Aktualnie czytasz:
Zwolnij! Wilki! Nowe znaki stanęły przy drogach w woj. lubuskim
0

Nowe tablice w liczbie ośmiu sztuk stanęły przy drogach w lubuskich gminach Wymiarki, Przewóz i Gozdnica. Ich treść ma ostrzegać przed możliwością wtargnięcia wilków, których przybywa w tej okolicy, pod koła pojazdów.

- W latach 2014-2016 odnotowaliśmy dziewięć zgłoszeń dotyczących śmierci wilków na skutek ich kolizji z pojazdami. - mówi dla PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. - Należy jednak podkreślić, że z pewnością nie wszystkie informacje o kolizjach wilków do RDOŚ trafiają, a co za tym idzie, rzeczywista liczba potrąconych zwierząt może być znacznie wyższa - dodaje Bielewicz.

Szacowana liczba wilków bytujących na stałe w tych rejonach szacowana jest na 30 - 50 sztuk, które skupiają się w 8-9 watahach. Populacja powoli odradza się po tym jak w XX wieku została niemalże całkowicie wytępiona.

Przyrodnicy liczą na rozsądek kierowców, którzy widząc wizerunek wilka i dosyć ostrzy przekaz - ZWOLNIJ! WILKI! ograniczą prędkość i będą bardziej zwracać uwagę na okolice drogi.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Tablice zostały umiejscowione w miejscach przecinania się szlaków wędrówek wilczych rodzin z drogami. Jest to jeden z elementów czynnej ochrony tego gatunku.

W woj. lubuskim wilki występują w prawie wszystkich większych kompleksach leśnych. Są obecne w północnej części Borów Dolnośląskich, w Puszczy Rzepińskiej, w lasach Witnicko-Dębniańskich, w Puszczy Noteckiej oraz w Puszczy Drawskiej.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Ciekawostką jest to, że jak pokazały badania DNA lubuskie watahy założyły wilki, które przywędrowały tam z Niemiec oraz z Warmii i Mazur.

Wilk w Polsce jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, poza tym jego ochronę sankcjonuje prawo Unii Europejskiej. Nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt jest zabronione.

źródło: PAP

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%