Aktualnie czytasz:
Utrata prawa jazdy: Policyjna grupa SPEED notuje wzrosty zatrzymań uprawnień!
0

Utrata prawa jazdy: Policyjna grupa SPEED notuje wzrosty zatrzymań uprawnień!

autor: Przemysław Borkowski20 lipca 2020

Jeździmy wciąż za szybko. Tak ewidentnie wynika z policyjnych statystyk. To co także martwi to tendencje wzrostowe w kwestii zatrzymań praw jazdy wśród polskich kierowców. Dlaczego tak się dzieje?

Policyjna grupa SPEED, którą utworzono w 2018 roku właśnie w celu bezwzględnej walki z piratami drogowymi, notuje coraz większe liczby zatrzymań uprawnień. Dokładnie od roku każda komenda wojewódzka w kraju dysponuje takim oddziałem. Są bardzo dobrze wyposażeni i cechują się bardzo wysoką skutecznością. Niestety pomimo coraz większej liczby patroli lotnych na naszych drogach wcale nie spada ilość osób drastycznie przekraczających ograniczenia. Prawo jazdy traci się obecnie za przekroczenie o ponad 50 km/h dozwolonej ograniczeniami prędkości w obszarze zabudowanym. Planowane jest rozszerzenie tego przepisu także o obszar niezabudowany. Wtedy uprawnienia zacznie tracić jeszcze więcej kierowców. Mowa o przepisach, które miały już 1. lipca wejść w życie. Pomimo opóźnień, prace nad aktualizacją prawa o ruchu drogowego w tym zakresie mają dobiec końca jeszcze w tym roku. Czy będzie bezpieczniej?

Do tej pory policjanci z grupy SPEED zatrzymali w 2020 roku prawie 19 tysięcy praw jazdy, a około 25 tysięcy w całym roku 2019. W samej Małopolsce od początku tego roku straciło uprawnienia ponad 2100 osób. Dla porównania w ciągu całego zeszłego roku zatrzymano tam 2400 uprawnień. To pokazuje, że tendencja jest mocno wzrostowa. Czy coraz więcej z nas jeździ o wiele za szybko?

Kierowcy rażąco łamiący przepisy nie muszą wcale wyrastać jak grzyby po deszczu. Efekt wzrostu ilości zatrzymań uprawnień może być związany ze zwiększeniem ilości i skuteczności kontroli prędkości. Z pewnością rozwój policyjnej grupy SPEED w tym także pomaga. Jak nie dać się zatrzymać i odebrać sobie prawka? Sposób wydaje się tylko jeden: Nie przekraczać ograniczeń i nie dawać powodów do kontroli.

Jednym z motocyklowych rekordzistów, jakich po pościgu ujął zespół SPEED był nietrzeźwy 42-latek, który na swoim motocyklu przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o niemal 140 km/h. Oby jak najmniej takich rekordów.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%