Nowa Yamaha XSR125 Legacy: jeszcze bardziej stylowy motocykl na prawko B

Infromacja prasowa

W skrócie
 • W tym sezonie Yamaha XSR 125 będzie dostępna także w wersji Legacy
 • Nowe malowanie, szprychowe złote koła i kilka innych dodatków ma wyróżniać tę jeszcze bardziej stylową odsłonę najmniejszego motocykla z kultowej serii XSR

Yamaha XSR 125 doczekała się nowej wersji Legacy. Odpowiednie dodatki, malowanie i opony czynią z tego klasycznego motocykla klasy 125 maszynę w stylu nawiązującym do rasowych wszędobylskich scramblerów. No i fajnie.

Od chwili wprowadzenia pierwszych modeli rodzina Yamaha Sport Heritage okazała się prawdziwym hitem wśród motocyklistów w każdym wieku i o każdym poziomie doświadczenia. Doceniają oni szczególny sposób, w jaki te maszyny łączą autentyczny styl i indywidualność z nowoczesną technologią i wysokimi osiągami.

Seria XSR szybko zyskała status kultowej dla użytkowników, którzy potrafią docenić autentyczny charakter i trudny do podrobienia urok legendarnych poprzedników. Najnowsze XSR700 i XSR900 nie tylko oddają hołd najbardziej znanym modelom Yamahy z przeszłości, ale pod szatą retro skrywają supernowoczesne rozwiązania w silniku, podwoziu i układzie hamulcowym. Innymi słowy w udany sposób łączą najlepsze cechy przeszłości i współczesności.

Rodzina Yamaha Sport Heritage rośnie w siłę

Rosnąca sprzedaż modeli Yamaha Sport Heritage w dużej części wynika z panującej mody na przerobione motocykle typu custom. Szczególną zasługę ma tutaj fabryczny program Yard Built zapewniający wsparcie i opiekę niezależnym konstruktorom. Dzięki niemu powstało wiele kreatywnych, specjalnych projektów w całej Europie. Od momentu uruchomienia programu pod jego auspicjami stworzono ponad 60 ekskluzywnych maszyn opartych na produkcyjnych modelach Sport Heritage. Yamaha będzie z całą mocą kontynuować tę inicjatywę zarówno w roku 2022, jak i w kolejnych latach.

Ruch Yard Built pokazał, że standardowy fabryczny motocykl Yamahy jest idealną bazą dla najróżniejszych konstrukcji – od maszyn typu flat tracker, przez scramblery, aż po café racery. Inspirowane najbardziej kultowymi modelami z lat 60-ych, 70-ych i 80-ych ubiegłego wieku oraz wyposażone w ponadczasowe rozwiązania, takie jak szprychowe koła, historyczne barwy i wysokiej jakości podzespoły, Yamahy Yard Built tchnęły ożywczy powiew w scenę customową.

Łącząc w wyjątkowy sposób historyczne wzornictwo z nowymi technologiami, filozofia Faster Sons inspiruje wielu użytkowników do personalizowania swoich motocykli i tworzenia wyjątkowych pojazdów, które odzwierciedlają ich styl życia i równocześnie dodają ekscytujący nowy wymiar do motocyklowego świata. Niektóre z tych elementów estetyki retro, takie jak szprychowe koła, są teraz standardowym wyposażeniem nowego XSR125 Legacy. Podkreślają w ten sposób, że ten stylowy motocykl stanowi idealną symbiozę dumnej przeszłości z technicznymi i designerskimi osiągnięciami teraźniejszości.

 

Nowa XSR125 Legacy: idealne ucieleśnienie ducha motocyklizmu

Yamaha stara się budować pełne charakteru motocykle adresowane do jak najszerszego grona odbiorców. Od lipca 1955 roku potrzeby i oczekiwania użytkowników zawsze wyznaczały kierunki rozwoju nowych modeli. To właśnie ta filozofia koncentrowania się na docelowych odbiorcach pozwoliła nam tworzyć legendarne, przełomowe modele, które wielokrotnie zmieniały oblicze motocykli w ciągu ostatnich 70 lat.

Misję firmy można podsumować japońskim słowem „Kando”: opracowywanie produktów dających wewnętrzną satysfakcję, poruszających serce i duszę. Nowa XSR125 Legacy jest doskonałym przykładem wprowadzenia tego motto w życie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Opracowana na bazie niezwykle udanej XSR125, która zadebiutowała w 2021 roku, XSR125 Legacy ma ten sam silnik 125 cm3 z układem VVA i to samo podwozie. Jednak XSR125 Legacy ma szereg modyfikacji stylistycznych, które zmieniają charakter motocykla, nadając mu niepowtarzalny, całkowicie indywidualny wygląd neo-retro.

W efekcie nowy model zyskał zupełnie inną sylwetkę i własną osobowość, która podkreśla więź z Yamahami z przeszłości, równocześnie bardzo silnie trzymając się etosu marki Sport Heritage: „Zainspirowany przeszłością, zaprojektowany z myślą o przyszłości”. XSR125 Legacy powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – początkujących, doświadczonych i wracających do dwóch kółek po dłuższej przerwie – którzy potrafią docenić klasyczne linie, ale oczekują supernowoczesnych technologii w silniku i podwoziu, które zapewnią wrażenia z jazdy na wysokim poziomie.

 

Lekkie szprychowe koła

XSR125 Legacy ma szereg specyficznych rozwiązań, które wspólnie bardzo harmonijnie tworzą maszynę o wyjątkowym charakterze doskonale trafiającą w gusta miłośników ponadczasowego stylu. Lekkie szprychowe koła przypominają wzory stosowane w pionierskich maszynach wyścigowych Yamahy z lat 60-ych i 70-ych ubiegłego wieku. To w dużej mierze właśnie dzięki nim ten nowy model z rodziny Sport Heritage wygląda tak autentycznie.

Obręcze kół w kolorze złotym

Klasyczne szprychowe koła XSR125 Legacy mają pięknie wykończone obręcze lakierowane na złoto, co podkreśla doskonałą jakość wykonania motocykla oraz wyraźnie nawiązuje do kultowych modeli Yamahy z minionych lat.

Zestawienie szprychowych kół i złotych obręczy z całkowicie czarną kolorystyką reszty motocykla nadaje temu modelowi neo-retro ze 125-centymetrowym silnikiem niepowtarzalny, ponadczasowy charakter, który doskonale wyraża ducha filozofii Faster Sons.

 

Dedykowane kolory i grafiki

Nowo opracowana grafika jest teraz spójna z wyglądem większych modeli XSR i podkreśla rodzinne powiązania wszystkich motocykli spod znaku Sport Heritage. Złote i srebrne paski podkreślają klasyczny kształt zaokrąglonego zbiornika paliwa, natomiast minimalistyczna złota grafika na panelach bocznych komponuje się ze złotymi obręczami.

Zbiornik paliwa, panele boczne i błotniki utrzymano w malowaniu Historic Black, natomiast lakierowane na czarno rama Deltabox, wahacz, widelec upside-down i osłony silnika nadają modny, stonowany wygląd idealnie pasujący do charakteru tej maszyny z silnikiem 125 cm3.

 

Charakterne opony Metzeler Karoo

Nowe szprychowe koła modelu XSR125 Legacy otrzymały ciekawie wyglądające opony Metzeler Karoo pozwalające maksymalnie wykorzystać możliwości tego lekkiego przedstawiciela rodziny Faster Sons w dostarczaniu ekscytujących wrażeń z jazdy. Klockowy bieżnik doskonale pasuje do charakteru przedstawiciela rodziny Sport Heritage, który świetnie się prowadzi w najróżniejszych sytuacjach.

2-częściowa aluminiowa osłona tłumika

Modele XSR Sport Heritage słyną z dbałości o szczegóły i stosowania wysokiej jakości podzespołów. Nowa XSR125 Legacy kroczy wiernie tym szlakiem. Ten lekki motocykl z linii Faster Sons przykuwa wzrok nie tylko pięknie wykonanymi aluminiowymi mocowaniami i wykończeniem, ale również 2-częściową aluminiową osłoną tłumika podkreślającą sportowe aspiracje.

 

Charakterystyczna sylwetka XSR

Patrząc z boku, widać wyrazistą poziomą linię, która jednoznacznie wskazuje na korzenie XSR125 Legacy. Wyjątkowa kombinacja szprychowych kół i wyprostowanej pozycji podczas jazdy, a także w pełni odsłonięta konstrukcja mechaniczna i wygląd nakeda z pewnością trafią do serca każdego nowego i doświadczonego motocyklisty, który ma sprecyzowane oczekiwania względem swojego motocykla.

Najlepszy w swojej klasie silnik 125 cm3 o mocy 15 KM

XSR125 Legacy jest napędzana przez jeden z najbardziej cenionych i udanych silników w kategorii 125 cm3. Ta mocna i niezawodna 4-zaworowa chłodzona cieczą jednocylindrowa jednostka o pojemności 125 cm3 spełniająca normę Euro5 ma taką samą konstrukcję, jak w modelach MT-125 Hyper Naked i R-125 Supersport. Rozwijając moc 15 KM (11 kW), czyli maksimum dozwolone dla prawa jazdy kategorii A1, spisuje się świetnie pod każdym względem.

Jednym z kluczowych zastosowanych rozwiązań technologicznych jest opracowany przez Yamahę system zmiennych faz rozrządu Variable Valve Actuation (VVA), który zapewnia wysoki moment obrotowy w niskim oraz doskonałe osiągi w górnym zakresie obrotów. Dzięki temu XSR125 Legacy doskonale sobie radzi w najróżniejszych sytuacjach – od całkiem dynamicznej jazdy autostradami po wolniejsze pokonywanie bocznych dróg, a zapas momentu obrotowego gwarantuje przyspieszenia na odpowiednim poziomie.

 

Widelec upside-down z goleniami o średnicy 37 mm

Lakierowany na czarno tak jak rama i silnik, widelec upside-down z 37-milimetrowymi goleniami nawiązuje do nowoczesności w tym modelu w stylu neo-retro. Obecność takich rozwiązań imponuje i zaskakuje przy tak atrakcyjnej cenie XSR125 Legacy. Widelec zapewnia precyzję prowadzenia oraz skuteczne wygładzanie nierówności zarówno na górskich serpentynach, w miejskim ruchu, jak i na lokalnych drogach podczas weekendowych wyjazdów.

Lekka i wytrzymała rama Deltabox

Legendarna rama Deltabox, opracowana przez Yamahę po raz pierwszy dla prototypowych motocykli z wyścigowego cyklu Grand Prix, gwarantuje precyzyjne pokonywanie zakrętów i budzącą zaufanie stabilność podczas jazdy na wprost, dzięki czemu kierowca może w pełni wykorzystać potencjał najlepszego w swojej klasie silnika o mocy 15 KM (11 kW). Kompaktowy rozstaw osi wynoszący 1330 mm oraz kanapa na bardzo rozsądnej wysokości 815 mm sprawiają, że XSR jest bardzo zwinny i ma świetną ergonomię. W efekcie motocykl nadaje się dla bardzo szerokiego grona użytkowników: nowicjuszy, doświadczonych i wracających do jednośladów po latach.

Przeczytaj też:

Yamaha XSR 125 2021: motocykl klasyczny, ale bardzo nie do końca! [film, cena, zdjęcia, dane techniczne]

Efektowne oświetlenie LED 

Kolejnym przykładem udanego połączenia ponadczasowego stylu retro z nowoczesnymi technologiami w modelu XSR125 Legacy jest zaawansowane oświetlenie. Przedni reflektor ma klasyczną okrągłą zewnętrzną obudowę skrywającą dodatkowo światło pozycyjne, ale dzięki technologii LED emituje snop mocnego światła rozświetlającego nawet najczarniejszą noc. Z kolei niewielka tylna lampa podkreśla lekki i elegancki profil tej smukło i sportowo stylizowanej części nadwozia.

 

Główne funkcje

 • Lekkie szprychowe koła z obręczami w złotym kolorze
 • Dedykowane kolory i grafika
 • Opony Metzeler Karoo z klockowym bieżnikiem
 • 2-częściowa aluminiowa osłona tłumika
 • Charakterystyczna sylwetka
 • Najlepszy w swojej klasie silnik 125 cm3 o mocy 15 KM, który spełnia normę EURO5
 • Widelec upside-down 37 mm
 • Naturalna wyprostowana pozycja podczas jazdy
 • Okrągły reflektor LED i tylne światło LED
 • Lekka i wytrzymała rama Deltabox
 • Lekkie prowadzenie i duża stabilność
 • Błotniki pomalowane w dopasowanym kolorze
 • Lekko stopniowana kanapa
 • Wysokiej jakości wykonanie i wykończenie z aluminiowymi elementami
 • Okrągły licznik LCD w stylu retro
 • Najlepszy model Yamaha Faster Sons o pojemności 125 cm3
 • Idealny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych, czy wracających do jazdy motocyklistów

 

Kolory XSR125 Legacy, dostępność i cena

XSR125 Legacy będzie oferowany w kolorze Historic Black ze złotymi obręczami kół, a do salonów trafi w czerwcu 2022 roku. Aby uzyskać więcej informacji i sprawdzić cenę, skontaktuj się z najbliższym salonem Yamahy.

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button