Utrata prawa jazdy za prędkość a jazda motorowerem

Motorowery to pojazdy, które ostatnimi czasy mają raczej pod górkę. Od niedawna jednak ich popularność zaczęła rosnąć. Dziwnym trafem zbiegło się to z zaostrzeniem przepisów drogowych i wprowadzeniem utraty prawa jazdy bo przekroczeniu o 50 km/h dozwolonego limitu prędkości w obszarze zabudowanym. Dlaczego?

Odkąd motocyklem klasy 125 można śmigać posiadając wyłącznie prawo jazdy kategorii B, motorowery praktycznie przestały się liczyć. Niby nic w tym dziwnego, bo po co kupować pięćdziesiątkę, jeśli za niewiele wyższą, a czasami nawet niższa cenę można mieć pojazd o ponad dwa razy większej pojemności silnika, dysponujący o niebo lepszą dynamiką, która pozwala nie tylko sprawnie się przemieszczać, ale też niejednokrotnie wyskoczyć nawet w dalszą trasę, czy po prostu się pobawić. Jednak nie każdy może jeździć 125-ką. Dotyczy to zarówno nastolatków, którzy nie posiadają żadnego prawa jazdy, jak i też nawet osób posiadających samochodowe prawo jazdy ale dopiero od roku lub dwóch. Aby móc poruszać się na 125-ce trzeba mieć przynajmniej prawo jazdy kategorii A1, lub kategorii B, ale od co najmniej trzech lat. Aby z kolei ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1 należy mieć ukończone 16 lat.

Badanie lekarskie na prawo jazdy: Czy da się przez internet?

Jakie uprawnienia potrzeba posiadać by jeździć motorowerem? Aby jeździć motorowerem w ruchu drogowym, wystarczy posiadać prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii. Najniższą i podstawową kategorią prawa jazda jest kategoria AM. Jest to dokument, który właśnie uprawnia do kierowania motorowerem. Prawo jazdy AM zastąpiło wcześniejszą kartę motorowerową. Uprawnienia te same, ale sposób zdobywania prawa jazdy AM jest już zupełnie inny, bo egzamin na tę kategorię, tak jak na każdą inną, jest egzaminem państwowym, przeprowadzanym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kiedyś na kartę motorowerową można było zdawać na parkingu przed szkołą.

Czy można jeździć motorowerem bez prawa jazdy? I tak i nie. Obecnie, jak już wspomnieliśmy, trzeba posiadać jakąkolwiek kategorię uprawnień, by móc poruszać się motorowerem. Jednak przed rokiem 2013, każdy kto miał ukończone 18 lat, mógł jeździć motorowerem. Wystarczyło mieć dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający pełnoletniość. Przepis ten był o tyle kuriozalny, że do poruszania się w ruchu ulicznym nie trzeba było posiadać nawet podstawowej znajomości przepisów drogowych. Prawo zmieniono, wprowadzając nowa kategorię prawa jazdy AM. Wtedy także podniesiono wiek minimalny dla osób mogących ubiegać się o prawko na motorower – z 13 na 14 lat. Jednak w związku z tym, że prawo nie działa wstecz, wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat przed 2013 rokiem, a konkretnie przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, tj. 19 stycznia 2013 roku, mogą nadal jeździć na motorowerach nie posiadając żadnych uprawnień. Dlatego obecnie nadal można poruszać się na motorowerach nie posiadając żadnych uprawnień, choć nie każdy ma do tego prawo. Ot przywilej osób starszych.

Czy warto zdawać na prawo jazdy AM 2021? 

Fakt ten jest obecnie coraz częściej wykorzystywany przez osoby, którym z różnych powodów zatrzymano prawo jazdy. Utrata “lejców” zmusza do poszukiwania alternatywnego sposobu na komunikację. Motorower jest w tym wypadku najbardziej skuteczną formą legalnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Stąd też w sporej mierze bierze się odrodzenie popularność najniższej klasy jednośladów w rankingach rejestracji nowych i używanych motorowerów. Jeśli zapowiadane zmiany w przepisach i kolejne zaostrzenia zostaną wprowadzone w życie, to będzie można się spodziewać jeszcze większego popytu na wszelkiego rodzaju mopedy, bo statystyki odebranych praw jazdy prawie na pewno poszybują w górę. wheelie guma koło motocykl obwodnica stunt

Jednak nowoczesny motorower wcale nie musi być przymusowym środkiem transportu. Wystarczy zerknąć na bogatą ofertę motorowerów, by docenić nie tylko walory stylistyczne. Zwłaszcza coraz bardziej modne pojazdy elektryczne, które pozwalają na wjazd do najściślejszych centrów dużych miast są tu najlepszym przykładem. Motorowery mają się dobrze i wiele wskazuje na to, że będą się mieć jeszcze lepiej.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button