Kask motocyklowy dla początkującego motocyklisty w 2018. Co wybrać?

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z motocyklami, staje przed wyborem kasku motocyklowego, który, jako jedyne akcesorium, jest obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty. Na co zwrócić szczególną uwagę w takiej sytuacji?

Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, a zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę tego co najcenniejsze, czyli głowy. Jednak będąc początkującym motocyklistą, trudno nieraz jednoznacznie określić, co w motocyklach interesuje najbardziej. Dlatego wybór pierwszego kasku, może okazać się niełatwym zadaniem. Sprawy nie ułatwia także fakt, że naprawdę jest w czym wybierać.

Skorupa kasku motocyklowego – jaką wybrać?

Rynek kasków motocyklowych oferuje ogromną listę producentów i jeszcze większą ofertę modelową, przy czym każdy z modeli występuje co najmniej w kilku wariantach kolorystycznych. Co zrobić, by znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie? Warto przed wyborem kasku ustalić swój budżet na zakup. Choć na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, to jednak rozpiętość cen, od ok. 250 zł, do ponad 5 tysięcy, potrafi przyprawić o zawrót głowy (w tym roku przygotowywaliśmy zresztą listę “Kask motocyklowy do 1000 zł. 3 propozycje”). Bardzo ważnym aspektem przy wyborze kasku jest materiał, z jakiego została wykonana skorupa. Najtańszym rozwiązaniem są skorupy wykonywane z termoplastu. Niestety ich właściwości w kwestii zdolności do pochłaniania energii są również najgorsze.

Dlatego warto, w miarę możliwości, pokusić się o wybór kasku, którego skorupa wykonana jest z kompozytu, to jest specjalnych włókien połączonych z odpowiednimi żywicami. Najczęstszym materiałem stosowanym do produkcji skorup kompozytowych są tzw. włókna szklane, ale też coraz częściej spotyka się hybrydowe rozwiązania, w których włókna szklane łączone są z innymi materiałami, jak włókna aramidowe (np. kevlar), a także włókna karbonowe. Pozwala to na poprawienie właściwości energochłonnych skorupy, a także obniżenie wagi kasku. Ceny kasków, których skorupy wykonane są z kompozytu, zaczynają się już w okolicach 500 zł. Jest to więc wydatek nieporównywalnie mniejszy do poważnych uszczerbków na zdrowiu, jakie mogą wystąpić przez brak odpowiedniej ochrony.

Rodzaje kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe możemy podzielić na otwarte (tzw. jety), integralne, szczękowe (z otwieraną częścią szczękową), off-roadowe, a także modularne (łączące właściwości kilku rodzajów kasków w jednym).

Kaski otwarte to typowo miejskie rozwiązania, które stosuje się głównie podczas jazdy na skuterze czy motocyklu klasycznym. Są lekkie, niewielkie (łatwo je schować w przestrzeni bagażowej pojazdu, lub nosić ze sobą) oraz wygodne. Zapewniają również największe pole widzenia. Występują w wersjach z krótkim lub długim wizjerem, chowaną blendą przeciwsłoneczną, a także (w najbardziej podstawowych wersjach) bez szyby. Wadą tego rozwiązania jest brak ochrony twarzy przed urazami podczas kolizji.

Kaski integralne (zwane również kaskami pełnymi) to rozwiązanie dedykowane do poruszania się z większymi prędkościami oraz dla osób, które bezpieczeństwo stawiają ponad wygodę użytkowania. Są zdecydowanie najbezpieczniejszą alternatywą. Stosowane są w sporcie, na torach wyścigowych czy podczas szybkiej turystyki. Mogą być wyposażone w blendę przeciwsłoneczną czy wydajną wentylację. Występują w wielu wariantach o bardziej sportowej bądź turystycznej orientacji. Do ich wad należą ograniczone pole widzenia czy niedostateczna wentylacja przy niższych prędkościach.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Kaski szczękowe to rozwinięcie rodziny kasków integralnych. To, co je wyróżnia, to otwierana szczęka, dzięki której udało się połączyć zalety kasków otwartych oraz integralnych. Ich wyposażenie potrafi być bardzo bogate, a użytkowane są głównie przez motocyklowych turystów. Do wad kasków szczękowych na pewno trzeba zaliczyć większą wagę, która jest efektem rozbudowanej konstrukcji, a także zwiększoną głośność w bardziej budżetowych propozycjach.

Kaski off-roadowe przeznaczone są do jazdy w terenie. Zazwyczaj nie posiadają wizjera – jego miejsce zajmują gogle. Są wyposażone w daszek chroniący przed błotem oraz słońcem, a także zapewniającą maksymalną wentylację przez mocno wysuniętą część szczękową. W wersjach terenowo-turystycznych (tzw. adventure) mogą posiadać wizjer, blendę przeciwsłoneczną, a także inne zwiększające wygodę podróżowania dodatki.

Najciekawsze, a także najbardziej uniwersalne propozycje, można znaleźć wśród kasków modularnych, których wypinane szczęki oraz dodatkowe akcesoria, jak doczepiany daszek czy inne wymienne elementy wyposażenia, pozwalają przekształcić jedną skorupę w niemal każdy rodzaj kasku. Rozwiązanie to ma jednak także swoje wady, gdyż łącząc poszczególne właściwości w jednym produkcie, nie da się uniknąć związanych z tym kompromisów. Ma także często wpływ na komfort, bo doczepiane akcesoria nie zawsze sprawdzają się tak dobrze, jak konstrukcja od podstaw stworzona z myślą o danym segmencie.

Normy bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kasku wybierze dla siebie początkujący motocyklista, najważniejszym parametrem sprzętu są posiadane certyfikaty. Do poruszania się na terenie Unii Europejskiej niezbędne jest, aby kask spełniał wymagania normy ECE 22-05. To pierwsze i podstawowe kryterium, które należy sprawdzić przed zakupem kasku. O spełnianiu norm informuje odpowiednia naklejka na skorupie oraz wszywka przy pasku mocującym kask na głowie.

Na szczęście minęły już czasy, gdy spora część oferowanych produktów pochodziła z niepewnych źródeł, z niewiadomą jakością i brakiem informacji o producencie. Niemniej zawsze należy zachować czujność w tej kwestii. Choćby dlatego, że nawet wyprodukowany przez znaną markę model kasku, może posiadać certyfikaty jedynie dla rynku amerykańskiego lub innych (DOT/SNELL). Takie kaski, mimo że spełniają bardziej rygorystyczne wymogi, nie są dopuszczone do poruszania się w nich na terenie Europy.

Wysoki standard oferują niezależne badania brytyjskiej organizacji SHARP, która realizuje testy maksymalnie zbliżone do warunków drogowych. SHARP pokazuje także, że nie zawsze występuje bezpośrednie powiązanie pomiędzy ceną, a bezpieczeństwem / jakością. Więcej można znaleźć TUTAJ.

Kask dla początkującego motocyklisty

Czy istnieje zatem złoty środek przy wyborze kasku dla początkującego motocyklisty? Dysponując niewielkim budżetem, warto zrezygnować z bogatego wyposażenia, a skupić się na zapewnianym bezpieczeństwie. Tutaj głównym faktorem jest rodzaj materiału użytego do wykonania skorupy i wyniki w niezależnych testach. Lepiej kupić kask kompozytowy bez blendy przeciwsłonecznej niż z blendą, ale z termoplastu.

Na pewno warto rozejrzeć się za produktem jednego z renomowanych i znanych na rynku wytwórców. Takie marki, jak HJC, Shark, Scorpion Exo czy Nolan, mają ogromne doświadczenie w produkcji kasków motocyklowych, a ich produkty dają duży poziom bezpieczeństwa i komfortu. Kask jednego z tych producentów to wydatek rzędu 500–1700 zł.

Oczywiście, jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, to warto zastanowić się nad produktami marek premium, takich jak Shoei, Schuberth czy Arai. W tym wypadku każdy aspekt stoi na najwyższym poziomie.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button