Na Mazury dojedziesz teraz znacznie szybciej! Nowe odcinki drogi S61 Via Baltica oddane do użytku

Z Warszawy do Suwałk w 2,5 godziny? Taki jest plan

W skrócie
  • S61 Via Baltica to strategiczna nie tylko dla międzynarodowego tranzytu droga łącząca kraje nadbałtyckie z resztą Europy
  • Nowe, świeżo oddane do użytku odcinki drogi S61 mają znacznie usprawnić ruch pomiędzy Warszawą a Suwałkami

Wszyscy tak narzekają jak to w Polsce tak mało dróg a tak dużo samochodów. Że wszędzie ograniczenia, radary i kontrole. A tu proszę, 35 kilometrów nowej drogi ekspresowej i świat od razu staje się piękniejszy!

Wyjazd na Mazury wielu naszym krajanom kojarzy się z długą drogą, po której potrzeba co najmniej dwa tygodnie urlopu na miejscu. To jednak ma się zmienić dzięki nowemu odcinkowi drogi S61, należącej do tzw. Via Baltica. Od 9 sierpnia dostępne są dwa nowe odcinki tej trasy. Trasa S61 Via Baltica ta łączy zachód i południe Europy z krajami bałtyckimi i ułatwia dostęp do Litwy, Łotwy czy do Estonii, ale także do wschodniej części Mazur i Suwalszczyzny.

Droga ekspresowa S61 Via Baltica: Będzie ekspresowo?

Via Baltica zyskała w ostatnich dniach 35 nowych kilometrów drogi ekspresowej, 9  sierpnia oddano do ruchu dwa odcinki trasy S61 w województwie podlaskim – od węzła Kolno do Stawisk oraz od Stawisk do Szczuczyna.

Budowa obu odcinków rozpoczęła się w prawie tym samym czasie. Wykonawcą odcinka Stawiski — Szczuczyn był Budimex a roboty wystartowały we wrześniu 2019 r., miesiąc później, w październiku 2019 r. ruszyły prace na odcinku węzeł Kolno – Stawiski którego wykonawcą był Strabag.

 

Przeczytaj również:

Kawasaki Versys 1000 SE Grand Tourer 2021: dlaczego ten motocykl turystyczny tak bardzo mnie zaskoczył?

Po niecałych dwóch latach udało się oddać odcinki do użytku. Pierwsi kierowcy przejechali trasą Stawiski-Szczuczyn w lipcu 2021 a już w sierpniu stała się ona pełnoprawną drogą ekspresową z pełną infrastrukturą.

W tym samym czasie oddano też odcinek Węzeł Kolno-Stawiski.

Za każdy z odcinków odpowiedzialny był inny wykonawca ale oba mają jezdnie o nawierzchni z betonu cementowego. Każda po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m plus 2,5-metrowy pas awaryjny. Droga wybudowana jest pod największe obciążenia, dopuszczalny nacisk to 11,5 tony na oś.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Na nowych  odcinkach powstały też cztery nowe miejsca obsługi podróżnych: Górki Zachód oraz Górki Wschód na odcinku węzeł Kolno – Stawiski oraz Zabiele Zachód i Zabiele Wschód na odcinku Stawiski – Szczuczyn. Na oddanym do użytku fragmencie S61 powstał węzeł Kolno – na połączeniu z drogi krajowej nr 63 a na odcinku pomiędzy obwodnicami Stawisk i Szczuczyna wybudowany został węzeł Grabowo łączący drogę ekspresową S61 z drogą powiatową nr 1828B.

GDDKiA spodziewa się, że cała ekspresowa Via Baltica od Warszawy do granicy z Litwą w Budzisku znacznie usprawni ruch, a przejazd 280 km z Warszawy do Suwałk który obecnie zajmuje prawie 5 h, skróci się do ok. 2,5 h. 

Jesienią ma także zostać oddany odcinek obwodnicy Łomży.

To co? Lecimy na Mazury?

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button