Wyprzedzał motocyklem na linii ciągłej, a potem zaczął uciekać – grozi mu 5 lat więzienia i 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów

Chłopie, aleś narozrabiał...

W skrócie
  • Ten kierujący motocyklem nieźle sobie nagrabił - grozi mu 5 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów do nawet 15 lat
  • Ucieczka przed policją to już nie wykroczenie tylko przestępstwo
  • Policjanci nie mają litości dla piratów drogowych - publikowane filmy są tego potwierdzeniem

Policja bardzo często publikuje najróżniejsze filmy zarejestrowane podczas interwencji jednakże nie po to, aby pochwalić się kolejnym zatrzymanym, ale żeby pokazać skuteczność działania i surowe konsekwencje, które grożą motocyklistom za ucieczkę przed policyjną kontrolą. Temu mieszkańcowi powiatu głogowskiego grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i aż 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

Zmiany w taryfikatorze mają sprawić, że na drogach będzie bezpieczniej, a wysokie kary finansowe, widmo zakazu prowadzenia pojazdów oraz pozbawienia wolności skutecznie ma hamować zapędy piratów drogowych. Liczba wykroczeń na polskich drogach jednoznacznie wskazuje, że zmiany w tej kwestii były konieczne. Policjanci co rusz przeprowadzają kolejne akcje skierowane przeciwko zmotoryzowanym, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i jednocześnie przypominać o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów. Wraz z pierwszymi promieniami słońca na drogi wyjechali motocykliści, a kilku z nich swoimi wykroczeniami już zdążyło się niechlubnie rozsławić na terenie całego kraju.

Zaczęło się bardzo niewinnie – nieoznakowany patrol policji jadąc drogą wojewódzką numer 329 na wysokości Jerzmanowa zarejestrował motocyklistę jadącego Yamahą, który nie zastosował się do znaku “zakaz wyprzedzania”. W związku z popełnionym wykroczeniem funkcjonariusze włączyli w radiowozie sygnały świetlne i dźwiękowe, wydając tym samym polecenie do zatrzymania się i przeprowadzenia kontroli drogowej. Początkowo wydawać by się mogło, że cała sytuacja zakończy się mandatem karnym, jednakże mężczyzna w pewnym momencie rozpoczął ucieczkę.

Najważniejsze informacje:

  1. Zaczęło się od niezastosowania do znaku “zakaz wyprzedzania”, a skończyło na ucieczce przed policją.
  2. 39-letni mieszkaniec powiatu głogowskiego dopuścił się szeregu wykroczeń w ruchu drogowym i nie zatrzymał się do kontroli drogowej, co od 1 czerwca 2017 roku nie jest wykroczeniem, a przestępstwem.
  3. Kierującemu motocyklem grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15.

Przeczytaj również:

Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2024: konsekwencje mogą być opłakane. Mandaty, zakaz dalszej jazdy, pozbawienie wolności, co jeszcze grozi?

Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za motocyklistą, który kierował się w stronę Bądzowa. Mężczyzna wielokrotnie przekraczał dozwoloną prędkość, a także nie stosował się do obowiązujących znaków drogowych. Doprowadzał do rażących wykroczeń w ruchu drogowym i wyprzedzał w miejscach zabronionych. Finalnie stracił panowanie nad jednośladem i rozpoczął ucieczkę pieszą, jednakże szybko został zatrzymany przez policyjny patrol. Motocyklem marki Yamaha kierował 39-letni mieszkaniec powiatu głogowskiego.

Badanie alkomatem potwierdziło, że mężczyzna jest trzeźwy, jednakże nie potrafił jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego nie zatrzymał się do kontroli drogowej i rozpoczął ucieczkę. Sprawa oczywiście swój finał będzie miała w sądzie, gdzie kierujący jednośladem odpowie za ujawnione przestępstwo oraz wszystkie wykroczenia drogowe. W związku ze zmianą w taryfikatorze grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do nawet 15 lat.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego konsekwentnie egzekwują przepisy ruchu drogowego i dbają o bezpieczeństwo na drogach. Działania podjęte wobec nieodpowiedzialnego motocyklisty są dowodem na skuteczność i determinację służb w walce z piratami drogowymi, którzy stwarzają ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2017 roku świadomość świadome nie zatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed policją, nie jest już wykroczeniem tylko przestępstwem. Jeżeli kierowca dopuści się takiego czynu będzie podlegał karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button