125 ccm
Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy B także na motocykle powyżej 125? Jest na to szansa
8

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił wniosek o zmianę w przepisach dotyczących uprawnień do prowadzenia motocykli o pojemności większej niż 125 cm³. Jakich dokładnie motocykli dotyczy?

Sprawa została poruszona przez entuzjastów motocykli zabytkowych, którzy zauważyli, w naszym mniemaniu z resztą słusznie, pewną prawidłowość dotycząca pojazdów zabytkowych.
Wśród motocykli, które już dawno dorobiły się statusu „weterana” istnieje sporo modeli, które, choć pojemnościowo przekraczają warunki jakie musi spełniać jednoślad, by można było nim kierować posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B, to osiągami nie dorównują współczesnym konstrukcjom o mniejszych pojemnościach. Przykładem są WSKi, SHL-ki, Osy, Jawy, czy Gazele i inne zabytki o pojemnościach z zakresu 150-200 cm³. Wydaje się więc rozsądnym rozważenie dopuszczenia takich pojazdów do prowadzenia bez motocyklowego prawa jazdy.

Zamiast zastosować w takim przypadku kryterium pojemności silnika, trzeba by przyjrzeć się mocy maksymalnej oraz masie własnej jednośladu. Jeśli te zachowane są w przyjętych kryteriach, to może warto spojrzeć na legendy minionych czasów bardziej przychylnym okiem. Dla przypomnienia, by można było kierować motocyklem posiadając samochodowe prawko, moc maksymalna takiego pojazdu nie może przekraczać 15 KM, a stosunek mocy do masy maszyny nie może wynosić więcej niż 0,1 kw/kg.  Niejedna „wiesia” 175 czy „etka” 150, która spełnia te ostatnie wymogi stoi i zbiera kurz, bo została po dziadku i szkoda sprzedać, a za prawko ciężko się zabrać.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Sprawa może się jednak szybko rozbić o kwestię bezpieczeństwa jazdy niewprawionego kierowcy na leciwej bądź co bądź konstrukcji. Czy więc wniosek zostanie uwzględniony przez ministerstwo? Czekamy z zaciekawieniem na decyzję oraz jej ewentualną argumentację.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
79%
11%
11%
 • Adam
  6 lutego 2020 at 22:29

  Dopuścić 200tki w których stronę zmierza rynek i obowiązkowy kurs doszkalający na 20h praktyki za 600 zł z egzaminem wewnętrznym i część. Problem i po problemie. Żeby nie było sam zdawałem kat A ale z egzaminem czy bez to jednak praktyka daje jakiekolwiek umiejętności.

 • Evert
  7 lutego 2020 at 09:07

  Pomysł raczej nie przejdzie ze względu na niezgodność z prawem UE, która w dyrektywie 2006/126/WE o prawach jazdy ograniczyła uprawnienia motocyklowe (pojazdy typu L3e i L4e) dla kat. B do 125 cm3. Nawet jeśli moc nie przekroczy 11 kW i stosunku mocy do masy 0.1, to i tak pozostaje niestety ograniczenie pojemności. Zatem najpierw trzeba by prawo unijne zmienić w tej kwestii, a potem próbować w kraju.

 • jas13
  7 lutego 2020 at 23:12

  Po co się ograniczać, skoro trójkołowce mogą mieć dowolną pojemność, to dopuśćmy Goldasa 1800 na prawko B.
  Motocykle krajowe z czasów PRL, czy byłych demoludów (o których wspomina autor) praktycznie są coraz słabiej dostępne i bezzasadnie drogie w zakupie. Zresztą eksploatacja to też szukanie części, bo sklepy z częściami, albo zmieniły asortyment, albo się pozamykały, np. Nowolipki.

 • 9 lutego 2020 at 14:49

  Ja nadal nie rozumiem dlaczego na B mogę jechać fiatem 500 i renault master maxi a skuterami J125 i J300 muszę już mieć osobne uprawnienia, bzdura i nabijanie kasy. Skuter automat bez względu na pojemność powinien być na B

  • jas13
   9 lutego 2020 at 16:08

   Idąc Twoją logiką po co na ciężarówki prawko C, a na autobusy D, przecież jazda Renault Master niewiele odbiega od jazdy Renault Magnum

  • ZZR1400
   7 marca 2020 at 17:09

   Jan Polak a no dlatego, że mając kat. B nie masz zielonego pojęcia o jeździe motocyklem. Prawo jazdy kat. A jest dostępne dla każdego kto skończył 14 lata i kosztuje mniej niż wyjazd weekendowy.. Więc w czym problem?

   • Mar
    21 marca 2020 at 15:09

    Ta… A kurs i egzamin na A, robi się na 125ccm. I gdzie tu logika

    • ZZR1400
     1 kwietnia 2020 at 12:42

     @Mar Kurs na ka. A robi się na motocyklach o poj. minimum 595 cm3, mocy silnika minimum 68 km i masie własnej nie mniejszej niż 175 kg (bez paliwa),. Nie pisz dzieciaku bzdur.