Aktualnie czytasz:
Nowe, 250-konne, nieoznakowane BMW 3 polskiej policji. Posłowie Kukiz'15 mają obiekcje
3

Polska policja przesiada się do nieoznakowanych BMW serii 3. Modele posiadają 250-konny silnik benzynowy, napęd na tył i wideorejestratory. Do tych ostatnich mają zastrzeżenia posłowie Kukiz'15. Według nich zastosowane urządzenia są niedokładne. Z prostej przyczyny: pokazują prędkość w pojeździe rejestrującym, a nie w tym nagrywanym.

Jak możemy wyczytać w portalu moto.pl, posłowie ugrupowania Kukiz'15 mają zastrzeżenia nie do samych pojazdów, a wykorzystywanych w nich wideorejestratorów. Urządzenia Videorapid 2A, w które wyposażone są nowe nieoznakowane radiowozy policji, rejestrują prędkość pojazdu policyjnego. Oznacza to, że funkcjonariusz musi zrównać się z pojazdem nagrywanym i na tej podstawie wydawany jest mandat.

Łatwo zauważyć, że nie jest to najdokładniejszy sposób pomiaru. Poparte jest to zresztą faktami. W głośnej sprawie z udziałem Krzysztofa Hołowczyca wykorzystywano ten sam wideorejestrator. Wtedy p. Hołowczycowi zmierzono 204 km/h na odcinku z ograniczeniem prędkości do 90 km/h. Rajdowiec nie przyjął mandatu, a sądowi biegli określili, że w rzeczywistości jego prędkość wynosiła 160 km/h. Mimo, że prędkość nadal kwalifikowała się do kary, to różnica jest ogromna. Obecnie taka różnica może oznaczać utratę prawa jazdy lub nie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jak słusznie zauważa redaktor Moto.pl, Błażej Boner:

Nawiązując do tej sytuacji posłowie partii Kukiz`15 złożyli interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji podkreślając, że urządzenie Videorapid 2A generuje błędne wyniki pomiaru prędkości, co może stanowić „pokusę dla funkcjonariuszy, dla których ważniejsze, niż rzetelne pomiary, są wykazywane wyniki i premie kwartalne oraz awanse”.Posłowie sugerują, że wideorejestratory zainstalowane w nowych radiowozach mogą być pretekstem do generowania jak największej ilości mandatów.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Nie nastawiałbym się jednak przesadnie na to, że wideorejestratory zostaną wycofane. Bezpieczniej, pod każdym względem, będzie jechać przepisowo. I patrzeć w lusterka.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%