Prawo jazdy międzynarodowe. Jak wyrobić i po co komu ten dokument? [PRZEPISY, PRAWO, WYMAGANIA, WIEK, KOSZT]

Kompendium wiedzy - to wszystko musisz wiedzieć o międzynarodowym PJ

W skrócie
  • Międzynarodowe prawo jazdy - kompletne kompendium wiedzy
  • Koszt, czas wyrobienia, wyjaśnienie i niezbędna dokumentacja
  • Dlaczego i w jakich krajach jest wymagane międzynarodowe PJ?

Wydawać by się mogło, że dokument prawa jazdy, który obowiązuje w Polsce jest dokumentem wiążącym na całym świecie, ale nic bardziej mylnego. Przynależność naszego kraju do UE niezwykle ułatwia nam przekraczanie granic państw członkowskich, jednakże wybierając się na inny kontynent należy sprawdzić czy do kierowania pojazdami nie będzie wymagany dokument międzynarodowego prawo jazdy.

Różne kraje, a tym samym różne przepisy i regulacje, na podstawie których możemy prowadzić pojazdy. Często wybierając się do odległych krajów w celach biznesowych lub na wakacje, zmuszeni jesteśmy chociażby do wykorzystania samochodu lub motocykla do przemieszczania się i w tym przypadku może pojawić się sporo problemów, jeśli wcześniej nie zapoznamy się z wymaganiami obowiązującymi na terenie kraju, do którego odbywamy podróż. Sama dokumentacja jest dopiero wstępem do rozpoczęcia jazdy na drugim zakątku globu, gdyż poza niezbędnym międzynarodowym prawem jazdy musimy się także zapoznać ze znajomością lokalnych przepisów drogowych, a w przypadku krajów azjatyckich charakterystyką jazdy i zachowaniami.

Dobre przygotowanie to gwarancja sukcesu i braku jakiegokolwiek stresu już na miejscu. Pamiętajmy, że wypożyczalnie pojazdów skrupulatnie przyglądają się wymaganym dokumentom i nawet jeśli otrzymamy motocykl lub samochód nie spełniając któregokolwiek z wymogów, mogą czekać na nas niemiłe konsekwencje w szczególności finansowe, które zazwyczaj opisane są w regulaminie malutkim druczkiem.

Najważniejsze informacje:

  1. Międzynarodowe prawo jazdy – dokumenty, konwencje, opłaty i sposób wyrobienia.
  2. Warto wiedzieć, że przed wypełnieniem deklaracji należy sprawdzić, do której konwencji zaliczany jest kraj, do którego się wybieramy.
  3. W tym artykule dowiesz się jakie dokumenty są niezbędne i gdzie należy je złożyć, aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy.
  4. Jaki jest koszt wyrobienia międzynarodowego PJ?

Jeżeli już jesteśmy pewni, że kraj do którego się wybieramy wymaga od nas posiadania międzynarodowego prawa jazdy upoważniającego nas do prowadzenia pojazdów to jakiekolwiek dalsze przygotowania należy rozpocząć od sprawdzenia dwóch konwencji – Genewskiej z 1949 roku oraz Wiedeńskiej z 1968 roku. Wiele państw podpisało jedynie jedną z nich, a inne z kolei obie, dlatego w momencie wypełniania dokumentów musimy wiedzieć, na podstawie której ubiegać będziemy się o międzynarodowy dokument dla kierowców.

W jakich krajach obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy?

Pamiętajmy, że posiadając dokument wyrobiony w Polsce możemy jedynie legalnie przekraczać granice i prowadzić na pojazdy na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego zaliczamy również Islandię, Norwegię i Lichtenstein. W każdym innym kraju zmuszeni jesteśmy do posiadania międzynarodowego PJ, w którym konwencja będzie uzależniona od destynacji. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach konieczne będzie wyrobienie dwóch osobnych dokumentów na podstawie obu konwencji. Jeśli państwo, do którego się wybieramy nie widnieje na żadnej z poniższych list oznacza to, że możemy się na jego terenie poruszać używając rodzimego prawa jazdy.

Jakie kraje wchodzą w skład Konwencji Wiedeńskiej?

Kraje wchodzące w skład Konwencji Wiedeńskiej: Albania, Arabia Saudyjska, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Demokratyczna Republika Konga, Dania, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Gujana, Holandia, Iran, Izrael, Katar, Kazachstan, Kenia, Kuba, Kuwejt, Kirgistan, Liberia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Monako, Mongolia, Maroko, Niemcy, Niger, Norwegia, Pakistan, Peru, Polska, Portugalia, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Rosja, San Marino, Senegal, Serbia, Seszele, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tadżykistan, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Urugwaj, Uzbekistan, Węgry, Wietnam, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jakie kraje wchodzą w skład Konwencji Genewskiej?

Kraje wchodzące w skład Konwencji Genewskiej: Albania, Algieria, Argentyna, Australia, Austria, Bangladesz, Barbados, Belgia, Benin, Botswana, Bułgaria, Burkina Faso, Czarnogóra, Chile, Wybrzeże Kości Słoniowej. Kuba, Cypr, Czechy, Kongo, Dania, Dominikana, Ekwador, Egipt, Fidżi, Filipiny, Finlandia, Francja, Gruzja, Ghana, Grecja, Gwatemala, Haiti, Hiszpania, Holandia, Islandia, Indie, Irlandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Kambodża, Kanada, Kirgistan, Kongo, Korea Południowa, Laos, Liban, Lesotho, Luksemburg, Madagaskar, Malawi, Malezja, Mali, Malta, Monako, Maroko, Namibia, Nowa Zelandia, Niger, Nigeria, Norwegia, Papua-Nowa Gwinea, Paragwaj, Peru, Portugalia, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Rosja, Rwanda, San Marino, Senegal, Serbia, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Stany Zjednoczone, Sri Lanka, Szwecja, Syria, Tajlandia, Togo, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Uganda, Watykan, Wielka Brytania, Wenezuela, Węgry, Wietnam, Włochy, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Wyrobienie tego dokumentu wbrew pozorom jest niezwykle proste i już na samym początku warto jest wydrukować wniosek, który dostępny jest w Internecie, aby zaoszczędzić sporo czasu przy samym okienku. Po wypełnieniu możemy złożyć go osobiście w starostwie powiatowym (nie musimy go składać najbliżej miejsca zameldowania) lub wysłać pocztą. Warto również wiedzieć, że w jednym wniosku możemy ubiegać się o dwa dokumenty na podstawie obu konwencji. Obowiązkowe jest również załączenie aktualnego zdjęcia, ksera polskiego PJ oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty, które wynosi 35 złotych za jeden dokument.

Na tym kończą się nasze obowiązki i po prawidłowym złożeniu jednego dokumentu z załączonym zdjęciem, opłatą oraz kopią naszego prawa jazdy na wyrobienie dokumentu będziemy czekać do trzech dni roboczych, chociaż w przypadku niewielkich starostw powiatowych bardzo często może zdarzyć się tak, że otrzymamy je tego samego dnia.

Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez następne 3 lata, jednakże istnieje jeden wyjątek – jeśli nasze polskie PJ kończy się wcześniej to wraz z nim wygaśnie ważność międzynarodowego odpowiednika.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Wobec tego jeszcze przed umówieniem wizyty w starostwie powiatowym należy przygotować:

  • wypełniony formularz, który znajdziemy na stronie rządowej,
  • Aktualne zdjęcie,
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty,
  • Ksero polskiego prawa jazdy,

Czas oczekiwania na otrzymanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest długi, jednakże warto jest rozpocząć proces jego wyrabiania zdecydowanie wcześniej od sprawdzenia ważności naszego rodzimego dokumentu. Następnie czeka nas wypełnienie bardzo prostej dokumentacji i przygotowanie kilku załączników, abyśmy na naszej wymarzonej podróży mogli w pełni legalnie prowadzić pojazdy. Warto jest o tym pamiętać, aby spełnić wszystkie wymagania w danym kraju i tym samym uniknąć jakichkolwiek problemów w przypadku wypadku i późniejszej wypłacie ubezpieczenia lub konieczności zapłaty z własnej kieszeni za powstałe w jego wyniku następstwa.

Uczestnicy Motul Tour Ameryka Południowa przejechali już przez Chile!

Co warto zobaczyć w Chile? Motocyklowa wyprawa po Ameryce Południowej

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button