Aktualnie czytasz:
Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018
80035 2

Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018

autor: Przemysław Borkowski23 sierpnia 2018

Odpowiedź brzmi: TAK! Motorowerem, czyli dwu- lub trójkołowym pojazdem, można jeździć bez prawa jazdy, posiadając wyłącznie dowód osobisty. 

Przede wszystkim motorower to pojazd, którego pojemność nie przekracza 50 ccm, prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, a moc nie przekracza 4 kW. Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy, który – uwaga – nie jest pojazdem silnikowym (w rozumieniu przepisów). W teorii powinno się jeździć motorowerem poboczem, choć oczywiście nie w przypadku, gdy jest to niemożliwe. 

Motorowem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać innej kategorii prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty. Jeśli ktoś nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy – prawo jazdy kategorii AM.

Samo prawo jazdy AM (ex-karta motorowerowa) spustoszyło rynek motorowerów i samego podchodzenia do egzaminów (rocznie poniżej 200 osób w Polsce zdaje prawo jazdy kategorii AM! 200 osób!).

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka RSX 125

Nowy RSX to 10.6 KM, agresywnie brzmiący wydech i dwa hamulce tarczowe. Do tego sportowy design, niezawodny silnik zasilany wtryskiem i dwa hamulce tarczowe. Nowy RSX jest świetnym sposobem na wkroczenie do świata prawdziwego motocyklizmu.

Kto może jeździć motorowerem? 

 • 18 lat bez prawa jazdy
 • ukończone 14 lat i prawo jazdy kat. AM
 • posiadanie innej kategorii prawa jazdy (np. A1 lub B)

Czym jest motorower?

 • pojemność do 50 ccm
 • moc do 4 kW
 • prędkość maksymalna do 45 km/h

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?” , „to tylko mały skuterek” są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
12%
Interesujące
10%
heh...
2%
Że co?
44%
Grrrr!
4%
Smutne
20%
 • Evert
  23 sierpnia 2018 at 22:40

  Artykuł nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Motorowerem na dowód osobisty mogą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, w styczniu 2013 r. Kto uzyskał pełnoletność 19 stycznia 2013 i później musi posiadać jakąkolwiek kategorię prawa jazdy, żeby mieć prawo poruszać się motorowerem. W przypadku tych osób nie ma tak dobrze, że prawo jazdy np. AM będzie im potrzebne między 14 a 18 rokiem życia. Później również, niestety…

 • das
  24 sierpnia 2018 at 13:21

  Zawsze myślałem, że piszący artykuły autor jest jest autorytetem. W tym wypadku mogę napisać, że tylko wprowadza w błąd !