Czy motorowerem lub skuterem 50 ccm można jeździć po autostradzie?

Przemierzając polskie drogi ekspresowe i autostrady często można natrafić na pojazdy, które nie powinny tam się pojawić. Stąd też powraca pytanie - czy motorowerem, albo skuterem 50 ccm można jeździć po drogach ekspresowych oraz autostradach?

Na początek musisz wiedzieć, jakkolwiek to zabrzmi, że skuter (motorower 50 ccm) nie jest w świetle polskich przepisów pojazdem ani samochodowym, ani silnikowym! Dlaczego? Stanowi o tym artykuł drugi Ustawy "Prawo o ruchu drogowym". W punkcie 20 czytamy:

Pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Nieco dalej jednak znajdujemy definicję motoroweru:

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Przez co można mieć wrażenie, że w przepisach panuje rozdwojenie jaźni. Jednakże nie zmienia to faktu, że mimo posiadania silnika motorower, w tym też skuter 50 ccm nie jest pojazdem silnikowym, a tym bardziej samochodowym. Dobrze, zatem co to ma wspólnego z jazdą po autostradzie, albo drodze ekspresowej?

Autostrada – oznacza drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną
tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Droga ekspresowa – oznacza drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Ze względu na brak możliwości poruszania się innymi pojazdami jak samochodowymi wszelkiego rodzaju rowery, piesi czy motorowerzyści nie mają prawa wjazdu ani na autostradę, ani na drogę ekspresową. Dlaczego, czyżby przez dziurę w prawie?

Nie. Motorower nie jest pojazdem silnikowym i samochodowym celowo. Ma to za zadanie m.in. uniemożliwić wjazd takich jednośladów na drogi o ruchu przyśpieszonym. W tym przypadku bezskuteczna będzie jazda poboczem (pasem awaryjnym).

Też musicie pamiętać, że jazda nawet z prędkością 45 czy nawet 60 km/h po autostradzie motorowerem jest ryzykowna. Silne podmuchy wiatru pochodzące od sporo szybciej jeżdżących pojazdów i ogromna różnica prędkości sprawia, że stajecie się najmniej chronionymi użytkownikami takiej drogi.

 

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

 1. szanowna pani Aniu. Jeżeli już pani z kogoś czerpie pełnymi garściami to proszę przynajmniej podać źródło lub odpalić m.in. mi dole.
  Kolejny raz „ktoś” robi „mądry artykuł” przepisując z forum to co zamieścili tam bardziej kumaci w temacie od niego.
  Nie mówie że to karalne -bo nie. To tylko lekko nieetyczne bo śmierdzi podpisywaniem sie pod czyjąś robotą/wiedzą.
  I tak „o dziwo” taki artykuł znowu pojawia sie 1-2 dni po wątku na forum dotyczącym dokładnie tej samej sprawy.
  Jak bede miał ambicje „mieć publikację” to sam wyśle swoje wypociny do redakcji portalu.

 2. Wyciągasz na forum ogólne takie… kolejne *wyartykułowanie*, a nie jest to warte nawet… cichego westchnienia. 🙂

  Niczego tutaj na wierzch nie wyciągaj, bo ono samo sobie zemrze, ale trzeba to zawsze otaczać… cichym milczeniem. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button