Aktualnie czytasz:
Przepisy 2017: Za jazdę bez prawa jazdy lub ucieczkę przed policją pójdziesz do więzienia

W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Prawo ma zostać zaostrzone już w połowie 2017 roku. Za spowodowanie wypadku po alkoholu obligatoryjnie trafisz za kratki na minimum dwa lata. Taki sam wymiar kary czeka na tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy.

W rzeczywistości więzienie ma grozić także tym, którzy stracili uprawnienia na skutek ich zatrzymania przez policję, a nie tylko przez sąd. Dlatego jazda bez prawka po jego utracie (np. za przekroczenie prędkości o więcej, niż 50 km/h) będzie przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem. Jednocześnie dziwi fakt, że dotychczas w projekcie zmian 2017 nie przewidziano zaostrzenia kar dla tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy ponieważ nigdy nie zdobyli uprawnień.

Surowiej mają być także traktowani kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nowe prawo zmienia dolną granicę wyroku z 9 miesięcy do 24. Sądy nie będą mogły w takiej sytuacji także orzekać warunkowego zawieszenia kary.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Ostatnia ważna zmiana dotyczy traktowania kierowców, którzy postanowili uciekać przed policją. Za ucieczkę, niezatrzymanie się do kontroli grozić będzie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ja oceniacie nowe pomysły rządu?

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
9%
Interesujące
5%
heh...
2%
Że co?
4%
Grrrr!
0%
Smutne
6%
24 Komentarze
1 2
 • Jan
  2 maja 2017 at 18:00

  Co to znaczy bez prawa jazdy? Bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy, czy bez prawa jazdy w ogóle? Oba przypadki są kuriozalne, za oba powinna być wymierzona co najwyżej grzywna, ale trzeba wziąć pod uwagę że osoba z jakąkolwiek kategorią prawa jazdy jednak je posiada. To znaczy że jakiś egzamin zdała, zna przepisy i być może aktywnie porusza się po drodze także innym pojazdem.

  @Józek
  Tam w dożywocie się bawić… od razu rozstrzelać, a majątek na skarb państwa! 😛

 • Piotrek
  9 maja 2017 at 23:56

  Jestem za, pod warunkiem że od tych przepisów nie będzie chronić żaden immunitet, ani poselski ani sędziowski.

 • Bogdan
  17 maja 2017 at 22:40

  A co za ucieczkę sprawcy wypadku???
  Gdy kierowca spowoduje wypadek i nawet nie sprawdzi czy poszkodowani nie potrzebują natychmiastowej pomocy lekarskiej tylko ucieka z miejsca zdarzenia, za takie zachowanie powinno się iść do paki , bo w takich przypadkach poszkodowani mogą w tym czasie stracić życie.
  Kiedy ustawodawcy się zainteresują tym tematem???

 • Mateusz
  23 maja 2017 at 14:34

  Najpierw niech zrobią porządek z tymi WORDami a jak już bedzie tam porzadek to nikt nie bedzie kombinowal z jazdą bez prawa jazdy. To co się od*ierdala w tych WORDach…

 • Grzegorz
  31 maja 2017 at 14:44

  Państwo policyjne. Zacznijmy budować więzienia. Ktoś tu z tym karaniem od wielu lat dostaje na łeb. Jestem za tym aby i posłów te kary obowiązywały

 • Umiem
  9 lipca 2017 at 10:03

  Leszek naucz sie pisać a nie bełkotać. Te informacje to absolutny bełkot. Tu maszco grozi za co jasno i wyraźnie.
  http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/754324,Co-grozi-za-prowadzenie-pojazdu-bez-uprawnien-w-2017-roku.html

 • jozef
  25 listopada 2017 at 13:16

  Zdecydowanie jestem za karami jezeli ktos spowoduj wypadek po pijanemu lub ucieknie z miejsca kolizji lub wypadku. Ale jesli chodzi o kary wiezienia za nie ztrzymanie sie do kontoli lub brak uprawnien to niestety jest gruba przesada.Wystarczy grzywn do zapłacenia. Ludzie dzis zyja na uwiezi ,a Panstwo za bardzo chce ingerowac w nasze zycie. Dajcie ludziom troche pocieszyc sie zyciem – kto pamieta wspaniale czasy wsk czh Mz kiedy na wsi u Dziadkow mozna bylo poszalec 🙂