Nawet 23 tysiące złotych mandatu i zabranie prawa jazdy! Wybierasz się na wakacje motocyklem?

Było drogo, a będzie jeszcze drożej. Nowe kary i zaostrzone przepisy w Austrii

W skrócie
  • Austria - piękne góry, kręte serpentyny, słowem motocyklowy raj, gdyby nie widmo ogromnych kar
  • Nawet 23 tysiące złotych kary za rażące przewinienia. Nowy taryfikator już obowiązuje w Austrii

Są w niedalekim sąsiedztwie takie kraje, w których potrójnie nie chcesz przekroczyć prędkości. Jednym z nich jest malownicza Austria, która właśnie dołącza do najsurowiej karzących kierowców państw w Europie. Ręka z gazu!

Austria to piękny kraj, a górzyste podalpejskie i alpejskie tereny są dla niejednego motocyklisty prawdziwą Mekką. Jeśli jednak wybierasz się w te wakacje do Austrii to uważaj podwójnie, bo kary za przekroczenie prędkości właśnie poszybowały w górę.

W czerwcu Rada Narodowa Austrii zatwierdziła zmiany w przepisach, których celem jest radyklane zaostrzenie maksymalnej wysokości mandatów oraz modyfikacja związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego przepisów i sposobu egzekwowania kar za wykroczenia. Zmiany te wchodzą w życie w ramach tak zwanego Raser-Paket, czyli zbioru modyfikacji prawnych mających na celu zwiększenie skuteczności walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Jak dowiadujemy się z jednego z austriackich portali motoryzacyjnych, najwyższy wymiar kary finansowej, przyznawanej w przypadku rażących wykroczeń drogowych, podniesiono aż do 5 tysięcy Euro, czyli obecnie prawie 23 tysięcy złotych.

Źródło: facebook/Polizei Wien

Policjanci uwzięli się na motocyklistów bez prawa jazdy? Koniec z beztroską

Nie wiemy do końca co wchodzi w skład drastycznych przewinień. Wiemy natomiast, że ostateczną decyzję o wymiarze kary podejmuje policjant, a ten dostanie właśnie znaczne szersze widełki. Nie tylko najwyższy wymiar kary został podniesiony. Także przewidziane opłaty za przekroczenie prędkości o 30, 40 i 50 km/h uległo pomnożeniu przez dwa. Po przekroczeniu o 50 km/h prędkości poza obszarem zabudowanym dostaniesz 300 Euro kary i odbiorą ci prawo jazdy na miesiąc. W przypadku recydywy będą to 3 miesiące. Z kolei po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 80 km/h w mieście i o 90 km/h poza nim, stracisz uprawnienia na sześć miesięcy. Do tego dołączy obowiązek przejścia specjalistycznego szkolenia i badania psychologicznego przed powrotem za kółko. Kolejne przewinienia mają powodować kumulację w cenniku. Do złych informacji dla fanów prędkości na drogach dołącza fakt, że kasacja wpisów o przewinieniach nastąpi dopiero po 4 latach. Oczywiście odebranie uprawnień dotyczy posiadaczy austriackiego prawa jazdy.

 

Walka z piratami drogowymi

Według statystyk gromadzonych przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu, w Austrii na milion mieszkańców przypada 38,6 osób, które poniosły śmierć w wypadku drogowym. Dla porównania, ten sam wynik w Polsce jest niechlubnie dwukrotnie wyższy (65,6 os./mln). Austriacy rozważają również wprowadzenie konfiskaty pojazdów za najgorsze przewinienia. Podobno efekty prac nad tym rozwiązaniem zostaną przedstawione jeszcze w tym roku.

Fotoradary 2021: dużo wyższe mandaty i nowe zasady. Uważaj!

Jednym z powodów intensyfikacji działań na rzecz zaostrzenia przepisów drogowych i kar z nimi związanych, jest rosnąca popularność nielegalnych ulicznych wyścigów i tzw. ustawek, czy też spotów, na których spotykają się fani wyścigów i tuningu. Na największych z nich potrafi zebrać się ponad 500 samochodów, a wyścigi obstawiane są na wysokie sumy. Czy nowe przepisy zdołają zniechęcić ulicznych ścigantów? Niekoniecznie.

Zabiorą Ci motocykl za łamanie przepisów. Zmiana w prawie drogowym, która jest bliżej niż kiedykolwiek!

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button