Aktualnie czytasz:
Ministerstwo Infrastruktury: Podwyżki na autostradzie A2 są nieuzasadnione
1

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oceniło, że podwyżka cen na autostradzie A2, zarządzanej przez spółkę Autostrada Wielkopolska, jest niezasadna. „Kierowcy za przejazd odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla muszą teraz zapłacić 40 gr za każdy kilometr. Dla porównania, na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA kierowcy płacą 10 gr za kilometr” – komentowało ministerstwo.

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, komentował wczorajsze (02.01) podwyżki cen na autostradzie A2. W opinii resortu są one nieuzasadnione, a sam resort przywołuje jako przykład autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Tam cena waha się w granicach 10 groszy / kilometr, a obecna cena na A2 to już 40 groszy / kilometr.

ZOBACZ TAKŻE: Od dzisiaj podwyżki na autostradzie A2. Najdroższa autostrada w Polsce idzie po rekord?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad negatywnie zaopiniowała wniosek koncesjonariusza w tej sprawie, niemniej – zgodnie z umową koncesyjną zawartą w 1997 r. – opinia ta nie jest wiążąca dla spółki – można przeczytać w komunikacie prasowym MIB publikowanym za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Rzeczniczka prasowa kierowanej przez rodzinę Kulczyk spółki Autostrada Wielkopolska już w trakcie informowania o podnoszeniu cen mówiła o tym, że A2 nie podlega dopłatom budżetowym, a podwyżki zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie i rozbudowę (co poniekąd reguluje umowa koncesyjna).

Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu – informowała rzeczniczka AW, p. Kwiatkowska.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Według umowy koncesyjnej wpływy z poboru opłat w pierwszej kolejności mają być przekazywana na utrzymanie nawierzchni, remonty, spłatę kredytów i rozbudowę obwodnicy Poznania.

Źródło: PAP
Foto: Archiwum

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • Paweł
    3 stycznia 2018 at 13:09

    Koszt przejazdu przez autostradę znacznie przekracza koszt paliwa dla motocykli i dla większości osobówek. Jeszcze chwila i wygonią swoich klientów. Przeciętny kierowca przejedzie bokiem. Zostaną desperaci z grubymi portfelami.