Koniec z czekaniem na odbiór prawa jazdy! Będziesz mógł wsiąść na motocykl tuż po zdanym egzaminie

Elektroniczne prawo jazdy wystawiane zaraz po egzaminie

Elektroniczne prawo jazdy wystawiane zaraz po egzaminie już wkrótce
  • Natychmiastowy dostęp do prawa jazdy, dzięki aplikacji mObywatel
  • Tymczasowe prawo jazdy elektroniczne - co zrobić, by je mieć?
  • Elektroniczne tymczasowe prawo jazdy - od kiedy będzie dostępne?

Nie ma nic bardziej frustrującego niż konieczność długiego oczekiwania na wyrobienie stosownych dokumentów po pozytywnym zaliczeniu egzaminu na prawo jazdy. Już za chwilę ta przykra sytuacja może odejść do lamusa. Wszystko za sprawą procedowanego przez Radę Ministrów projektu przepisów.

Wszystko wskazuje na to, że nareszcie doczekamy się dostępu do elektronicznej formy prawa jazdy, udostępnianej tuż po zdanym egzaminie. Zmiana będzie dotyczyć kilku kategorii prawa jazdy, w tym uprawnień do jazdy na motorowerach i motocyklach. W praktyce, zaraz po zdaniu egzaminu będziemy mogli wsiąść na ulubioną maszynę i legalnie poruszać się po drogach.

Natychmiastowy dostęp do prawa jazdy, dzięki aplikacji mObywatel

Wniosek o zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym złożyło Ministerstwo Cyfryzacji. Nowelizacja zawiera pakiet korekt związanych z aplikacją mObywatel, dostępną dla każdego obywatela Polski, za pośrednictwem smartfona. Już dziś, dzięki aplikacji można korzystać z kilku dokumentów w formie elektronicznej, takich jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu czy prawo jazdy. W przypadku tego ostatniego dokumentu mowa o tzw. prawie jazdy stałym, do którego dostęp uzyskuje się wraz z wydaniem przez starostwo powiatowe fizycznego dokumentu. Procedowana zmiana ma przynieść możliwość korzystania poprzez aplikację mObywatel także z elektronicznego prawa jazdy tymczasowego – będzie ono ważne od momentu zdania egzaminu państwowego do czasu wydania stałego dokumentu.

– […] pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi. Nowe regulacje sprawią, że osoby posiadające aplikacje będą mogły korzystać z dokumentów elektronicznych tak samo jak z dokumentów tradycyjnych. – powiedział w ramach zapowiedzi zmian w przepisach premier Mateusz Morawiecki.

Tymczasowe prawo jazdy elektroniczne – co zrobić, by je mieć?

Jeżeli zmiany w przepisach wejdą w życie w niezmienionej formie, każdy kto zyska uprawnienia do prowadzenia pojazdów będzie mógł zdobyć dostęp do tymczasowego dokumentu w prosty sposób. Konieczne będzie ściągnięcie na telefon ogólnodostępnej, darmowej aplikacji mObywatel i zarejestrowanie się w niej. Konieczna będzie weryfikacja tożsamości (np. przez profil zaufany lub elektroniczną bankowość). Tymczasowe prawo jazdy powinno stać się dostępne w zakładce “Dokumenty” w krótkim czasie po potwierdzeniu zdania egzaminu przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Nie powinno to zająć dłużej niż kilku godzin od czasu egzaminu.

Ważnym obostrzeniem jest to, że elektroniczne tymczasowe prawo jazdy będzie ważne wyłącznie na drogach Polski. Dokument nie będzie także wydawany dla wszystkich kategorii prawa jazdy, a jedynie dla: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T.

Elektroniczne tymczasowe prawo jazdy – od kiedy będzie dostępne?

Według zapowiedzi Rady Ministrów, korzystnej dla kierowców zmiany w przepisach możemy spodziewać się już niebawem – nawet na początku drugiego półrocza roku 2023. Pamiętajmy jednak, że prace nad tą nowelizacją trwają już długo – od 2019 r. Możemy mieć tylko nadzieję, że na ostatnim etapie prace zostaną przyspieszone i projekt zmian w ustawie zostanie przegłosowany jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia przegłosowanej ustawy w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że z elektronicznego prawa jazdy możemy korzystać już od grudnia 2020 r. Dokument w formie cyfrowej (w aplikacji mObywatel) jest uznawany za ważny podczas kontroli drogowej czy różnego rodzaju czynnościach administracyjnych (np. zakupie polisy ubezpieczeniowej). Jazda bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem grozi mandatem w wysokości do 250 zł. Maksymalny wymiar kary jest jednak w tym przypadku stosunkowo rzadko przyznawany przez patrole policyjne.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button