Aktualnie czytasz:
Utrata prawa jazdy 2020: Nowe przepisy i zaostrzone kary.
0

Utrata prawa jazdy 2020: Nowe przepisy i zaostrzone kary.

autor: Przemysław Borkowski7 lutego 2020

Od 1 lipca 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja przepisów drogowych. Będzie dużo łatwiej stracić prawo jazdy. Co jeszcze się zmieni?

Do rządowego Centrum Legislacji wpłynęła zaostrzająca przepisy drogowe nowelizacja ustawy “Prawo o ruchu drogowym”. Wynika z niej m.in., że kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o przynajmniej 50 kilometrów na godzinę, straci uprawnienia.

Nowe przepisy to przede wszystkich walka z nagminnym przekraczaniem dozwolonej prędkości. Tym razem ustawodawcy poszli o krok dalej w zaostrzaniu kar za niedozwoloną prędkość.
Od 1 lipca przepis dotyczący utraty prawa jazdy po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h w mieście, będzie dotyczył również obszarów niezabudowanych – obejmie więc wszystkie rodzaje dróg. Wystarczy więc rozpędzić się do ponad 140 km/h poza miastem, by stracić uprawnienia. Przyciśniesz ponad 190 km/h na autostradzie i spotka cię to samo.
Oczywiście tam, gdzie są dodatkowe ograniczenia prędkości, określone znakiem drogowym, prędkość za którą odbiorą ci prawko będzie odpowiednio niższa. Sprawa wygląda więc naprawdę poważnie.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Dużo łatwiejsza utrata prawa jazdy to jednak nie jedyna zmiana jaka w lipcu wejdzie w życie. Jak czytamy w wyjaśnieniach „Kierujący pojazdem będzie zobowiązany do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię, nie tylko dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych, ale również dla tych pieszych, którzy wychodzą na przejście dla pieszych w tym oczekują na możliwość wejścia na to przejście”.  Jak zatem rozumieć ten przepis? Czy piesi będą posiadać bezwzględne pierwszeństwo? Czy nie poczują się przez to zupełnie bezkarni i czy na pewno nowy przepis wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym? Na te pytania pojawia się wiele odpowiedzi, a sytuacje zweryfikuje jak zwykle praktyka. Na pewno trzeba będzie jeszcze bardziej wzmożyć czujność w okolicach pasów.

Kolejną ze zmian jest likwidacja „dodatkowych 10 km/h” podczas jazdy w nocy na obszarze zabudowanym. Nie będzie już zatem rozróżnienia na „50” w dzień i „60” w nocy. Niezależnie od pory dnia, ustawowa prędkość w obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h.
Pamiętajmy więc: Ręka z gazu.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
33%
67%
0%