Motorower bez ciągłości ubezpieczenia OC? To możliwe, ale w jednym przypadku

Żółte tablice dla motorowerów. Ważna zmiana

W skrócie
  • 2 maja 2023 zaczęła obowiązywać zmiana ustalona przez rząd 2 sierpnia 2022 roku - dotyczy ona motorowerów i ich tablic rejestracyjnych.

2 maja bieżącego roku rząd wprowadził zmiany w przepisach, które sprawią, że życie motorowerzystów może stać się prostsze, a na pewno tańsze. Ustawodawca wypełnił lukę w przepisach, tym samym otwierając przez właścicielami jednośladów nowe możliwości.

Konieczność corocznej wizyty na stacji diagnostycznej bywa uprzykrzająca i dla większości z nas wydaje się być stratą czasu. Na szczęście nie jesteśmy karani jakoś dotkliwie za brak przeglądu kiedy on stoi w garażu. Oczywiście, zupełnie inaczej jest kiedy bez przeglądu wjeżdżasz na drogę publiczną, ale to temat na odrębny artykuł. Dużo dotkliwszym obowiązkiem dla właściciela każdego motoroweru jest obowiązek opłacania i utrzymywania ciągłości ubezpieczenia OC. Szczególnie jeśli stary motorower stoi w garaż i nie jeździ od kilku, lub kilkunastu lat.

Płacisz coroczną składkę i nie jeździsz. To naprawdę bywa frustrujące. Jeszcze bardziej denerwuje fakt, gdy posiadasz zarejestrowany motorower, a ten jest w trakcie mozolnej renowacji. Leży w pudełkach i nic nie wskazuje na zmianę tego stanu rzeczy. Taka sytuacja może denerwować jeszcze bardziej. Na te wszystkie problemy jest remedium: rejestracja jednośladu na tzw. żółte blachy.

Motocyklowe tablice na motorowerze. To było kuriozum

Oczywiście, że tak. Ustawodawca do tej pory nie przewidywał zabytkowych tablic rejestracyjnych dla motorowerów. Oznaczało to, że motorowerzyści za pomocą inwencji twórczej i ułańskiej fantazji kombinowali jak mogli, aby zarejestrować np. Komara na pedały na żółte tablice. Użytkownicy rejestrowali motorowery na pojazdy zabytkowe, a na nie przykręcali motocyklowe tablice rejestracyjne, które zwyczajnie były zbyt duże – ich montaż bywał utrudniony.

Ustawodawca postanowił to unormować i 31 sierpnia 2022 roku wprowadził zmiany w prawie, które to nareszcie regulują. Zmiany te zaczęły obowiązywać 2 maja 2023 roku! To oznacza, że od wtorku, posiadacze motorowerów mogą starać się o żółte tablice w adekwatnych wymiarach. Warto zaznaczyć również, że zmienić tablice rejestracyjne mogą osoby, których motorowery są już zarejestrowane jako pojazd zabytkowy – podczas wymiany, numery rejestracyjne nie ulegną zmianie.

Nowe, żółte tablice rejestracyjne dla motorowerów. Najważniejsze informacje:

  1. Nowe tablice rejestracyjne będą posiadać takie same wymiary jakie dotychczas miały tablice w motorowerach.
  2. Ich wymiary to 14 cm na 11,4 cm.
  3. Dotychczas wydane żółte tablice rejestracyjne dla motorowerów zachowają swoją ważność – nie musisz jej wymieniać
  4. Możesz wymienić motocyklową tablicę przypisaną dotychczas do Twojego pojazdu na motorowerową – jej numer nie ulegnie zmianie.
  5. Zmiana w prawie została wprowadzona 31 sierpnia 2022 roku. Obowiązuje od 2 maja 2023.

Szansa dla motorowerów na nowe życie

Nie jest to oczywiście zmiana na skale zmian w prawie z roku 2020, ale wydaje nam się, że ta informacja będzie istotna dla wielu posiadaczy starych motorowerów. Według ministerialnej bazy danych, w Polsce znajduje się niemal 200 tysięcy motorowerów, których wiek przekracza 25 lat. Ich stan bywa najróżniejszy. Wielu z nich pewnie już nie ma, a inne wiszą na ścianie w formie ramy i rozplecionych kół.

Przeczytaj również:

Zmiany w przepisach dla setek tysięcy fanów jednośladów – już od 2 maja

Być może powyższe zmiany prawne sprawią, że część z nich odzyska dawny blask? Warto pamiętać, że motorower zarejestrowany jako pojazd zabytkowy nie podlega obowiązkowi wykonywania okresowych badań technicznych. Nie trzeba także pamiętać o ciągłości ubezpieczenia OC. Zgodnie z przepisami polisa musi być ważna jedynie wtedy, gdy motorower jest użytkowany na drogach. A już niebawem posiadanie zabytkowego motoroweru może okazać jednym z powodów umożliwiających wjazd do ścisłych centrów naszych miast. Motorower zarejestrowany jako zabytek zyskuje także na wartości.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Zapraszam do szwecji, tutaj można zglosic pojazd(auto, jednoslad) do ruchu na sezon np od mają do września i tylko za ten czas się płaci ubezpieczenie, i to wszystko przez internet z 10min. A nie że musi być ciągłość oc pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button