicznym transporcie zbiorowym, która wprowadziła zmiany w niektórych zapisach Prawa o ruchu drogowym. Po raz pierwszy pojawiło się pojęcie “samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych” i to właśnie takie auta obejmą najnowsze zmiany. Przede wszystkim pojazdy tego typu nie będą podlegać okresowym badaniom technicznym i będą miały nowy wzór tablic rejestracyjnych.

Najważniejsze informacje:

  1. Już 1 czerwca 2024 roku w życie wejdzie rozporządzenie, na mocy którego pojawi się zupełnie nowy rodzaj tablic rejestracyjnych.
  2. Zmiany są efektem ustawy, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec sierpnia 2023 roku.
  3. W Prawie o ruchu drogowym pojawiło się zupełnie nowe pojęcie – “samochód osobowy przeznaczony do zawodów sportowych”.

Najważniejsze zmiany w przepisach drogowych na rok 2024:

Prawo drogowe 2024: Najważniejsze zmiany i przepisy, które musisz znać

W przyszłości, auta sportowe będą musiały przechodzić badania dotyczące zgodności z warunkami technicznymi, aby uzyskać tymczasową rejestrację, wystawianą na 12 miesięcy przez właściwego starostę. Tablice rejestracyjne odróżniające się nowym kolorem tła będą wydawane wraz z pozwoleniem czasowym. Ważne jest, że pojazdy te nie będą mogły uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym i będą mogły poruszać się publicznymi drogami tylko podczas zawodów sportowych.

Nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów są rezultatem ustawy, którą prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec sierpnia 2023 roku. Zmiany wprowadzone do Prawa o ruchu drogowym wprowadziły nowe pojęcie – “samochód osobowego przeznaczony do zawodów sportowych”. Tak określone pojazdy są zwolnione z tradycyjnych badań technicznych i otrzymują tablice rejestracyjne, które wyróżniają się od innych poprzez unikalny kolor tła – pomarańczowy. Niemniej jednak, właściciele zarejestrowanych “rajdówek” nadal są zobowiązani do odwiedzania Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Przyznanie tymczasowego zezwolenia na ruch zależy od przeprowadzenia przez diagnostę “badań co do zgodności z warunkami technicznymi”. Starosta właściwy miejscowo wydaje ważne przez 12 miesięcy pozwolenie wraz z kompletem legalnych tablic rejestracyjnych.

Samochody rajdowe będą mogły poruszać się tylko po wcześniej zgłoszonych trasach dojazdowych między odcinkami specjalnymi, jednakże sam dojazd do stacji kontroli pojazdów i na samą imprezę będzie musiał odbyć się przy wykorzystaniu autolawety. Dodatkowo, planowane jest ujednolicenie, doprecyzowanie i uzupełnienie przepisów dotyczących wymagań dla tablic rejestracyjnych, obejmujące szczegółowe aspekty techniczne, badania oraz wzory tablic rejestracyjnych. Nowe rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie od 1 czerwca 2024 roku, a wcześniejsze informacje wskazują, że tablice czasowe dla samochodów sportowych mogą być wyróżnione pomarańczowym kolorem tła.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wobec tego na mocy rozporządzenia:

Określona zostanie wyróżniająca się kolorystyka tymczasowych tablic rejestracyjnych wydawanych dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych oraz uzupełnione zostaną przepisy o czasowej rejestracji w związku z dodaniem możliwości czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Motocykliści mogą zatem spać spokojnie, bo zmiana dotyczyć będzie jedynie samochodów wyścigowych. Niemniej jednak, tego rodzaju tablice rejestracyjne nie będą powszechnie widoczne na polskich drogach, ponieważ takie pojazdy nie będą uprawnione do legalnego uczestnictwa w codziennym ruchu drogowym. Zgodnie z podpisaną ustawą, zezwolenie na ruch będzie obowiązywać jedynie w czasie trwania zawodów sportowych i ograniczone będzie do tras wcześniej zgłoszonych przez organizatora. Samochody sportowe z nowymi tablicami będą zatem mogły przemieszczać się między odcinkami specjalnymi, takimi jak Rajd Barbórka, ale już na same zawody czy do Stacji Kontroli Pojazdów (SKP) będą musiały być transportowane na lawecie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button