Myjesz swój motocykl na myjni? Pospiesz się, bo będzie drożej!

Kasy fiskalne ne myjniach bezdotykowych - konsekwencje

Kasy fiskalne ne myjniach bezdotykowych - jakie będą konsekwencje?
  • Wyższe ceny na myjniach już wkrótce - powodem kasy fiskalne
  • Czy przez wprowadzenie kas fiskalnych myjnie samoobsługowe będą bankrutowały?
  • Od kiedy na myjniach będą wydawane paragony?

Korzystanie z myjni bezdotykowych stało się w Polsce stałym elementem codzienności zarówno użytkowników samochodów jak i motocykli. Właściciele takich obiektów od lutego mierzą się z nowym, poważnym obciążeniem, które niechybnie doprowadzi do znaczących podwyżek cen mycia pojazdów, a może nawet fali bankructw. Każde stanowisko myjni będzie musiało zostać wyposażone w kasę fiskalną, przesyłającą dane o transakcjach przez Internet.

Nowe obciążenie fiskalne właścicieli myjni to efekt przepisów, wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów. Weszły one w życie już 1 lutego 2023 r., ale na większości myjni w Polsce kas fiskalnych jeszcze nie zainstalowano.

Wyższe ceny na myjniach już wkrótce – powodem kasy

Myjnie bezdotykowe uchodzą za jeden z biznesów, który “sam na siebie zarabia”. W pełni zautomatyzowany punkt jest zwykle czynny całą dobę i nie wymaga szczególnego nadzoru. Ministerstwo Finansów wzięło jednak pod lupę tę, często ostatnio wybieraną przez polskich przedsiębiorców, formę inwestycji. Myjnie zostały objęte obowiązkiem posiadania kas fiskalnych. Wyposażony w nie musi być każdy punkt pobierania opłat. Zazwyczaj oznacza to konieczność zakupu kilku urządzeń, z których każde kosztuje ok. 2 tys. złotych (wraz z uruchomieniem). Kasę musi posiadać każde stanowisko do mycia, ale też np. odkurzacz czy kompresor, znajdujący się na terenie myjni (jeżeli posiada automat wrzutowy i/lub terminal płatniczy). Do tego dochodzą koszty obsługi urządzeń, płacone w comiesięcznych ratach, a także konieczność zapewnienia stałego łącza internetowego na terenie myjni. Obowiązkowe kasy muszą bowiem przesyłać dane o transakcjach online do urzędu skarbowego.

Kasy fiskalne na myjniach – czy będzie fala bankructw?

Czy powyższe nowe koszty są na tyle duże, by spowodować falę upadłości samoobsługowych myjni, obecnie stanowiących często spotykany element krajobrazu polskich miast? Tak, zdaniem reprezentującego tę branżę stowarzyszenia “Nasze myjnie”. Przedstawiciele organizacji długo odwoływali się od decyzji ministerstwa, proponując inne rozwiązania (m.in. zryczałtowany podatek od wykorzystywanej przez myjnię wody). Dlaczego właściciele myjni tak bardzo oponują? Powody można podzielić na ten oficjalne oraz domniemane. Mycie motocykla na własnym podwórku. Czy grozi za to mandat?

Powód oficjalny, podawany przez przedsiębiorców z branży myjni to znaczny spadek rentowności ich biznesów w ostatnich latach. Jest on związany z czasem pandemii, wzrostem kosztów wody, energii elektrycznej oraz odprowadzania ścieków, a także rosnącą konkurencją (otwieraniem się wielu nowych myjni). Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, wiele myjni było nierentownych jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Powód domniemany to znana od lat w branży motoryzacyjnej pogłoska dotycząca tego, że właściciele myjni nie do końca uczciwie raportowali informacje o swoich przychodach. Klienci płacili bilonem, właściciele od czasu do czasu opróżniali kasetki i… od ich dobrej woli zależało odprowadzenie podatków od pełnej kwoty. Obecność kas fiskalnych zapewni pełną kontrolę państwa nad przychodami myjni. Działalność wielu punktów może wówczas okazać się nierentowna…

Od kiedy paragony na myjniach?

Obecność kas fiskalnych na myjniach nie oznacza, że po zapłacie za program mycia automat będzie drukował nam paragon. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem będą kasy wystawiające tzw. e-paragon albo fakturę elektroniczną. Kasa będzie wyświetlać klientowi informację o możliwości wglądu do tego dokumentu na ekranie urządzenia przez 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia następnej transakcji. Mycie motocykla na własnym podwórku. Czy grozi za to mandat?

Kas fiskalnych nie znajdziemy jednak na każdej myjni, mimo że data wejścia w życie obowiązku ich stosowania jest już przeszłością (1 luty 2023 r.). Większość właścicieli myjni wystąpiła z wnioskiem do naczelników urzędów skarbowych o odroczenie obowiązku. Naczelnicy zwykle rozpatrywali prośby pozytywnie, wyznaczając nowe daty. Niektóre myjnie otrzymały zatem kilkumiesięczne, a nawet półroczne odroczenie. Czas pokaże, czy po tym czasie punkty te zainstalują kasy czy raczej zakończą swoją działalność…

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. “Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, wiele myjni było nierentownych jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku stosowania kas fiskalnych.”

    To jakim sposobem działały do dziś? Ubolewanie nad losami biednych Januszy biznesu.
    Konieczność montażu kas fiskalnych rzadko kiedy niesie ze sobą wzrost cen usług. Zakup kasy można odliczyć od dochodu. Poza tym jest zwrot z US więc finalnie kasa kosztuje relatywnie niewiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button