Utrata prawa jazdy na motocyklu: za co policja może Ci zabrać prawko

Utrata prawda jazdy to sprawa, której nikt z nas nie chciałby i nie chce przeżywać. Niestety przy odrobinie nieuwagi lub chwili słabości może przytrafić się każdemu. Za co możemy stracić prawo jazdy na motocyklu w roku 2020? Tłumaczymy.

Obecnie w Polsce obowiązuje kilka “możliwości” utraty prawa jazdy: czasowe – w razie przekroczenia prędkości maksymalnej o 50 km/h w terenie zabudowanym funkcjonariusz policji ma obowiązek zatrzymania prawa jazdy, jednak ostateczną decyzję o zatrzymaniu uprawnień na okres trzech miesięcy podejmuje starosta. Durgą możliwością jest zatrzymanie prawa jazdy na dłużysz okres, jednak w tym przypadku najczęściej decyduje sąd.

Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem

Niestety w tej materii nie mamy się czym pochwalić. Do zatrzymania uprawnień w wyniku poruszania się pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających dochodzi w naszym kraju zbyt często. Przewinienie to jest surowo karane i oprócz utraty prawa jazdy może zakończyć się również utratą wolności oraz karą finansową:

W art. 178a§1  Kodeksu karnego (k.k.), czytamy:
(…) kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym, lub powietrznym grozi również kara aresztu (do 30 dni) oraz kara finansowa od 50 do 5000 zł. Do tego wszystkiego dochodzi również obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prawo jazdy zostanie zatrzymane również w sytuacji, w której wyjdzie na jaw, że kierowca prowadził pojazd pod wpływem narkotyków.

Punkty karne. Niechlubna kolekcja i ponowny egzamin

W tym przypadku musimy się naprawdę postarać i najczęściej nie wystarczy jeden wybryk, aby stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Jednak jeśli kilkukrotnie zostaniemy przyłapani na łamaniu przepisów i przekroczymy maksymalną liczbę punktów (24 punkty), policjant poinformuje nas o tym fakcie i skieruje do ośrodka WORD, w którym zostaną zweryfikowane nasze umiejętności poruszania się w ruchu publicznym. Weryfikacja umiejętności oraz znajomości przepisów ruchu drogowego wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku pierwszego egzaminu na prawo jazdy. Jeśli weryfikację zakończymy z oceną pozytywną, prawo jazdy zachowa swoją ważność, a nasze konto zostanie wyzerowane.

Stwarzanie zagrożenia oraz ucieczka przed policją

Utrata prawa jazdy za sprawą ucieczki łączy się z poprzednim akapitem związanym z uzyskaniem maksymalnej ilości punktów karnych – w trakcie ucieczki najczęściej dochodzi do wielokrotnych naruszeń przepisów ruchu drogowego: przekroczenia prędkości, wyprzedzanie na zakazie czy jazda pod prąd to najczęstsze przewinienia “ucieczkowiczów”. Jednak praktycznie we wszystkich przypadkach dochodzi narażania innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo – w takim przypadku policjant ma prawo zatrzymać dokument i sprawę skierować do sądu. Co ciekawe podczas ucieczki wcale nie musi dojść do kolizji z innym pojazdem .
Finalnie o zatrzymaniu prawa jazdy zadecyduje sąd.

Do zatrzymania prawa jazdy może również dojść na skutek popisów drogowych. Jeśli funkcjonariusz policji stwierdzi, że swoim stylem jazdy oraz zachowaniem na drodze kierowca stwarza zagrożenie może poddać pod powątpiewanie znajomość przepisów ruchu drogowego i zatrzymać prawo jazdy, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

 

 

 

 

[trending]

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. W Polsce wszystko stoi na głowie, z racji tego że 95% to potomkowie chłopów pańszczyźnianych zaczął bym od edukacji.Potem wprowadził testy tak jak jest z bronią i tyle w temacie.
    Ale u nas post sowiecka mentalność w rozkwicie…

    1. @Marek Rodzice oszczędzali na twojej edukacji? Jeżeli tak było, to spróbuj sam się wziąć za swoją edukację, bo jak czytam wiedzy mocno brakuje. Na swój poziom inteligencji niestety już nic nie poradzisz, bo to cecha wrodzona..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button