Aktualnie czytasz:
Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018

Czy motorowerem można jeździć bez prawa jazdy? Prawo jazdy na motorower 2018

autor: Przemysław Borkowski23 sierpnia 2018

Odpowiedź brzmi: TAK! Motorowerem, czyli dwu- lub trójkołowym pojazdem, można jeździć bez prawa jazdy, posiadając wyłącznie dowód osobisty. 

Przede wszystkim motorower to pojazd, którego pojemność nie przekracza 50 ccm, prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h, a moc nie przekracza 4 kW. Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy, który - uwaga - nie jest pojazdem silnikowym (w rozumieniu przepisów). W teorii powinno się jeździć motorowerem poboczem, choć oczywiście nie w przypadku, gdy jest to niemożliwe. 

Motorowem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać innej kategorii prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty. Jeśli ktoś nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy - prawo jazdy kategorii AM.

Samo prawo jazdy AM (ex-karta motorowerowa) spustoszyło rynek motorowerów i samego podchodzenia do egzaminów (rocznie poniżej 200 osób w Polsce zdaje prawo jazdy kategorii AM! 200 osób!).

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Kto może jeździć motorowerem? 

 • 18 lat bez prawa jazdy
 • ukończone 14 lat i prawo jazdy kat. AM
 • posiadanie innej kategorii prawa jazdy (np. A1 lub B)

Czym jest motorower?

 • pojemność do 50 ccm
 • moc do 4 kW
 • prędkość maksymalna do 45 km/h

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?” , „to tylko mały skuterek” są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
27%
35%
19%
15 Komentarze
1 2
 • norbert12
  31 lipca 2020 at 08:35

  czy mogę prowadzić skute bez dokumentów mając 46 lat

 • norbert12
  1 sierpnia 2020 at 07:11

  czy mogę prowadzić skuter nam skończone 47 lat

 • Sławek
  4 sierpnia 2020 at 08:21

  Co za bzdury pisze Pan Borkowski. Panie Borkowski proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Dnia 19 stycznia 2013 roku weszła zmiana do Ustawy o kierującymi pojazdami, która wprowadziła prawo jazdy AM.
  I wprowadzono taki oto zapis – art. 133 ust. 3 mówi : Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie. Wynika z tego, że osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy miały już ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania motorowerem bez żadnych dodatkowych dokumentów.