Aktualnie czytasz:
Czy motorowerem lub skuterem 50 ccm można jeździć po autostradzie?
2

Przemierzając polskie drogi ekspresowe i autostrady często można natrafić na pojazdy, które nie powinny tam się pojawić. Stąd też powraca pytanie – czy motorowerem, albo skuterem 50 ccm można jeździć po drogach ekspresowych oraz autostradach?

Na początek musisz wiedzieć, jakkolwiek to zabrzmi, że skuter (motorower 50 ccm) nie jest w świetle polskich przepisów pojazdem ani samochodowym, ani silnikowym! Dlaczego? Stanowi o tym artykuł drugi Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. W punkcie 20 czytamy:

Pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

Pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Nieco dalej jednak znajdujemy definicję motoroweru:

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Przez co można mieć wrażenie, że w przepisach panuje rozdwojenie jaźni. Jednakże nie zmienia to faktu, że mimo posiadania silnika motorower, w tym też skuter 50 ccm nie jest pojazdem silnikowym, a tym bardziej samochodowym. Dobrze, zatem co to ma wspólnego z jazdą po autostradzie, albo drodze ekspresowej?

Autostrada – oznacza drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną
tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Droga ekspresowa – oznacza drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Ze względu na brak możliwości poruszania się innymi pojazdami jak samochodowymi wszelkiego rodzaju rowery, piesi czy motorowerzyści nie mają prawa wjazdu ani na autostradę, ani na drogę ekspresową. Dlaczego, czyżby przez dziurę w prawie?

Nie. Motorower nie jest pojazdem silnikowym i samochodowym celowo. Ma to za zadanie m.in. uniemożliwić wjazd takich jednośladów na drogi o ruchu przyśpieszonym. W tym przypadku bezskuteczna będzie jazda poboczem (pasem awaryjnym).

Też musicie pamiętać, że jazda nawet z prędkością 45 czy nawet 60 km/h po autostradzie motorowerem jest ryzykowna. Silne podmuchy wiatru pochodzące od sporo szybciej jeżdżących pojazdów i ogromna różnica prędkości sprawia, że stajecie się najmniej chronionymi użytkownikami takiej drogi.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
6%
Interesujące
32%
heh...
3%
Że co?
2%
Grrrr!
3%
Smutne
50%
 • Zdjęcie profilowe Wombat
  10 stycznia 2015 at 23:40

  szanowna pani Aniu. Jeżeli już pani z kogoś czerpie pełnymi garściami to proszę przynajmniej podać źródło lub odpalić m.in. mi dole.
  Kolejny raz „ktoś” robi „mądry artykuł” przepisując z forum to co zamieścili tam bardziej kumaci w temacie od niego.
  Nie mówie że to karalne -bo nie. To tylko lekko nieetyczne bo śmierdzi podpisywaniem sie pod czyjąś robotą/wiedzą.
  I tak „o dziwo” taki artykuł znowu pojawia sie 1-2 dni po wątku na forum dotyczącym dokładnie tej samej sprawy.
  Jak bede miał ambicje „mieć publikację” to sam wyśle swoje wypociny do redakcji portalu.

 • Zdjęcie profilowe PC_user_out
  11 stycznia 2015 at 17:34

  Wyciągasz na forum ogólne takie… kolejne *wyartykułowanie*, a nie jest to warte nawet… cichego westchnienia. 🙂

  Niczego tutaj na wierzch nie wyciągaj, bo ono samo sobie zemrze, ale trzeba to zawsze otaczać… cichym milczeniem. 😉