Gdzie trafią i czy będzie można kupić pojazdy zarekwirowane kierowcom za jazdę pod wpływem alkoholu?

Pod młotek je, a jak!

W skrócie
  • W kwestii nowych przepisów jest spory bałagan, ale wiadomo jaki los czeka pojazdy, wobec których orzeknięty zostanie przepadek
  • Wszystkie pojazdy trafią pod młotek!
  • Nowe przepisy weszły w życie 14 marca 2024 roku

Nie milkną echa wokół najnowszych przepisów, które w dniu wczorajszym weszły w życie i dotyczą konfiskaty pojazdów kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu. Okazało się jednak, że nowelizacja nie jest jeszcze w 100% gotowa, a rządzący chcą jeszcze w samych zapisach wprowadzić kilka istotnych zmian. Jaki los czeka pojazdy, wobec których orzeknięty zostanie przepadek?

Samą treść przepisów, a także problemy, które pojawiły się w momencie wprowadzania ich w życie z pewnością znacie, gdyż o wszystkich nowinkach w tym temacie na bieżąco mogliście przeczytać na łamach naszego portalu. Wszystko w kwestii zasadności, wyjątków, a także wymogów zostało już powiedziane, ale nadal nie brakuje pytań odnośnie przyszłości, która czekać będzie pojazdy zarekwirowane kierowcom za jazdę pod wpływem alkoholu. Czy będzie to idealny kąsek dla poszukiwaczy atrakcyjnych okazji? A może czeka jest smutny koniec na złomowisku?

Oszacowanie liczby pojazdów, które w ciągu roku zostaną zarekwirowane jest niezwykle ciężkie, bo z pewnością widmo przepadku może sprawić, że kierowcy celowo będą rezygnować z jazdy w stanie po spożyciu lub będąc pod wpływem alkoholu. Nie oznacza to jednak, że policyjne parkingi będą puste, gdyż tylko w 2022 roku policja ujawniła ponad 57 000 przypadków przestępstwa z art. 178a § 1 KK, czyli prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Najważniejsze informacje:

  1. Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu weszły w życie wczoraj, tj. 14 marca 2024 roku.
  2. Jaki los czeka pojazdy, wobec których orzeknięty zostanie przepadek?
  3. Mamy dobre wiadomości dla łowców okazji – trochę czujności i będzie można zakupić samochód lub motocykl poniżej ceny rynkowej.

Przeczytaj również:

Kompletny bałagan w najnowszych przepisach dotyczących konfiskaty pojazdu – prawo będzie martwe i wymaga kolejnej nowelizacji

Pojazdy trafią pod młotek!

Rozjaśnione również w końcu zostały przepisy, które dotyczyć będą samego przepadku pojazdu i regulować będą je zasady Kodeksu karnego wykonawczego oraz Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a to z kolei oznacza, że egzekucja prowadzona będzie przez naczelnika urzędu skarbowego. Natychmiast po uprawomocnieniu się wyroku sąd przesyła odpis lub wyciąg naczelnikowi, a ten może podjąć decyzję o sprzedaży, co ładnie nazwy się “spieniężeniem rzeczy ruchomych” na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dość prawniczego biadolenia – pojazdy, które zostaną zarekwirowane pijanym kierowcą będą mogły zatem trafić na aukcje. Licytacja odbywać będzie się na tej samej zasadzie jak chociażby ruchomości i nieruchomości, które odebrane zostały dłużnikom.

Gdzie znaleźć informacje o licytacjach?

Wszystkie informacje na temat licytacji przeprowadzanych przez Urząd Skarbowy dostępne są publicznie i znajdziemy je zarówno na stronach internetowych urzędów, ale również często pojawiają się w lokalnych mediach. Znajdziecie tam wszystkie informacje zarówno o pojeździe, jak i również możliwych oględzinach w wyznaczonej dacie. Aby wziąć udział w licytacji konieczne jest wpłacenie wadium w wysokości 1/10 ceny wywoławczej i posiadanie środków finansowych, które są równe co najmniej cenie wywołania. Aby licytacja się odbyła muszą wziąć w niej udział co najmniej dwie osoby i warto wiedzieć, że pierwsza licytacja rozpoczyna się od 3/4 szacunkowej wartości. Jeżeli podczas licytacji nie będzie chętnych na zakup to ogłoszony zostanie drugi termin i wówczas cena wywoławcza wyniesie zaledwie połowę szacowanej kwoty. To już jest niezła okazja na zakup pojazdu w bardzo korzystnej cenie.

Niechlubne pierwsze miejsce

Najnowsze przepisy weszły życie zaledwie wczoraj i już tego samego dnia pierwszy kierujący przekonał się w jaki sposób działają. Mężczyzna kierował mając ponad 3 promile alkoholu we krwi. W przypadku należącego do niego Volvo V40 z 2015 roku obligatoryjnie zostanie orzeknięty przepadek, a zaraz po uprawomocnieniu wyroku sądowego trafi na aukcję organizowaną przez lokalny urząd skarbowy.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button