Motocykle 125 dla wysokich (na prawo jazdy kat. B) – rozmiar ma znaczenie.

Jaki duży motocykl 125 dla wysokiego faceta? Oto nasz ranking TOP7 motocykli na prawko B dla osób o dużym wzroście

W skrócie
  • W tym artykule znajdziesz ranking TOP5 motocykli 125 dla wysokich osób
  • Więcej informacji o motocyklach znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Bardzo często zadajecie nam pytania o rozmiary pojazdów. Najczęściej wynika to z faktu, że większość motocykli 125 nie grzeszy gabarytami, co nie tylko ma ogromny wpływ na komfort jazdy, ale i komfort psychiczny – szczególnie mężczyzn, którzy mierzą więcej niż 180 cm. Tym razem prezentujemy zestawienie największych motocykli na prawo jazdy kat. B. Jaki motocykl dla wysokiej osoby? Oto nasz ranking TOP 5 największych motocykli na prawo jazdy kategorii B!

W większości przypadków motocykle 125 zostały zaprojektowane dla osób początkujących, co ma olbrzymie znaczenie i przełożenie na gabaryty pojazdu. Przecież nikt, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z motocyklami nie chce walczyć z masą motocykla czy słuszną odległością od siedzenia do nawierzchni. Z drugiej zaś strony, gabaryty motocykla ograniczone są w pewien sposób mocą maksymalną niewielkiego przecieżsilnika. Pamiętajmy, że motocykle, którymi możemy poruszać się z prawem jazdy kategorii B mogą rozwijać maksymalną moc zaledwie 15 KM. Dodatkowo nie moga przekraczać stosunku mocy do masy na poziomie 0,1 kW/1 kg. Ten zapis z kolei sprawia, że motocykl nie może bvyć także zbyt lekki w stosunku do swojej masy. Wraz z dodatkową przestrzenią, która sprawia, że motocykl zwyczajnie wygląda bardziej dojrzale przychodzą kilogramy, które mają ogromny wpływ na dynamikę pojazdu. Nie jest jednak tak, ze “dużę” 125-ki to same muły i walce. Czasem moc to nie wszystko by zaoferować dynamikę, a także komfort i odpowiednią ergonomię. Te ostatnie bardzo często mają przełożenie także na bezpieczeńśtwo i swobodę jazdy.

Zresztą nawet, gdybyśmy mówili o pojeździe stworzonym z ultralekkich materiałów, jego gabaryty pozbawione kilogramów i tak wpływałyby np. na zwiększanie oporów powietrza, czy za sprawą szerszych opon na zwiększenie oporów toczenia, – miałoby to olbrzymi wpływ na osiągi oraz obciążenie silnika. Jednak na rynku motocykli 125 znajdziemy kilka pojazdów, które swoimi gabarytami potrafią onieśmielić konkurencję. Zresztą to nie jest też tak, że wraz z większą masą, motocykle muszą być gorsze. Pamiętajmy, że dla osób wysokich rozmiar ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy. Poza tym rozstaw osi oraz odpowiednie rozłożenie mas jest kluczowe dla stabilności pojazdu, a tak naprawdę w olbrzymiej ilości wypadków moc silników motocykli 125 w zupełności wystarcza na dłuższe przejażdżki czy szeroko pojęte podróże. Z większym rozmiarem zyskujemy przestrzeń bagażową, co doceni każdy turysta. Oto nasz ranking TOP5 największych motocykli 125 na prawo jazdy kat.

Motocykle 125 dla wysokich. Lista motocykli

  1. Honda XL 125 V Varadero
  2. UM Renegade Classic 125
  3. Junak M15
  4. Derbi Terra 125
  5. 5. Zontes 125 Z2
  6. Kymco Downtown 125i
  7. Yamaha TDR 125

1. Honda XL 125 V Varadero. Turystyczny król motocykli 125

Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście kultowa Honda Varadero 125 i ciężko oczekiwać aby mogło być inaczej. Dwucylindrowy silnik chłodzony cieczą, generujący moc 15 KM przy 11 000 obr./min pozwala nie tylko na w miarę dynamiczne przemieszczanie się z punktu A, do punktu B, ale i na dalsze wojaże. Poza tym piec, który pochodzi bezpośrednio z modelu Shadow 125 słynie z niezawodności i prostoty konstrukcji. Do tego wszystkiego dochodzą spore gabaryty nadwozia, owiewka i niezła ochrona przed wiatrem. Warto wspomnieć, że rynek części akcesoryjnych oferuje całą masę wysokich szyb, dzięki czemu małe wiaderko nie tylko wygląda dostojniej, ale przyjemniej będzie się podróżować w trasie również osobom wyższym.

Poza tym Varadero 125 oferuje nie tylko dużo miejsca dla kierowcy, ale i pasażera. Od teraz wycieczka we dwoje nie będzie sztuką dla sztuki, a przygodą przeżywaną we w miarę akceptowalnych warunkach. Gabaryty tego turystyka są na tyle słuszne, że osoby mniej rozeznane w świecie motocykli, będą miały problem z rozpoznaniem niewielkiej pojemności tego jednośladu, co dla wielu osób ma decydujące znaczenie.

2. UM Renegade Classic 125: Harley na prawko B

Marka UM jest dostępna w Polsce od dwóch lat, a jej oferta jest naprawdę bogata. To, co wyróżnia te motocykle, to bardzo amerykański styl i rozmiary, które sprawiają, że masz wrażenie obcowania ze znacznie większym pojazdem. Motocykle dostępne są z silnikamio o pojemności 300 cm3, ale każda trzysetka ma takż eodpowiednik w postaci wersji z silnikiem dopasowanym do homologacji dla motocykli na samochodowe prawo jazdy. Dzięki temu otrzymujesz naprawdę konkretną pod względem wymiarów i aparycji maszynę. UM Renegade 125

Motocykle UM z serii Renegade są do tego stopnia wzorowane na jednośladach z Milwaukee, że większość przechodniów może mieć problem z odróżnieniem ich od pierwowzoru kojarzonego nie tylko przez fanów jednośladów z amerykańskim krążownikiem. UM Renegade Commando Classic 125 to typowy amerykański styl, ale w pojemności dostępnej na prawo jazdy kategorii B. Responsywna jednostka napędowa posiada wtrysk paliwa, Commando Classic wyposażono w 5-biegową skrzynię biegów i naprawdę dużo chromu. W UM Renegade 125 znajdziesz jednocylindrową, chłodzoną cieczą, czterosuwową jednostkę napędową z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i 4 zaworami. Silnik ma nowoczesną konstrukcję i generuje blisko 12 KM, co w polączeniu z ciasno zestopniowaną 5-biegową skrzynią na całkiem niezlą dynamikę. Maszyna waży 165 kg, co jak na tak spory motocykl wydaje się dobrym wynikiem.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

3. Junak M15. Czy oni czasem nie przesadzili?

O ile można dyskutować o tym jak zgubny wpływ na dynamikę silnika ma dodatkowa masa motocykla, szczególnie klasy 125, to chyba warto pamiętać, że nie dla każdego motocyklisty najważniejsze są osiągi. Dla tej grupy zdecydowanie ważniejsza jest przyjemność z jazdy motocyklem, który po prostu cieszy oko. W ten nurt wpisuje się olbrzymi jak na klasę 125 i dosyć ciężki Junak M15. Jeżeli należysz właśnie do motocyklistów tego typu, to pomyśl o tym sprzęcie. Silnik napędza dwucylindrowa jednostka czterosuwowa, generująca moc na poziomie niecałych 11 KM – nie jest to jakoś szczególnie dużo, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę masę tego modelu: 188 kg, to sporo!

W zamian otrzymujemy motocykl, który wygląda naprawdę kozacko. Stylem nawiązuje do najbardziej znanych powercruiserów. Zresztą widać, że osoby odpowiedzialne za wygląd tego motocykla nieźle się napracowały. Motocykl może się podobać. Pozytywnie na wygląd wpływa również ultraszerokie (jak na motocykl tego typu) koło tylne – jego rozmiar to 190 mm! Poza tym Junak M15 mierzy 239 cm długości, 80 cm szerokości i nieco ponad 112 cm wysokości. Jak widzicie całkiem nieźle jak na motocykl 125!

4. Derbi Terra 125. Motocykl turystyczny 125 na wysokich osób

Może i Derbi Terra 125 nie należy do najbardziej popularnych motocykli 125 na polskim rynku, ale w pełni zasługuje na obecność w zestawieniu “największe motocykle 125”. Przede wszystkim to świetny substytut dla Hondy Varadero 125 w odniesieniu do szeroko pojętej turystyki. Oczywiście, Terra wydaje się być bardziej terenowym motocyklem niż Honda Varadero i na pewno gorzej przystosowanym do asfaltowej turystyki, ale coś za coś.

Derbi Terra 125

 

W ramie znajdziemy poczciwy silnik 125 stosowany w wielu konstrukcjach kooperujących z marką Piaggio – jest to gwarancja niezłych osiągów i trwałości. Z pieca udało się wykrzesać 15 KM, co jest graniczną wartością dla osób, które chcą jeździć motocyklem z prawem jazdy kategorii B. Dzięki temu Terrę rozpędzicie do 115 km/h co jest dosyć ważne – szczególnie dla osób, które chciałyby tym motocyklem podróżować np. po Polsce. Co z osobami wysokimi? Jak przystało na motocykl uterenowiony nie znajdziemy w nim wysokiej szyby, czy rozbudowanej owiewki. Mamy natomiast wysoko umiejscowione siedzenie (850 mm) i pozycję za kierownicą dzięki, której jazda będzie komfortowa – nawet jeśli masz ponad 180 cm wzrostu!

5. Zontes 125 Z2: największy w rodzinie

 

Podobają Ci się motocykle Zontes, ale nie jesteś pewien/pewna, czy to dobra maszyna dla Ciebie. Jeśli masz więcej niż 180 cm wzorstu, to na takich modelach jak Z 125 U, lub U1, może być trochę ciasno. Wszystko zależy nie tylko od samego wzrostu, ale też od tego jakiej jesteś budowy. Niektórzy z nas mają dłuższe nogi, inni z kolei dłuższy tułów. Zontes 125 Z2

Jeśli jednak stałeś w kolejce i po rozum i po wzrost, to istnieje duż eprawdopodobieństwo, że najlepiej poczujesz się za kierownicą modelu 125 Z2. Ten motocykl oferuje te same parametry co wszystkie 125-ki tej marki, czyli niemal 15-konny, bardzo nowoczesny i dający maksimum dynamiki w tej klasie silnik, dobrze zestrojone zawieszenie oraz bogate wyposażenie standardowe. Zontes 125 Z2 także ucieszy dużym solidnym bagaznikiem ze stopów lekkich, do którego z łatwością przymocujesz nawet spory kufer centralny. Trójkąt kierownica-podnóżki-siedzenie, jest w tym modelu ułożony najobszerniej i choć różnicą może nie jest piorunująca, to każdy o większym wzroście poczuje się tu po prostu dużo swobodniej. Do tego ładny i niebanalny design, wydajne oświetlenie full-LED i sprzęgło antyhoppingowe w standardzie. Ta maszyna wydaje się także najbardziej uniwersalnym miejskim motocyklem w całej ofercie Zontesa.

6. Kymco Downtown 125i. Skuter 125 dla wysokich osób

Co ze skuterami? Na szczęście w tej materii nie ma powodów do narzekania. Rynek jednośladów oferuje całkiem spory wybór, a wśród wielu maxiskuterów 125, możemy znaleźć takie perełki jak Kymbo Downtown 125i. W przypadku Downtown 125i, tak jak w przypadku Terry mówimy o jednośladzie wyposażonym w silnik, który generuje maksymalną ilość KM dla kategorii B. Mamy 15 KM, naprawdę całą masę miejsce i świetne wyposażenie. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie wielkość skutera, to ten sprzęt powinien idealnie spełnić Twoje oczekiwania.

Zresztą sam wygląd również zasługuje na oklaski: ostre, dynamiczne rysy mogą się podobać i świetnie współgrają z osiągami skutera. Prędkość maksymalna wynosi nawet 110 km/h co jak na takiego skuterowego kolosa jest świetnym wynikiem. Miejsca za kierownicą jest naprawdę dużo, nie mniej miejsca znajdzie pasażer. Jeśli do tego dodamy świetną ochronę przed wiatrem za sprawą solidnych owiewek i wysokiej szyby i całkiem pokażną przestrzeń bagażową, to uzyskamy sprzęt nie tylko świetny do miasta, ale doskonale pasujący do dalszych,weekendowych wycieczek poza nie. Bo to kawał dobrej maszyny jest!

7. Yamaha TDR 125. Najszybsza w stawce motocykli dla wysokich

Chociaż TDR 125 w tym zestawieniu zajmuje dopiero piąte miejsce, to jest to miejsce zaszczytne nie tylko ze względu na gabaryty, ale i osiągi. TDR 125, to dwusuwowy motocykl, który rozwija moc 15 KM w wersji z blokadą, zaś po jej zdjęciu możemy rozwinąć pełną moc, wynoszącą 26 KM. Wynik doskonały, chociaż mający niewiele wspólnego z ustawą zezwalającą na jazdę motocyklami 125 na prawo jazdy kategorii B. Silnik połączony jest z sześciostopniową skrzynią biegów, a całość pozwala na rozpędzenie się do prędkości 140 km/h! Wynik doskonały. Jednak to nie prędkość maksymalna jest największym atutem tego motocykla, a jego wysokość i gabaryty.

Yamaha TDR 125

Podwyższony skok zawieszenia, oraz spory prześwit pod silnikiem sprawiają, że na tym sprzęcie najlepiej odnajdą się osoby wysokie. Masa około 130 kilogramów może i nie jest najmniejsza, ale nada wygląda niewinnie w zestawieniu z Junakiem M15. Poza tym w ramie znajduje się wściekły dwusuw, który prosi o słuszne odwijanie manetki gazu i wysokie obroty. Wadą tego rozwiązania będzie charakterystyczny sposób oddawania mocy silnika 2T, dźwięk oraz zapach (chociaż ten ostatni dla wielu jest największą zaletą). Poza tym w grę będą wchodzić dosyć częste wymiany tłoka. Z drugiej strony, może się okazać, że TDR 125 będzie świetnym pomostem miedzy “dorosłymi” motocyklami na prawo jazdy kat. A, a klasycznymi motocyklami 125.

Przeczytaj również:

Najszybsze motocykle 125: stać na nie prawie każdego! Ranking TOP5 sportowych motocykli na kat. B

 

Inne publikacje na ten temat:

8 opinii

  1. Ten Junak i cemko na to mnie rozwalił gdzie shadol gdzie Virago . Mam junaka m12 i ruda tańczy jak szalona instalacja elektryczna masakra kabelki jak światełka choinkowe no i brak filtra oleju . Posiadam również Varadero różnica jest kolosalna . Dodam tylko że honda przejechałem 50000 tys i zero śladu zużycia i Junak ma na budziku 12000 i jego stan jest daleki od oczekiwań . Varaderja 2009r , M12 2018r

  2. Jeśli chodzi 125-tkę to nie jest ona zbyt komfortowa dla wyższych osób, dlatego jeżdżę piaggio mp3 500 dotychczas dobrze się sprawuje. Prawko kategorii B mam już od dobrych kilkunastu lat, więc bez problemu mogę poruszać się nim po ulicach miasta.

    1. Ale temat dotyczy motocykli, a nie samochodów trójkołowych o wyglądzie wózka golfowego i osiągach na poziomie wymęczonego 126p.

    2. Temat dotyczy motocykli. MP3 500 to samochód trójkołowy o wyglądzie wózka golfowego i bardzo mizernych osiągach na poziomie wymęczonego 126p, więc po co piszesz o nim piszesz w temacie motocykli?

  3. Gdzie Hyosung Aquila gv 125 , duży masywny , wygodny , może nie demon prędkości ale tu nie chodzi o prędkość jak ktos zaznaczyl tylko o wygodę , przyjemność do tego dochodzi cena i jakość wykonania .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button