Przepisy 2017: Za jazdę bez prawa jazdy lub ucieczkę przed policją pójdziesz do więzienia

W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Prawo ma zostać zaostrzone już w połowie 2017 roku. Za spowodowanie wypadku po alkoholu obligatoryjnie trafisz za kratki na minimum dwa lata. Taki sam wymiar kary czeka na tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy.

W rzeczywistości więzienie ma grozić także tym, którzy stracili uprawnienia na skutek ich zatrzymania przez policję, a nie tylko przez sąd. Dlatego jazda bez prawka po jego utracie (np. za przekroczenie prędkości o więcej, niż 50 km/h) będzie przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem. Jednocześnie dziwi fakt, że dotychczas w projekcie zmian 2017 nie przewidziano zaostrzenia kar dla tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy ponieważ nigdy nie zdobyli uprawnień.

Surowiej mają być także traktowani kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nowe prawo zmienia dolną granicę wyroku z 9 miesięcy do 24. Sądy nie będą mogły w takiej sytuacji także orzekać warunkowego zawieszenia kary.

Ostatnia ważna zmiana dotyczy traktowania kierowców, którzy postanowili uciekać przed policją. Za ucieczkę, niezatrzymanie się do kontroli grozić będzie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ja oceniacie nowe pomysły rządu?

[trending]

 

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

24 opinii

 1. I bardzo dobrze. Dodałbym do tego zestawu brak OC = pucha + wysoka grzywna ! Skończy się dziki zachód w naszym kraju !

 2. Za jazdę bez prawka za kraty jebneci to a np ktoś kto by chciał mieć prawko np A to trzeba mieć 24 i jak tu w kraju żyć skoro robicie na wszystko ograniczenia wieku a żeby was wyruchali w tym sejmie

  1. Za jazdę bez prawka kat A powinno być kara minimum 50 000 zł i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

 3. Za ucieczkę, niezatrzymanie się do kontroli to trochę przesada. Przecież dużo jest sytuacji wątpliwych, kiedy nie wiadomo czy zatrzymująca nas osoba będąca “przebierańcem”. W przypadku niezatrzymania się gdy okaże się że to jednak nie “przebieraniec” czekają nas naprawdę surowe konsekwencje.

  1. Oj, chyba bezdzietny kolega, lubi jeździć bez prawka albo na podwójnym gazie i stąd ta frustracja 🙂

  2. Czyli uważasz że jeśli dostaję od państwa na dziecko,to moja rodzina jest patologią??? się koniobijco pieprzony w dupi mam takich ludzi jak ty!!! Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia na temat artykułu to nie czytaj i nie wchodź tu…

 4. Hodzi o forse zarabialii ci istruktorzy i ci kturzy zdaje prawko tak samo podzeli kategore celowo cobhodzi wszustkobhodzibo kase i wycignece jak najwecj kasy z ludzi a ci udawaiol super podstaweni poz tylko hodzi jsk nsjwecj wyciognoc szmlu z ludzi pozp

 5. Za pedofili się gnoje weźcie jak należy . za mordecrów i gwałcicieli . jeszcze chwila i na rowerze człowiek nie pojezdzi bez uprawnień . Przypomniał mi się filmik z pewna kobieta która została złapana przez policjanta :)) na yt :))

 6. Co to znaczy bez prawa jazdy? Bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy, czy bez prawa jazdy w ogóle? Oba przypadki są kuriozalne, za oba powinna być wymierzona co najwyżej grzywna, ale trzeba wziąć pod uwagę że osoba z jakąkolwiek kategorią prawa jazdy jednak je posiada. To znaczy że jakiś egzamin zdała, zna przepisy i być może aktywnie porusza się po drodze także innym pojazdem.

  @Józek
  Tam w dożywocie się bawić… od razu rozstrzelać, a majątek na skarb państwa! 😛

 7. Jestem za, pod warunkiem że od tych przepisów nie będzie chronić żaden immunitet, ani poselski ani sędziowski.

 8. A co za ucieczkę sprawcy wypadku???
  Gdy kierowca spowoduje wypadek i nawet nie sprawdzi czy poszkodowani nie potrzebują natychmiastowej pomocy lekarskiej tylko ucieka z miejsca zdarzenia, za takie zachowanie powinno się iść do paki , bo w takich przypadkach poszkodowani mogą w tym czasie stracić życie.
  Kiedy ustawodawcy się zainteresują tym tematem???

 9. Najpierw niech zrobią porządek z tymi WORDami a jak już bedzie tam porzadek to nikt nie bedzie kombinowal z jazdą bez prawa jazdy. To co się od*ierdala w tych WORDach…

 10. Państwo policyjne. Zacznijmy budować więzienia. Ktoś tu z tym karaniem od wielu lat dostaje na łeb. Jestem za tym aby i posłów te kary obowiązywały

 11. Zdecydowanie jestem za karami jezeli ktos spowoduj wypadek po pijanemu lub ucieknie z miejsca kolizji lub wypadku. Ale jesli chodzi o kary wiezienia za nie ztrzymanie sie do kontoli lub brak uprawnien to niestety jest gruba przesada.Wystarczy grzywn do zapłacenia. Ludzie dzis zyja na uwiezi ,a Panstwo za bardzo chce ingerowac w nasze zycie. Dajcie ludziom troche pocieszyc sie zyciem – kto pamieta wspaniale czasy wsk czh Mz kiedy na wsi u Dziadkow mozna bylo poszalec 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button