Strefa czystego transportu 2021: Kto będzie mógł wjechać?

Nowy znaki drogowe o oznaczeniu D-54 oraz D-55 zostały wprowadzone pod koniec sierpnia 2018 roku. Ich zadaniem jest oznaczanie wjazdu oraz wyjazdu z tzw. strefy czystego transportu. Co dokładnie kryje się pod termin strefa czystego transportu i jakie obecnie pojazdy mogą wjeżdżać na jej teren?

Strefy czystego transportu, to inaczej wyznaczony teren na obszarze miejskim, do którego mogą wjechać tylko określone pojazdy, spełniające zdefiniowane w przepisach wymogi dotyczące emisji spalin. Jak chce Ministerstwo Klimatu i Środowiska w swym ostatnim rozporządzeniu, takie strefy mają być obowiązkowe w miastach o ilości mieszkańców większej niż 100 tysięcy, a także możliwość wprowadzenia takich stref we wszystkich gminach na terenie kraju. Jednak strefy takie mają być obowiązkowe dopiero od 2030 roku.

Z jednej strony to odległa jeszcze data, z drugiej jednak przygotowanie terenów miejskich na takie zmiany może wymagać długofalowych procesów związanych ze zmianami w planach zagospodarowania miejskiego. Co więcej, w takich strefach urzędy gminy lub miasta będą miały obowiązek przyjęcia planu rozwoju komunikacji miejskiej na terenie tych stref oraz plan stworzenia miejsc parkingowych dla pojazdów, które nie będą mogły wjechać na wyznaczony strefą obszar.

Strefy parkowania w polskich miastach: Czy motocyklem zaparkujesz za darmo? Nie wszędzie.

Do takich stref mają mieć możliwość wjazdu pojazdy spełniające określone normy emisji spalin

– co najmniej  Euro 4, w latach 2021-2025
– co najmniej Euro 5, dla lat 2026-2030
– co najmniej Euro 6, dla lat 2030-2035

Do takich stref mają mieć możliwość wjazdu bez ograniczeń pojazdy napędzane LPG, który został uznany za czyste paliwo.

Projekt ustawy dotyczącej stref czystego transportu zawiera także definicję carsharingu. Pojazdy używane w tej działalności mają zostać zwolnione z opłat za parkowanie w tych strefach oraz będą mogły poruszać się po buspasach od 1 stycznia 2026 roku. To samo ma się zresztą tyczyć pojazdów z napędem elektrycznym oraz wodorowym.

Kto będzie mógł poruszać się po strefie czystego transportu bez ograniczeń?

Taki przywilej dotyczyć będzie kierowców poruszających się pojazdami napędzanymi elektrycznie, wodorem, gazem ziemnym, gazem płynnym LPG oraz inne pojazdy zeroemisyjne (w tym autobusy i pojazdy dostawcze).

Wjazd na teren strefy czystego transportu oznacza znak D-54, zaś o jej opuszczeniu informuje znak D-55. Warto o tym pamiętać.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button