Umowa kupna sprzedaży motocykla 2018. Wzór umowy kupna sprzedaży motocykla do pobrania [PDF]

Umowa kupna sprzedaży motocykla to niemal najważniejszy element transakcji. Bez umowy kupna sprzedaży nie zarejestrujesz motocykla lub motoroweru, ani nie pozbędziesz się odpowiedzialności za skutki eksploatacji nowego właściciela pojazdu. Umowę kupna sprzedaży motocykla 2018 możesz ścignąć klikając poniżej.

Pobierz: umowa kupna sprzedaży motocykla 2018

ZOBACZ TAKŻE: Wzór umowy kupna sprzedaży motoroweru/skutera

Przy zakupie używanego pojazdu warto jednak zachować zimną krew, a jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić – zabrać ze sobą osobę, której aż tak bardzo nie zależy na zakupie jak nam. Taki kolega, który zna się trochę na jednośladach pomoże nam ochłonąć i trzeźwym okiem spojrzeć nie tylko na zalety, ale także na wady danego pojazdu.

Motocykl obejrzany i „objechany”. Stan techniczny sprzętu nie wzbudza naszych podejrzeń. Dochodzi do transakcji. Cena ustalona, wyjmujemy umowę i zaczynamy pisać. Wzorów umów jest mnóstwo do pobrania w sieci, a ich treści są bardzo podobne. Ważne jednak jest to, żeby pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Jeżeli w dowodzie mamy wpisanych dwóch właścicieli – np. ojca i syna, musimy spisać umowę z obydwoma właścicielami. Dane obu muszą widnieć na umowie, a pod nią muszą być złożone dwa podpisy. Jeżeli nie będzie któregoś z podpisów – urzędnik nie zarejestruje nam pojazdu, a nas czekać będzie droga powrotna do sprzedającego.
  2. W kwestiach podatkowych – potrzebujemy numer NIP sprzedawcy. Potrzebny on jest przy składaniu formularza podatku PCC-3, czyli podatku od czynności cywilno-prawnych z tytułu zakupu pojazdu.
  3. Dane pojazdu, które zapisane są w dokumentach muszą zgadzać się co do joty z tymi, które rzeczywiście nosi pojazd. Może to kolokwialna rada, ale uwierzcie mi – znam wiele przypadków niesprawdzenia numeru ramy w czasie zakupu, który skutkował późniejszymi problemami.
  4. Nie zarejestrujemy pojazdu, któremu wydano Kartę Pojazdu, jeżeli nie będziemy w jej posiadaniu. Ta czerwona książeczka to taki paszport naszego motocykla. Bez niego nie zarejestrujemy sprzętu. Kartę pojazdu posiada każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po raz pierwszy po 1 lipca 1999 roku.
  5. Na wielu umowach zawarte są paragrafy chroniące nieuczciwego sprzedawcę, mówiące o tym, że kupując pojazd zapoznałeś się z jego stanem technicznym. Wynika z tego, że nie będziesz miał pretensji do sprzedającego, gdy w drodze powrotnej wybuchnie ci silnik. Otóż nie jest tak do końca i czego byś nie podpisał, chronią cię prawa konsumenckie. Z resztą, zawsze możesz znaleźć w sieci egzemplarz umowy o treści ci pasującej i przedstawić tę właśnie umowę do podpisu sprzedającemu.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button