W którym województwie jeździ się najbezpieczniej? Statystyki wypadków za rok 2022.

Wypadki i kolizje w 2022 r. - porównanie poszczególnych województw

Wypadki i kolizje w 2022 r. - porównanie poszczególnych województw
  • W którym województwie zdarza się najwięcej wypadków według danych Ministerstwa Infrastruktury?
  • Bezpieczeństwo na drogach - wysoki wskaźnik wypadków w jednym z województw
  • Metodologia analizy danych dotyczących wypadków

Znamy już oficjalne dane dotyczące wypadków drogowych w roku 2022 r. Dobrą wiadomością zarówno dla motocyklistów, jak i użytkowników innych pojazdów jest fakt, iż w ubiegłym roku liczba takich zdarzeń była mniejsza niż w roku poprzedzającym. W kwestii bezpieczeństwa drogowego nadal jest jednak wiele do zrobienia. W którym województwie szczególnie? Przedstawiamy konkretne statystyki.

W ubiegłym roku na polskich drogach odnotowano 21 322 wypadki, w których zginęło 1 896 osób, a 24 743 osoby zostały ranne. Łączna liczba zgłoszonych drogowych kolizji to 362 266.

W którym województwie zdarza się najwięcej wypadków?

Oczywistym jest fakt, że najwięcej wypadków odnotowywanych jest w województwach najgęściej zaludnionych. W roku 2022, najwięcej zdarzeń odnotowano – jak zwykle – w woj. mazowieckim. Tym razem jednak wskaźnik nie przekroczył granicy 3 tys. – wypadków było 2 896. Na drugim miejscu znalazło się woj. wielkopolskie, w którym zdarzyło się 2 299 wypadków, a na trzecim małopolskie – 2 226 wypadków.

Województwo mazowieckie wiodło prym także w liczbie kolizji. Odnotowano ich tam 55 490 w ciągu całego 2022 r. Na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie (47 139 kolizji), a na trzecim dolnośląskie (33 699 kolizji).

Najwięcej wypadków na tysiąc mieszkańców – w którym województwie?

Powyższe dane tak naprawdę niewiele mówią o realnym poziomie bezpieczeństwa jazdy w konkretnych województwach. Postanowiliśmy zatem odświeżyć sobie podstawową wiedzę z przedmiotu szkolnego, jakim jest matematyka i obliczyć średnią wypadków na tysiąc mieszkańców, według podawanej przez GUS liczebności województw. Efekty naszej sumiennej pracy pokażą, w którym regionie Polski wskaźnik wypadków jest najwyższy.

Jak to obliczamy? Przykładowo w woj. dolnośląskim, w 2022 r. zdarzyło się 1 869 wypadków. Liczba ludności w tym województwie to w przybliżeniu 2 897 737 osób. Dokonując skomplikowanej operacji wykorzystania proporcji obliczamy, że w województwie tym, na 1 000 osób przypada 0,64 wypadku. Poniżej ranking za 2022 rok.

  1. woj. łódzkie 0,92
  2. woj. pomorskie 0,67
  3. woj. dolnośląskie – 0,64
  4. woj. wielkopolskie 0,66
  5. woj. małopolskie 0,65
  6. woj. warmińsko-mazurskie 0,60
  7. woj. świętokrzyskie 0,55
  8. woj. zachodniopomorskie 0,53
  9. woj. mazowieckie 0,53
  10. woj. lubuskie 0,51
  11. woj. podkarpackie 0,51
  12. woj. opolskie 0,46
  13. woj. śląskie 0,45
  14. woj. lubelskie 0,39
  15. woj. kujawsko-pomorskie 0,38
  16. woj. podlaskie 0,29

Bezpieczeństwo na drogach – jedno z województw na czarnej liście!

Jak wynika z naszych obliczeń, na plan pierwszy wśród województw z największą liczbą wypadków na tysiąc mieszkańców w 2022  r. wybiło się województwo łódzkie. Obliczony dlań wskaźnik 0,92 jest wyraźnie wyższy niż dla pozostałych regionów kraju! Być może jest to związane z faktem dużej liczby remontów drogowych, które odbywają się obecnie w centrum Polski lub ogólnie słabym stanem infrastruktury drogowej w otoczeniu Łodzi.

Jedno województwo wyróżnia się także w sposób pozytywny. Okazuje się, że najbezpieczniejsze jest poruszanie się po nie zawsze wyposażonych w nowoczesne drogi, ale urokliwych regionach Podlasia. Wskaźnik liczby poważnych wypadków na tysiąc mieszkańców wyniósł tam zaledwie 0,29!

Co ciekawe, liderujące rok rocznie w liczbie wypadków drogowych województwo mazowieckie w naszym zestawieniu znalazło się dopiero na miejscu dziewiątym, minimalnie za woj. zachodniopomorskim. Okazuje się, że biorąc pod uwagę ludność Mazowsza, liczba zdarzających się tam wypadków wcale nie jest zatrważająca.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Metodologia analizy

Wiemy, że z pewnością pojawią się komentarze w stylu: “zróbcie obliczenia dla liczby pojazdów, a nie ludności województw!”. Moglibyśmy oczywiście zrobić podobne wyliczenia, jednak wydaje się nam, że byłyby mniej miarodajne względem realnego poziomu bezpieczeństwa na drogach w danym regionie. Liczba poważnych wypadków drogowych, udostępniana przez Ministerstwo Infrastruktury zawiera bowiem także dane o wypadkach z udziałem pieszych. Realnie zatem każdy mieszkaniec województwa jest potencjalnie narażony na zdarzenie drogowe, o czym warto pamiętać uczestnicząc w ruchu publicznym.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button