Aktualnie czytasz:
Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018

Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018

autor: Przemysław Borkowski23 sierpnia 2018

Odpowiedź brzmi: TAK! Motorowerem, czyli dwu- lub trójkołowym pojazdem, można jeździć bez prawa jazdy, posiadając wyłącznie dowód osobisty. 

Przede wszystkim motorower to pojazd, którego pojemność nie przekracza 50 ccm, prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, a moc nie przekracza 4 kW. Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy, który – uwaga – nie jest pojazdem silnikowym (w rozumieniu przepisów). W teorii powinno się jeździć motorowerem poboczem, choć oczywiście nie w przypadku, gdy jest to niemożliwe. 

Motorowem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać innej kategorii prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty. Jeśli ktoś nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy – prawo jazdy kategorii AM.

Samo prawo jazdy AM (ex-karta motorowerowa) spustoszyło rynek motorowerów i samego podchodzenia do egzaminów (rocznie poniżej 200 osób w Polsce zdaje prawo jazdy kategorii AM! 200 osób!).

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Kto może jeździć motorowerem? 

 • 18 lat bez prawa jazdy
 • ukończone 14 lat i prawo jazdy kat. AM
 • posiadanie innej kategorii prawa jazdy (np. A1 lub B)

Czym jest motorower?

 • pojemność do 50 ccm
 • moc do 4 kW
 • prędkość maksymalna do 45 km/h

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?” , „to tylko mały skuterek” są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
27%
35%
18%
11 Komentarze
 • Evert
  23 sierpnia 2018 at 22:40

  Artykuł nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Motorowerem na dowód osobisty mogą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, w styczniu 2013 r. Kto uzyskał pełnoletność 19 stycznia 2013 i później musi posiadać jakąkolwiek kategorię prawa jazdy, żeby mieć prawo poruszać się motorowerem. W przypadku tych osób nie ma tak dobrze, że prawo jazdy np. AM będzie im potrzebne między 14 a 18 rokiem życia. Później również, niestety…

 • das
  24 sierpnia 2018 at 13:21

  Zawsze myślałem, że piszący artykuły autor jest jest autorytetem. W tym wypadku mogę napisać, że tylko wprowadza w błąd !

 • Aneta
  2 marca 2019 at 13:03

  Dlaczego piszecie błednie. Przecież bez kat.AM mogą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed zmianą przepisów w 2013 roku. Jeżeli ktoś teraz ukończył 18 lat to musi miec AM

 • Anonim
  31 marca 2019 at 13:19

  Witam skończyłem 18 lat w 2006roku, miałem prawko kat A, BE oraz CE, niestety ostatnio straciłem uprawnienia czy teraz mogę jeździć motorowerem na dowód mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów?

 • Zbulwersowany_poziomem
  14 maja 2019 at 13:26

  Kolega właśnie miał wypadek na motorowerze i przez takie „wspaniałe” porady może mieć niezłe problemy, łącznie z kilkutysięczną grzywną. Ten artykuł to dno i metr mułu! Niestety, wszystkie pismaki powielają ten sam błąd. Osoby, które skończyły 18 lat po wejściu nowych przepisów nie mogą jeździć motorowerem bez prawa jazdy!!!

 • Random Guy
  21 maja 2019 at 14:54

  Na prawdę popieram to żeby osoby nie zaznajomione z prawami ruchu drogowego mogły ot tak sobie w nim uczestniczyć bo mają DOWÓD OSOBISTY.
  Następnym krokiem będzie broń wydawana za okazaniem karty pływackiej.

 • Random z neta
  10 czerwca 2019 at 19:04

  Prawo polskie jest cudowne…

 • Denis
  15 czerwca 2019 at 20:59

  Artykuł do aktualizacji …

 • Mateusz
  11 sierpnia 2019 at 22:35

  Czy jak mam 18lat w tym roku i zdałem kat B mogę jeździć 50?

 • Mateusz
  11 sierpnia 2019 at 22:36

  Czy jak mam 18lat w tym toku i otrzyamlem kat. B moge jeździć 50?