Aktualnie czytasz:
Obrońca odpowiada na apelację policji ws. wideorejestratora PolCam i przegranej policji w sądzie
3

KMP w Lublinie ustosunkowało się do przegranej przez siebie sprawy dot. pomiaru prędkości z użyciem wideorejestratora PolCam. Sędzia, podpierając się opinią biegłych, zauważył, że nie można jednoznacznie określić prędkości pojazdu p. Emila (drugiej strony w sprawie), a jedynie dokładnie określić prędkość radiowozu. Policja odwołała się od wyroku, a teraz obrońca p. Emila wytyka im luki w rozumowaniu.

Dr Michał Skwarzyński, obrońca p. Emila, punkt po punkcie wyjaśnia przedstawicielom Komendy Miejskiej Policji w Lublinie dlaczego sprawę przegrali oraz dlaczego apelacja jest bezpodstawna. Apelacja policji opierała się o założenie, że sąd nie może dyskutować z legalizacją urządzenia pomiarowego. Obrońca zauważa, że sąd nie dyskutował z legalizacją urządzenia, a z możliwością realnego określenia prędkości w danym przypadku.

Co więcej, sędzia uważa, że prędkość została przekroczona, ale nagranie nie jest w stanie jednoznacznie potwierdzić w jakim wymiarze, a co za tym idzie obywatel nie powinien zostać ukarany.

Policja chce żeby Sąd Okręgowy, do którego złożono apelację, skazał p. Emila i ukarał mandatem. Tutaj też pojawiają się luki w logice policji, ponieważ Sąd Okręgowy może uchylić lub podtrzymać wyrok Sądu Rejonowego, a sprawa tyczy się realności pomiaru urządzenia, a nie wysokości mandatu.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Całość bacznie obserwuje Stowarzyszenie Prawo na Drodze, a ciekawscy mogą dotycząc treść odpowiedzi obrońcy TUTAJ.

A kierowcy już reagują:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Śledź sprawę:

Źródło: Stowarzyszenie Prawo na Drodze

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
 • Pat
  9 stycznia 2018 at 17:44

  W artykule jest błąd. Jesli oskarżyciel wniósł apelacje na niekorzyść obwinionego, Sąd odwoławczy również może zmienić wyrok na jego niekorzyść. Sąd odwoławczy może: zmienić wyrok, utrzymać wyrok, uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Wszystko zalezy od zakresu zaskarżenia. Jeśli sąd pierwszej instancji uniewinnil Pana Emila to apelacja oskarżyciela musiała być na jego niekorzyść.

  • Szach mat
   10 stycznia 2018 at 23:01

   Nie czytałeś odpowiedzi adwokata…. on pisze na pierwszej stronie, że art 454 par 1 kpk w zw. 109 kpw tego zabrania….

   454 par 1: . Sąd odwoławczy nie może skazać oskarżonego, który został uniewinniony w pierwszej instancji lub co do którego w pierwszej instancji umorzono lub warunkowo umorzono postępowanie,

   109 kpw: Art. 109 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r.

   
   § 1. W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania przed sądem pierwszej instancji, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej.

   § 2. Przy rozpoznawaniu środka odwoławczego stosuje się odpowiednio także przepisy art. 425 § 3 i 4, art. 426, 427, 429–438, 440–443, 447, 449, 453, 454 § 1, art. 455, 456, 462, 463 § 1, art. 465 § 1 i 2, art. 466 i 467 Kodeksu postępowania karnego.