Nowe, 250-konne, nieoznakowane BMW 3 polskiej policji. Posłowie Kukiz’15 mają obiekcje

Polska policja przesiada się do nieoznakowanych BMW serii 3. Modele posiadają 250-konny silnik benzynowy, napęd na tył i wideorejestratory. Do tych ostatnich mają zastrzeżenia posłowie Kukiz’15. Według nich zastosowane urządzenia są niedokładne. Z prostej przyczyny: pokazują prędkość w pojeździe rejestrującym, a nie w tym nagrywanym.

Jak możemy wyczytać w portalu moto.pl, posłowie ugrupowania Kukiz’15 mają zastrzeżenia nie do samych pojazdów, a wykorzystywanych w nich wideorejestratorów. Urządzenia Videorapid 2A, w które wyposażone są nowe nieoznakowane radiowozy policji, rejestrują prędkość pojazdu policyjnego. Oznacza to, że funkcjonariusz musi zrównać się z pojazdem nagrywanym i na tej podstawie wydawany jest mandat.

Łatwo zauważyć, że nie jest to najdokładniejszy sposób pomiaru. Poparte jest to zresztą faktami. W głośnej sprawie z udziałem Krzysztofa Hołowczyca wykorzystywano ten sam wideorejestrator. Wtedy p. Hołowczycowi zmierzono 204 km/h na odcinku z ograniczeniem prędkości do 90 km/h. Rajdowiec nie przyjął mandatu, a sądowi biegli określili, że w rzeczywistości jego prędkość wynosiła 160 km/h. Mimo, że prędkość nadal kwalifikowała się do kary, to różnica jest ogromna. Obecnie taka różnica może oznaczać utratę prawa jazdy lub nie.

Jak słusznie zauważa redaktor Moto.pl, Błażej Boner:

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Nawiązując do tej sytuacji posłowie partii Kukiz`15 złożyli interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji podkreślając, że urządzenie Videorapid 2A generuje błędne wyniki pomiaru prędkości, co może stanowić „pokusę dla funkcjonariuszy, dla których ważniejsze, niż rzetelne pomiary, są wykazywane wyniki i premie kwartalne oraz awanse”.Posłowie sugerują, że wideorejestratory zainstalowane w nowych radiowozach mogą być pretekstem do generowania jak największej ilości mandatów.

Nie nastawiałbym się jednak przesadnie na to, że wideorejestratory zostaną wycofane. Bezpieczniej, pod każdym względem, będzie jechać przepisowo. I patrzeć w lusterka.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button