125 ccm
Aktualnie czytasz:
WSK 125: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne
1

WSK jest to marka polskich motocykli, produkowanych przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Okres produkcji przypada na lata 1955 – 1985, w których motocykle tej marki podbiły polski rynek.

Początkowo jednoślady były kopiami maszyn produkowanych w najpopularniejszej w latach 50-tych wytwórni motocyklowej WFM – Warszawskiej Fabryki Motocyklowej. Marka powstała na zamówienie władz PRL-u, które zleciły zwiększenie liczby produkcji motocykli tanich, ekonomicznych oraz dostępnych dla wszystkich. Od momentu rozpoczęcia produkcji silników typu SO1 w Nowej Dębie dynamicznie zaczęto wprowadzać kolejne ulepszenia, zachowując przy tym cenę nie wyższą od ceny motocykli, produkowanych przez WFM. Skutkiem tego „wueski” zyskiwały coraz większe grono nabywców, wypierając z rynku konkurencję. WFM w 1965 roku ogłosiła upadłość.

Do 1977 roku wyprodukowano seryjnie 13 wersji WKS klasy 125 cm3. Były to modele WSK M06 oraz ostatni WSK Barron 125. Prócz oznaczeń literowych przybierały też dodatkowe nazwy np. „Lelek” , „Bąk” , „Kraska”. Pierwsza wersja jednośladu miała moc 4,5 KM oraz masę 98 kg. Maksymalna prędkość jaką osiągała wynosiła 80 km/h. Motocykle klasy 125 produkowane w latach 70 miały już moc 7,3 KM. Były to motocykle do użytku codziennego lub z przeznaczeniem turystycznym. Dzisiaj stanowią one historię – w Świdniku w Muzeum Historii w 2013 roku otwarto wystawę poświęconą tym motocyklom.

WSK 125: Dane techniczne

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Dane techniczne: WSK 125
MarkaWSK
Model125
Pojemność125 cm3
Silnikdwusuwowy
Przeniesienie napędułańcuch
maksymalna moc7,3 KM
Rozruchmechaniczny
Hamulec przód/tyłbębnowy/bębnowy
Wymiary2020/645/1000 mm
Pojemność zbiornika paliwa (litry)10,5 l
Masa własna98 kg
Jaka jest Twoja reakcja?
69%
2%
4%
  • Zdjęcie profilowe Piterkowiec
    18 lipca 2016 at 08:38

    Piękne to wówczas były maszyny. Co z tego , że się pierniczyły, ale miały to coś.
    Gdzieś tam wyczytałem, że w Świdniku jest koncepcja uruchomienia produkcji NOWEJ WSK , produkowanej w Polsce.
    Powiem tak, że jak zaczną produkcję ( polskiego motocykla) to biorę w ciemno 🙂