Aktualnie czytasz:
Zwolnij! Wilki! Nowe znaki stanęły przy drogach w woj. lubuskim
0

Nowe tablice w liczbie ośmiu sztuk stanęły przy drogach w lubuskich gminach Wymiarki, Przewóz i Gozdnica. Ich treść ma ostrzegać przed możliwością wtargnięcia wilków, których przybywa w tej okolicy, pod koła pojazdów.

– W latach 2014-2016 odnotowaliśmy dziewięć zgłoszeń dotyczących śmierci wilków na skutek ich kolizji z pojazdami. – mówi dla PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. – Należy jednak podkreślić, że z pewnością nie wszystkie informacje o kolizjach wilków do RDOŚ trafiają, a co za tym idzie, rzeczywista liczba potrąconych zwierząt może być znacznie wyższa – dodaje Bielewicz.

Szacowana liczba wilków bytujących na stałe w tych rejonach szacowana jest na 30 – 50 sztuk, które skupiają się w 8-9 watahach. Populacja powoli odradza się po tym jak w XX wieku została niemalże całkowicie wytępiona.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Przyrodnicy liczą na rozsądek kierowców, którzy widząc wizerunek wilka i dosyć ostrzy przekaz – ZWOLNIJ! WILKI! ograniczą prędkość i będą bardziej zwracać uwagę na okolice drogi.

Tablice zostały umiejscowione w miejscach przecinania się szlaków wędrówek wilczych rodzin z drogami. Jest to jeden z elementów czynnej ochrony tego gatunku.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

W woj. lubuskim wilki występują w prawie wszystkich większych kompleksach leśnych. Są obecne w północnej części Borów Dolnośląskich, w Puszczy Rzepińskiej, w lasach Witnicko-Dębniańskich, w Puszczy Noteckiej oraz w Puszczy Drawskiej.

Ciekawostką jest to, że jak pokazały badania DNA lubuskie watahy założyły wilki, które przywędrowały tam z Niemiec oraz z Warmii i Mazur.

Wilk w Polsce jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, poza tym jego ochronę sankcjonuje prawo Unii Europejskiej. Nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt jest zabronione.

źródło: PAP

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
100%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%