Aktualnie czytasz:
Nowy podatek w paliwie 2018. Ceny paliw pójdą w górę
1

Nowy podatek w paliwie 2018. Ceny paliw pójdą w górę

autor: Michał Mikulski11 maja 2018

Rząd wprowadza nowy podatek, tzw. „opłatę emisyjną”, doliczany do każdego litra paliwa. Mimo zapewnień przedstawicieli PKN Orlen oraz Lotosu, ceny mogą pójść w górę. Jeśli nie z powodu opłaty emisyjnej, bo bez dwóch zdań z powodu polityki Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie. 

Opłata emisyjna, czyli nowy podatek zapowiadany na początku tego roku, zostanie wprowadzony. Do każdego litra paliwa zostanie doliczone 8 groszy netto, czyli około 10 groszy brutto. Pieniądze z nowego podatku trafią na konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część na stworzony od podstaw Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

W teorii fundusze mają finansować „walkę ze smogiem” oraz projekty związane z elektromobilnością. W przypadku tego pierwszego bardzo ciężko powiązać smog z transportem, jeżeli wyniki badań mówią jasno, że czynnikami powodującymi smog w mieście są przede wszystkim systemy grzewcze.

Opłata emisyjna jako szukanie sposobów na finansowanie rozwoju rynku paliw alternatywnych i elektromobilności wydaje się nieco logiczniejszym rozwiązaniem, chociaż opłata sam podatek będzie tylko częścią wpływów. Większą część pokryją inne źródła Skarbu Państwa, a sam podatek w paliwie miałaby być przekazywana w stosunku 85/15 na rzecz NFOŚiGW i nowego Funduszu Niskoemisyjnego.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Orlen i Lotos zaznaczają, że kierowcy nie odczują wprowadzenia nowego podatku. 

Zdecydowaliśmy, że nie przerzucimy opłaty na konsumentów, bo jest to rozwiązanie korzystne dla firmy, klientów i gospodarki kraju. Sfinansowanie opłaty traktujemy bowiem jak inwestycję w przyszły popyt. Przede wszystkim jako dostawca energii elektrycznej i spółka z silnie rozwiniętą petrochemią, będziemy beneficjentem wszystkich rozwiązań, które będą promować rozwój elektromobilności - tłumacz w wypowiedzi dla money.pl dr Adam Czyżewski, ekonomista PKN Orlen. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Na ile to prawda i na ile będziemy w stanie określić czy wzrost cen to efekt działań rządu czy międzynarodowej polityki paliwowej? Jako szarzy Kowalscy - będzie to raczej niemożliwe.

Polityka Trumpa, a ceny paliw

To nie koniec złych wiadomości dla kierowców. Agresywna i protekcyjna polityka prezydenta Trumpa ma bezpośredni wpływ na ceny paliw. Wczoraj Donald Trump odstąpił od zawartego w 2015 roku porozumienia z Iranem, które momentalnie odczuła branża paliwowa. Ceny baryłki ropy poszybowały w górę. Obecnie ceny roby są najwyższe od 4 lat, a to nie koniec wzrostów. 

Dzisiejsze poranne notowanie cen baryłki jest o 1,80 USD wyższe niż we wtorek, a jeśli chodzi o kontrakty terminowe paliwa dieslowskiego, zwyżka ma wielkość 20 USD. Taka zmiana jest żywiołową reakcją na wizję ewentualnego skurczenia się podaży ropy na świecie za sprawą wyeliminowania dostaw z Iranu - komentuje dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Powyższa gra nakierowana na uderzenie w Iran - pod pretekstem nieprzestrzegania postanowień ws. broni nuklearnej - będzie odczuwalna na całym świecie. Ceny paliw w Polsce do wakacji mają rzekroczyć 5 zł / litr. To od 20% niż w zeszłym roku, a dołóżmy do tego opłatę emisyjną. 

Źródło: money.pl, e-petrol.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
7%
7%
27%
  • Li
    15 maja 2018 at 17:20

    Cieszę się bardzo,źe będę więcej płacił za paliwo. Brawo PIS. Mam nadzieję, że niebawem pojawią się nowe podatki.