Podatek od prawa jazdy: czekają nas kolejne zmiany w przepisach?

Prawo jazdy może podrożeć i to bardzo mocno

W skrócie
  • Kurs na prawo jazdy może zostać objęty podatkiem
  • Ceny w ośrodkach szkolenia kierowców mogą wzrosnąć aż o 23%
  • Chcesz "zrobić" prawko? Lepiej nie zwlekaj

Wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości kursy na prawo jazdy wyraźnie zdrożeją. Powodem jest nie tylko szalejąca inflacja, ale także, a w tym wypadku nawet przede wszystkim, unijne przepisy. Jak to możliwe?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w swoim wyroku, że kurs na prawo jazdy to szkolenie specjalistyczne. Co z tego wynika? Całkiem sporo, bo teoretycznie nazewnictwo to sprawa wtórna, ale nie w przepisach. Kursy specjalistyczne są wg prawa Unii Europejskiej objęte podatkiem VAT. Oznacza to, że z tego tytułu zwolnienie z podatku VAT usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego nie obejmuje takiego kursu.

Podatek od prawa jazdy?

Wspomniane orzeczenie dotyczyło jednej z niemieckich szkół nauki jazdy, ale mocą prawną obejmuje całą Unię Europejską. Czy może mieć zatem wpływ na zmiany przepisów, albo przynajmniej na zmianę kwalifikacji podatkowej kursów prawa jazdy w Polsce? Według prawa może. Co na to nasze Ministerstwo Finansów? Różnice pomiędzy stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a opinią Krajowej Informacji Skarbowej są obecnie wnikliwie analizowane – jak podaje Gazeta Prawna czytując wypowiedź przedstawiciela  Ministerstwa Finansów.

Przeczytaj też:

Uwaga zmiany: nowe oznakowanie radiowozów. Jak będą od teraz wyglądać?

Obecnie w Polsce kursy na prawo jazdy są obecnie zwolnione z podatku VAT. Powodem jest inna niż w opinii TSUE kwalifikacja tych kursów. Podstawę do tego stanowią także indywidualne interpretacje szefa KIS, a te z kolei opierają się na zapisach ustawy dotyczącej sposobów opodatkowania VAT. Według tych przepisów usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego nie są objęte podatkiem VAT.

To jednak może się niestety zmienić, bo Krajowa Administracja Skarbowa, będąca instytucją nadrzędną względem KIS, może zmienić stanowisko w tej sprawie, a powodem do tego może być wspomniany wyrok TSUE, związany z jedną z niemieckich szkół. Jeśli więc urzędnicy KAS, po powtórnej analizie i “wnikliwej analizie zagadnienia” dojdą do wniosku, że obecna interpretacja jest różna od tej jaką opiniuje TSUE, to Krajowa Administracja Skarbowa będzie w obowiązku by zmienić dotychczasową interpretację podatkową.

Zmiany w opodatkowaniu kursów prawa jazdy: co to oznacza?

Jeśli obecna interpretacja przepisów podatkowych względem kursów na prawo jazdy ulegnie zmianie i okaże się, że stanowisko KIS stoi w opozycji do opinii TSUE, to kursy na prawo jazdy w ośrodkach szkolenia kierowców podrożeją i to znacznie. Do obecnej ceny będzie trzeba doliczyć wtedy 23% VATu. To oznacza, że kurs na prawo jazdy kategorii B, który obecnie kosztuje powiedzmy 2000 zł (ceny różnią się w zależności od szkoły i miasta) – co już jak na nasze warunki nie jest mało, podrożeje aż o 460 zł. Wszystko wskazuje na to, że sprawa znajdzie swoje rozwiązanie jeszcze w tym roku. Jeśli więc rozważasz obecnie uzyskanie uprawnień do prowadzenia motocykla, lub samochodu, to lepiej nie zwlekaj z decyzją. Taniej na pewno nie będzie.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button