Jechał skuterem pod prąd na drodze S3 pod Gorzowem Wielkopolskim – policjanci byli w szoku

Niezła kumulacja...

W skrócie
  • Skuterem na drodze ekspresowej pod prąd i do tego na podwójnym gazie!
  • 29-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Gorzowa Wielkopolskiego
  • Skuter trafił na policyjny parking, a kierujący do aresztu

Możliwość jazdy motorowerem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 na dowód osobisty dotyczy osób, które osiągnęły pełnoletność przed 19 stycznia 2013 roku. Od samego początku zasadność wprowadzenie tych przepisów była podważana, ponieważ nie wymagała od kierującego znajomości żadnych przepisów ruchu drogowego. Pokłosie owej zmiany zbierane jest systematycznie – ten skuterzysta jechał pod prąd drogą S3 i nie jest to koniec jego przewinień.

Zmiany w przepisach, które dotyczą możliwości jazdy motorowerem o pojemności silnika maksymalnie 50 cm3 posiadając dowód osobisty natychmiast spotykały się z nieprzychylnymi opiniami ze strony zmotoryzowanych. Taki kierujący nie musiał odbyć żadnego kursu, ani testu, który potwierdziłby znajomość przepisów ruchu drogowego, jednakże bez żadnego problemu mógł poruszać się malutkim motorkiem. Na szczęście taka możliwość dotyczy jedynie osób, które pełnoletność osiągnęły przed 19 stycznia 2013 roku. Systematycznie jednak na drogach policjanci łapią za najgłupsze wykroczenia właśnie takich kierujących i idealnym przykładem jest 29-latek, który swoim skuterem jechał pod prąd na drodze ekspresowej S3 w stronę Zielonej Góry.

W poniedziałek 8 kwietnia kilka minut po godzinie 16 policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o skuterzyście, który jechał drogą S3 w kierunku Zielonej Góry pod prąd. Funkcjonariusze natychmiast udali się pod wskazane miejsce, jednakże okazało się, że mężczyzna jechał już prawidłową stroną jezdni. Dalej było już tylko ciekawiej…

Najważniejsze informacje:

  1. 29-letni mężczyzna motorowerem jechał pod prąd drogą ekspresową S3. Badanie trzeźwości wykazało, że w organizmie ma ponad 2 promile alkoholu.
  2. Trąbiące samochody dały do zrozumienia, że kierujący porusza się złym pasem ruchu, dlatego wziął skuter pod pachę i przeniósł go nad barierkami oddzielającym kierunki jazdy.
  3. Skuter został odholowany, a mężczyzna trafił do aresztu – odpowie za jazdę pod wpływem alkoholu oraz stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym.

Przeczytaj również:

Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2024: konsekwencje mogą być opłakane. Mandaty, zakaz dalszej jazdy, pozbawienie wolności, co jeszcze grozi?

Kontrola wykazała, że jazda skuterem pod prąd drogą ekspresową to nie jedyne wykroczenie mężczyzny, gdyż badanie trzeźwości potwierdziło że w organizmie ma on ponad 2 promile alkoholu. Tłumaczenie również było jedyne w swoim rodzaju, gdyż kierujący poinformował, że swoim motorkiem chciał dojechać do jednej z podgorzowskich miejscowości, ale niestety wjechał na drogę S3 złym wjazdem. Przejeżdżające samochody trąbiły i tym samym dały mężczyźnie do zrozumienia, że porusza się on niewłaściwym pasem ruchu. W tamtym momencie załapał skuter pod pachę i pomiędzy pojazdami poruszającym się z prędkością 120 km/h przeniósł pojazd przez środkowe barierki oddzielające kierunki jazdy, a następnie kontynuował jazdę już po właściwej stronie. Nieźle.

Na szczęście nie doszło do wypadku, a pijany kierujący zatrzymany został przez gorzowskich policjantów. Skuter został odholowany, a mężczyzna został zatrzymany. Odpowie za jazdę pod wpływem alkoholu i stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym.

Czy skuterem można jechać po autostradzie?

Tego typu artykuły powinny nieść za sobą ukrytą misję w postaci edukacji i rozjaśniania obowiązujacych przepisów. Skuter, czyli inaczej motorower to dwukołowy lub trójkołowy pojazd, w którym pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW. Tak stanowi prawo, które jednocześnie w sposób bardzo prosty określa grupę pojazdów, które mogą poruszać się po drogami ekspresowymi i autostradami.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

  • autostrada – oznacza drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;
  • droga ekspresowa – oznacza drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Czym zatem jest pojazd samochodowy? To pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast pojazd silnikowy zgodnie z art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. Te krótkie zapisy jednoznanie pokazują, że jazda motorowerem po drodze ekspresowej i autostradzie jest zakazana i dotyczy to również jazdy poboczem czy pasem awaryjnym. Motorower nie jest pojazdem silnikowym i samochodowym celowo, aby m.in. uniemożliwić wjazd takich jednośladów na drogi o ruchu przyśpieszonym.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button