Punkty karne znów kasowane po roku – poważne zmiany w przepisach

Rząd wycofuje się z zaostrzenia przepisów drogowych

Punkty karne znów kasowane po roku - poważne zmiany w przepisach
  • Rząd wycofuje się z zaostrzenia przepisów drogowych
  • Punkty karne znów kasowane po roku a nie dwóch latach - dlaczego?
  • Zmiany dla kierowców - co oprócz punktów karnych?

Minęło zaledwie kilka miesięcy od wprowadzenia zmian w przepisach drogowych, które zwiększyły kary dla kierowców. Teraz rząd postanowił wycofać część z nich, wracając do dawnego porządku – m.in. anulowania punktów karnych po upływie roku. Jaki jest powód i cel takich działań? Odpowiedź jest prosta i – w obecnych politycznych realiach – raczej nieszokująca.

Obecnie punkty karne zebrane przez kierowców za wykroczenia drogowe są anulowane dopiero p0 dwóch latach od daty zapłacenia mandatu. Taki stan trwa dopiero od 17 września 2022 r., ale wkrótce się zakończy, gdyż rządzący postanowili wrócić do dawnego kształtu przepisów.

Punkty karne znów kasowane po roku a nie dwóch latach – dlaczego?

Choć wprowadzone we wrześniu 2022 r. przepisy zaostrzające kary za wykroczenia w ruchu drogowym spotkały się z pewną dozą krytyki, społeczeństwo szybko zaakceptowało nowy stan rzeczy. Zmiany wprowadzane pod hasłem “koniec brawury na drogach” faktycznie odniosły swój skutek, co widać po spadających statystykach wykroczeń i wypadków. Dlaczego zatem teraz, w kilka miesięcy po wejściu w życie nowelizacji, rząd wycofuje się z części nowych obostrzeń? Zdaniem komentatorów politycznych, powód jest prosty, a jest nim walka o głosy kierowców w nadchodzących wyborach.

W roku, w którym odbywają się wybory parlamentarne często wprowadzane są najróżniejsze, zaskakujące zmiany w przepisach. Tym razem rządzący postanowili wycofać się z najbardziej restrykcyjnych oraz kłopotliwych dla kierowców zmian, wprowadzonych przez niedawną nowelizację ustawy. Przepis dotyczący zmiany okresu anulowania punktów karnych budził kontrowersje, gdyż prawo jazdy tracili z jego powodu często zawodowi kierowcy (jeżdżący najwięcej). Z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Czy zatem zdjęcie regulacji to tzw. “kiełbasa wyborcza”?

Wiele na to wskazuje. Warto zauważyć fakt, iż rząd wycofuje się jedynie z przepisów, które nie przynoszą zwiększenia wpływów do budżetu. Nie ma mowy o obniżkach, podwyższonych również niedawno, stawek mandatów za niebezpieczną jazdę. Niektórzy posłowie opozycji, a nawet koalicji rządowej, w wypowiedziach udzielonych “Rzeczpospolitej” przyznali, że obecne działania są obliczone na wynik wyborczy. Pojawiły się nawet sugestie, że taki plan powstał już na etapie przegłosowywania nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zmiany dla kierowców to nie tylko punkty karne – co jeszcze?

Zmiana czasu obowiązywania punktów karnych to tylko jedna poprawka wprowadzona w sejmowej Komisji Infrastruktury. Kolejną korektą jest powrót tzw. kursów reedukacyjnych, których odbycie umożliwia odjęcie z konta kierowcy 6 punktów karnych raz na pół roku. Z kursów będzie można skorzystać wyłącznie w formule stacjonarnej (nie online). Będą organizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego i dostępne odpłatnie. Na kursy reedukacyjne będą mogli zapisywać się kierowcy z co najmniej rocznym stażem po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. To kolejny dość kontrowersyjny powrót do starych form, gdyż w opinii wielu przedstawicieli ośrodków szkolenia, kursy nie spełniały swojej funkcji reedukacyjnej – przez lata brały w nich udział często te same osoby.

Rządowe poprawki przyniosą także ułatwienie dotyczące zwrotu, odebranego za wykroczenia prawa jazdy. Będzie ono zwracane w trybie automatycznym, a nie jak do tej pory na wniosek kierowcy. Wnioskowanie skutkowało występowaniem okresu, w którym choć kierowca mógł legalnie posiadać uprawnienia, był zależny od procedur urzędowych, oczekując na zwrot dokumentu.

Jedna z wprowadzanych zmian dotyczy także zniesienia opłaty ewidencyjnej przy wydawaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu lub prawa jazdy, a także uiszczanej podczas badania technicznego pojazdu. Opłata nie zniknie, lecz będzie naliczana przy ubezpieczaniu pojazdu.

Opisane powyżej zmiany w przepisach wejdą w życie najprawdopodobniej w lipcu 2023 r., jeżeli zostaną przyjęte przez Sejm w zapowiadanym czasie. Warto dodać, że kierowcy którzy zdobyli punkty karne w okresie obowiązywania dwuletniego reżimu punktów nie mogą liczyć na skrócenie wymiaru kary. Ich punkty zostaną anulowane 2 lata po dacie zapłaty mandatu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Za późno ja i znajomi już na PiS nie zagłosujemy za zmiany w prawie o ruchu drogowym
    Odpowiedzą za to co zrobili tym bardziej że punkty dalej będą naliczane w ten sam sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button