Zwolnij! Wilki! Nowe znaki stanęły przy drogach w woj. lubuskim

Nowe tablice w liczbie ośmiu sztuk stanęły przy drogach w lubuskich gminach Wymiarki, Przewóz i Gozdnica. Ich treść ma ostrzegać przed możliwością wtargnięcia wilków, których przybywa w tej okolicy, pod koła pojazdów.

- W latach 2014-2016 odnotowaliśmy dziewięć zgłoszeń dotyczących śmierci wilków na skutek ich kolizji z pojazdami. - mówi dla PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. - Należy jednak podkreślić, że z pewnością nie wszystkie informacje o kolizjach wilków do RDOŚ trafiają, a co za tym idzie, rzeczywista liczba potrąconych zwierząt może być znacznie wyższa - dodaje Bielewicz.

Szacowana liczba wilków bytujących na stałe w tych rejonach szacowana jest na 30 - 50 sztuk, które skupiają się w 8-9 watahach. Populacja powoli odradza się po tym jak w XX wieku została niemalże całkowicie wytępiona.

Przyrodnicy liczą na rozsądek kierowców, którzy widząc wizerunek wilka i dosyć ostrzy przekaz - ZWOLNIJ! WILKI! ograniczą prędkość i będą bardziej zwracać uwagę na okolice drogi.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Tablice zostały umiejscowione w miejscach przecinania się szlaków wędrówek wilczych rodzin z drogami. Jest to jeden z elementów czynnej ochrony tego gatunku.

W woj. lubuskim wilki występują w prawie wszystkich większych kompleksach leśnych. Są obecne w północnej części Borów Dolnośląskich, w Puszczy Rzepińskiej, w lasach Witnicko-Dębniańskich, w Puszczy Noteckiej oraz w Puszczy Drawskiej.

Inne publikacje na ten temat:

Ciekawostką jest to, że jak pokazały badania DNA lubuskie watahy założyły wilki, które przywędrowały tam z Niemiec oraz z Warmii i Mazur.

Wilk w Polsce jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, poza tym jego ochronę sankcjonuje prawo Unii Europejskiej. Nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt jest zabronione.

źródło: PAP

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button