Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2021

Odpowiedź brzmi: TAK! Motorowerem, czyli dwu- lub trójkołowym pojazdem, można jeździć bez prawa jazdy, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Nie każdy jednak może z tego prawa skorzystać. Dlaczego? 

Przede wszystkim motorower to pojazd, którego pojemność nie przekracza 50 ccm, prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, a moc nie przekracza 4 kW. Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy, który – uwaga – nie jest pojazdem silnikowym (w rozumieniu przepisów). W teorii powinno się jeździć motorowerem poboczem, choć oczywiście nie w przypadku, gdy jest to niemożliwe. 

Motorowem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać innej kategorii prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty. Jeśli ktoś nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy – prawo jazdy kategorii AM. Tujednak trzeba zaznaczyć, że taką możliwośc posiadają wyłącznie osoby, które owe 18 lat ukończyły dokładnie przed 19 stycznia 2013 roku. Wtedy bowiem weszły w życie przepisy nowelizujące prawo i wprowadzona zostało Prawo jazdy kategorii AM w miejsce karty rowerowej.

Czy warto zdawać na prawo jazdy AM 2021? 

Samo prawo jazdy AM (ex-karta motorowerowa) spustoszyło rynek motorowerów i samego podchodzenia do egzaminów (rocznie poniżej 200 osób w Polsce zdaje prawo jazdy kategorii AM! 200 osób!).

Kto może jeździć motorowerem? 

 • 18 lat bez prawa jazdy (ukończone przed 19 stycznia 2013 r.)
 • ukończone 14 lat i prawo jazdy kat. AM
 • posiadanie innej kategorii prawa jazdy (np. A1 lub B)

Czym jest motorower?

 • pojemność do 50 ccm
 • moc do 4 kW
 • prędkość maksymalna do 45 km/h

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?” , „to tylko mały skuterek” są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa.

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

18 opinii

 1. Artykuł nieprecyzyjny i wprowadza w błąd. Motorowerem na dowód osobisty mogą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, w styczniu 2013 r. Kto uzyskał pełnoletność 19 stycznia 2013 i później musi posiadać jakąkolwiek kategorię prawa jazdy, żeby mieć prawo poruszać się motorowerem. W przypadku tych osób nie ma tak dobrze, że prawo jazdy np. AM będzie im potrzebne między 14 a 18 rokiem życia. Później również, niestety…

 2. Zawsze myślałem, że piszący artykuły autor jest jest autorytetem. W tym wypadku mogę napisać, że tylko wprowadza w błąd !

 3. Dlaczego piszecie błednie. Przecież bez kat.AM mogą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat przed zmianą przepisów w 2013 roku. Jeżeli ktoś teraz ukończył 18 lat to musi miec AM

 4. Witam skończyłem 18 lat w 2006roku, miałem prawko kat A, BE oraz CE, niestety ostatnio straciłem uprawnienia czy teraz mogę jeździć motorowerem na dowód mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów?

 5. Kolega właśnie miał wypadek na motorowerze i przez takie “wspaniałe” porady może mieć niezłe problemy, łącznie z kilkutysięczną grzywną. Ten artykuł to dno i metr mułu! Niestety, wszystkie pismaki powielają ten sam błąd. Osoby, które skończyły 18 lat po wejściu nowych przepisów nie mogą jeździć motorowerem bez prawa jazdy!!!

 6. Na prawdę popieram to żeby osoby nie zaznajomione z prawami ruchu drogowego mogły ot tak sobie w nim uczestniczyć bo mają DOWÓD OSOBISTY.
  Następnym krokiem będzie broń wydawana za okazaniem karty pływackiej.

  1. Wygląda na to, że na kategorię B można śmigać motorowerem od razu po uzyskaniu prawka ze wspomnianą kategorią. Na wszelki wypadek jeszcze sprawdziłbym to dokładniej żeby nie znalazł się jakiś przepis ograniczający taką możliwość. Ważne jest też to, aby sprawdzić papierologię pojazdu, bo np. quad zarejestrowany jako motocykl i nie spełniający warunków technicznych na tą nazwijmy “50-tkę” będzie wymagał posiadania kategorii B przynajmniej od 3 lat, a skuter/motorower z jakimiś nieścisłościami w papierach (wbite 50ccm w dowodzie, a praktycznie ma więcej po modyfikacji) może potem przysporzyć wielu kosztownych problemów jak będzie brał udział w wypadku, bo OC będzie nieważne. Ubezpieczyciel stwierdzi, że użytkownik pojazdu skłamał zawierając umowę i teraz pokryje sobie wszystko z własnych środków, bo ta zostanie natychmiast zerwana.

 7. Co za bzdury pisze Pan Borkowski. Panie Borkowski proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Dnia 19 stycznia 2013 roku weszła zmiana do Ustawy o kierującymi pojazdami, która wprowadziła prawo jazdy AM.
  I wprowadzono taki oto zapis – art. 133 ust. 3 mówi : Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie. Wynika z tego, że osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy miały już ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania motorowerem bez żadnych dodatkowych dokumentów.

 8. A co z osobami w dojrzałym wieku, które dostały 3-letni zakaz, który szczęśliwie odbyły a cofniętego prawka kat.B nie chcą odzyskać? Czy mogą poruszać się motorowerem na dowód osobisty? Czy też mają zapis w kartotece (CEPiKu) i szlaban do końca życia?
  Eduardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button