Uwaga zmiany: nowe oznakowanie radiowozów. Jak będą od teraz wyglądać?

Nowe oznakowanie samochodów policji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W skrócie
  • Radiowozy policyjne otrzymają nowe oznakowanie. Co się zmieni?
  • Zmiany dotyczące oznakowania samochodów policyjnych podyktowane są kwestiami związanymi z bezpieczeństwem na drodze

Policja zmienia umaszczenie swoich pojazdów. Samochody funkcjonariuszy policji otrzymają całkowicie nowe oznakowanie. Zmiany mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji w trakcie kontroli oraz osób kontrolowanych. Czy faktycznie nowe oznakowanie radiowozu cokolwiek zmieni?

Komenda Główna Policji poinformowała, że zmianie ulegnie oznakowanie radiowozów. Zmiany podyktowane są chęcią poprawy bezpieczeństwa – samochody policji otrzymają dodatkowe oświetlenie i nowe elementy graficzne – według założeń pojazdy będą bardziej widoczne, co bezpośrednio ma wpłynąć na bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji i osób wobec, których dokonuje się kontroli lub czynności. Warto wspomnieć, że nowe oznakowanie będzie wdrażane stopniowo i otrzymają się zarówno nowe auta, dopiero rozpoczynające swoją służbę w policji jak i używane pojazdy od lat jeżdżące po polskich drogach.

Podczas drugiego dnia targów Polsecure 2022 w Kielcach, tj. 28 kwietnia 2022 roku, odbędzie się prezentacja nowego oznakowania radiowozów polskiej Policji. Briefing z udziałem kierownictwa polskiej Policji planowany jest na godz. 10.00 przed halą wystawienniczą F.

-czytamy na stronie policja.pl.

Zmiany dotyczące oznakowania radiowozów możliwe są dzięki wprowadzaniu do życia Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Wygląd radiowozów. Jakie zmiany?

  1.  Ostrzegawczych sygnałów błyskowych będzie trzy razy więcej – zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz dostanie ich aż 30.
  2.  Zmieni się wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania dotyczyć będą również policyjnych motocykli.
  3. Braku określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.

Tak duże zmiany dotyczące oznakowania samochodów Policji uzasadnione są lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg. Stąd właśnie zmiana trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych

Tobiasz Kukieła

Dziennikarz motoryzacyjny, fotograf, reportażysta. Na motocyklach jeździ od dzieciaka i cały czas odczuwa potrzebę rozwijania swoich umiejętności jeździeckich. Jest złomiarzem z powołania - zdecydowanie częściej kupuje motocykle niż je sprzedaje. Czy to jego problem?

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button