Utrata prawa jazdy, a dalsza jazda. To chore, ale możliwe

Utrata prawa jazdy za jakiekolwiek przewinienie to dla niejednej osoby koszmar, który potrafi wybudzić z najgłębszego snu. Okazuje się jednak, że zabranie prawa jazdy może nie być równoznaczne z zamknięciem kluczyków na skobel. Niestety prawo posiada luki.

Tym artykułem nie chcemy nikogo namawiać do naginania przepisów. Naszym jedynym założeniem jest obnażenie problemu, z którym nasi (i nie tylko) mocodawcy powinni się zmierzyć, tak aby na drogach publicznych panował porządek i przestrzegano prawa.

Utrata prawa jazdy na motocykl: jak odzyskać uprawnienia?

Jak to możliwe, że osoby, które straciły uprawnienia mogą nadal jeździć za kierownicą po drogach publicznych? Najważniejszym czynnikiem w tej sytuacji jest posiadanie kategorii B oraz C. Jeśli doszło do złamania prawa przez kierowcę i sprawa została skierowana do sądu np. po wykryciu alkoholu w wydychanym powietrzu, to sąd może orzec pozbawienie prawa jazdy jednej kategorii. Jeśli kierowca poruszał się samochodem osobowym i sąd zatrzyma jego uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi, ale zostawił uprawnienia C (do takiej decyzji dochodzi rzadko, ale jest to możliwe), ten nadal może poruszać się np. pojazdami ciężarowymi.

Utrata prawa jazdy, a dalsza jazda.

Oznacza to, że taki kierowca może prowadzić pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. To daje pewne pole do manewru.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Niektóre auta terenowe czy suvy przekraczają dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony i chociaż dopuszczone są do ruchu jako pojazdy osobowe, to formalnie mogą być traktowane jak pojazdy ciężarowe. Co ciekawe handlarze już dawno zwietrzyli ten sposób na biznes i co jakiś czas możemy w sieci natrafić na pojazdy z Wielkiej Brytanii zarejestrowane w ten sposób. Takie auta umożliwiają dalszą jazdę osobom, których uprawnienia zostały zatrzymane przez sąd. W tym przypadku króluje model BMW X5 zarejestrowany w Wielkiej Brytanii, który dzięki luce prawnej może posiadać w brytyjskich dokumentach specjalny wpis i być traktowany jako pojazd ciężarowy pełną gębą.

Utrata prawa jazdy za prędkość a jazda motorowerem

Cóż, rozumiemy wszystko, jednak tak skrajnie patologicznych zachowań nie jesteśmy w stanie akceptować. Tutaj nie chodzi o osoby, którym przez przypadek powinęła się noga, spieszyły się do pracy i zebrały maksymalną ilość punktów, a o osoby, które poprzez swój brak odpowiedzialności wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Inne publikacje na ten temat:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button