Aktualnie czytasz:
Podatki dla kierowców 2019. Za co zapłacimy więcej? 
0

Bez względu na opcję polityczną i położenie geograficzne kierowcy zawsze są na celowniku rządzących. W sumie to logiczne: komu łatwiej podnieś podatki? Można je ukryć pod łatką „ekologii”, obywatele i tak są zmuszeni się przemieszczać, a nie są na tyle jednolitą grupą, żeby strajkować. 

W przyszłym roku podatki dla kierowców wzrosną. Pojawią się nowe daniny, choć nie wszystkie. Pisaliśmy już o tym, że na chwilę obecną zmiany w przepisach dotyczących przeglądów technicznych są w „zawieszeniu”. Jednak wzrost ceny przeglądu nie był przewidywany i w sumie to jeden z powodów dla których zmiany zawieszono. Nie zdziwimy się jeśli ustawa wróci w nowej formie, tym razem zakładając wzrost ceny przeglądu technicznego.

Opłata emisyjna

Wiele podzieje się w kwestii paliwa. Tutaj – oczywiście – koncerny paliwowe deklarują, że nowe podatki nie wpłyną na jednostkową cenę litra paliwa. Ale dość ciężko w to uwierzyć. Do każdego litra paliwa zostanie doliczone 8 groszy netto, czyli około 10 groszy brutto. Pieniądze z nowego podatku trafią na konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część na stworzony od podstaw Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

Strefa czystego transportu

Powyższe wiąże się z pojawieniem się tzw. „stref czystego transportu” dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wjazd innym pojazdem będzie płatny, a cenę ustalono na 2,5 zł / godzinę. 

Koniec z rozliczenim leasingów

Ustawodawca uznał też, że prawdziwy przedsiębiorca (sarkazm nie bez powodu) nie musi jeździć drogim autem i każdy zadowoli się białą Octavią w kombi. Do tej pory leasingobiorcy mogli rozliczać 100% kosztów z faktury leasingowej oraz koszty związane z eksploatacją oraz paliwem. Od nowego roku przedsiębiorca będzie mógł rozliczać jedynie 75% kosztów (czyli przy fakturze na 1000 zł tylko 750 zł będzie kosztem). Ot, by więcej pieniędzy wpadło do państwowej kieszeni.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Jeszcze bardziej „dociśnięto” osoby leasingujące pojazdy o wartości powyżej 150 00 zł. Leasingobiorca będzie mógł rozliczyć koszty proporcjonalnie do wartości pojazdu. Czyli jeśli posiada samochód za 300 000 zł to będzie mógł rozliczyć 50%, a jeśli pojazd za 600 000 zł to zaledwie 25%. 

W teorii ustawodawca chce walczyć z uciekającymi od podatków w drogie samochody. W praktyce odczują to chociażby osoby posiadające firmy transportowe, a na samym końcu branża motoryzacyjna, która sprzeda mniej pojazdów. 

Można nastawić się spokojnie na więcej aut na czeskich tablicach rejestracyjnych. 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
86%
Smutne
14%