Czy można legalnie jeździć motorowerem bez prawa jazdy w 2023 r.?

Prawo jazdy a motorowery - aktualny stan przepisów

Czy można legalnie jeździć motorowerem bez prawa jazdy w 2023 r.?
  • Motorower - aktualna definicja pojazdu w przepisach (2023 r.)
  • Czy żeby jeździć motorowerem trzeba mieć prawo jazdy? Reguły i wyjątki.
  • Kary za jazdę motorowerem bez prawa jazdy

Wciąż zmieniające się przepisy dotyczące ruchu drogowego wprowadzają w konsternację kierowców wszelakich pojazdów. Niedawne zmiany w przepisach postawiły pod znakiem zapytania kwestię legalnego poruszania się po drogach motorowerami lub skuterami. Czy nadal można korzystać z tych pojazdów bez prawa jazdy, posiadając jedynie dowód osobisty? Jak zdobyć uprawnienia na motorower będąc osobą niepełnoletnią? Wyjaśniamy te i inne kwestie.

Nowy taryfikator mandatów, przedłużenie terminu ważności punktów karnych, a następnie jego anulowanie, zniesienie opłaty ewidencyjnej i inne pomniejsze zmiany w przepisach spowodowały w ostatnich miesiącach pewien chaos informacyjny wśród kierowców. W poniższym artykule wyjaśniamy kwestię przepisów dotyczących uprawnień do jazdy motorowerami.

Motorower – aktualna definicja pojazdu w przepisach (2023 r.)

Mała pojemność, niska masa własna i moc – to w skrócie odróżnia motorower od motocykla. Warto zauważyć, że jako motorowery w polskim prawie klasyfikowane są także niektóre skutery czy quady, co nie jest oczywiste dla wielu użytkowników jednośladów. Aktualna definicja pojęcia “motorower” znajduje się w art. 2 Prawa o ruchu drogowym. Według niej, jest to:

(…) pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Powyższa definicja funkcjonuje w polskim prawie od lat, została jedynie zaktualizowana o wpis dotyczący silników elektrycznych. Dziesięć lat temu zmieniły się jednak przepisy dotyczące uprawnień do kierowania motorowerami na drogach publicznych.

Czy żeby jeździć motorowerem trzeba mieć prawo jazdy?

Do 19 stycznia 2013 r., aby legalnie jeździć motorowerem nie trzeba było posiadać prawa jazdy żadnej kategorii. Wystarczył dowód osobisty, poświadczający pełnoletność. Osoby niepełnoletnie, aby zdobyć uprawnienia do korzystania z motorowerów musiały odbyć zakończony zdanym egzaminem kurs na tzw. kartę motorowerową.

Dekadę temu dokonano zmiany w przepisach, jednak – co ważne – nie zadziałały one wstecz. To znaczy, że osoby, które stały się pełnoletnie przed 19 stycznia 2013 r. nadal mogą korzystać z motoroweru wyłącznie na dowód osobisty, bez konieczności posiadania prawa jazdy. Osoby młodsze nie mają tego przywileju. Aby móc legalnie poprowadzić motorower muszą wyrabiać uprawnienia. Opcji jest kilka.

Osoby niepełnoletnie, które mają ukończone 14 lat, aby legalnie jeździć motorowerem muszą wyrobić prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do kursu i egzaminu okazać muszą pisemną zgodę rodziców. Warto zauważyć, że zdanie egzaminu kat. AM uprawnia nie tylko do prowadzenia motorowerów czy skuterów o małej pojemności, ale także quadów czy tzw. microcarów, a więc spełniających wymogi homologacji L6e samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 50 cm3.

Osoby pełnoletnie, które jednak uzyskały pełnoletność dopiero po 19 stycznia 2013 r., aby legalnie prowadzić motorowery muszą posiadać prawo jazdy kategorii AM lub wyższej. Oznacza to, że zezwolenie na jazdę motorowerem jest dokładane niejako w formie “bonusu” do prawa jazdy kategorii A lub B.

Przypomnijmy, że osoby posiadające prawo jazdy kat. B przez 3 lata bądź dłużej, mogą zgodnie z przepisami prowadzić motocykle o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW (dodatkowe obostrzenie to stosunek mocy do masy własnej pojazdu równy lub niższy 0,1 kW na kg). Limity mocy nie są stosowane w przypadku motocykli trójkołowych o pojemności do 125 cm3.

Kary za jazdę motorowerem bez prawa jazdy

Osoby, które poruszają się motorowerem po drogach publicznych bez uprawnień muszą liczyć się z ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu. Nowelizacja przepisów ze stycznia 2022 r. znacznie podniosła kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych bez uprawnień. Minimalny mandat w takiej sytuacji to 1500 zł, ale policjanci mogą zastosować także karę aresztu lub ograniczenia wolności. Grzywna maksymalna to według przepisów 5 tys. zł, jednak w przypadku spowodowania skrajnego zagrożenia w ruchu drogowym, sąd może nałożyć na osobę prowadzącą pojazd bez prawa jazdy nawet 30 tys. zł grzywny.

Jeśli na jeździe motorowerem bez prawa jazdy kat. AM zostanie przyłapana osoba niepełnoletnia, sprawa trafi bezpośrednio do sądu rodzinnego. Karą w wysokości 300 zł może zostać obarczony rodzic, który pozwolił swojemu dziecku na prowadzenie pojazdu. Konsekwencją dla nieletniego kierowcy bez uprawnień może być nałożony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów do ukończenia 21 roku życia.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button