Zmiany prawo jazdy 2021: Od dziś wchodzą nowe przepisy (lista zmian)

Choć tzw. pakiet deregulacyjny zawiera więcej zmian mających zostać wprowadzonych do ustawy Prawo o ruchu drogowym, to część z zapowiadanych od dłuższego czasu nowinek wchodzi w życie właśnie dziś. Jakie czekają nas zmiany w przepisach drogowych?

Pakiet deregulacyjny to długa lista zmian w Prawie o ruchu drogowym, jakie zapowiadane były już od 2018 roku. Potrzeba było aż dwóch lat by wprowadzić w życie część z nich. I tak z początkiem grudnia rusza moc prawna kilku z nich. Co się zmieniło?

od października 2018 roku nie ma już wymogu wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wszystko za sprawą systemu CEPiK 2.0. Oczywiście sprawa dotyczy pojazdu zarejestrowanego w kraju. Przy tej okazji nie zniesiono jednak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy w tym wykorzystamy wszystkie miejsca na pieczątki diagnostyczne. Teraz w końcu przepisy dorosły do naszych czasów. W przypadku zapełnienia dowodu, wystarczy posiadanie adnotacji dotyczącej dokonanego przeglądu i przekazanie jej kolejnemu właścicielowi przy odsprzedaży pojazdu, lub zabranie wraz z dowodem na wyjazd zagraniczny. Dzięki tej zmianie zaoszczędzimy czas oraz 71 zł i 50 groszy za wydanie nowego dokumentu.

Skończył się dowód rejestracyjny? Nie musisz wyrabiać nowego!

Od 4 grudnia wchodzi w życie także zmiana ułatwiająca zarejestrowanie pojazdu. Do tej pory należało się udać w tym celu do starostwa właściwego dla miejsca zameldowania. Dzięki wprowadzonym zmianom od dziś możemy zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. Zmiany te znoszą także problematykę związaną z transportem niezarejestrowanego, świeżo kupionego pojazdu. Jeśli kupujesz pojazd na drugim końcu kraju, to również w takiej sytuacji możesz zgłosić chęć rejestracji w odpowiednim dla miejsca zakupu urzędzie.

Kolejnym z ułatwień jest fakt, że od dziś, sprzedając pojazd za granicę, nie musisz go już samodzielnie wyrejestrowywać. Teraz starostwo zrobi to samodzielnie, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdy za granicę. Polacy zazwyczaj przywożą pojazdy, ale zdarza nam się róneiż je sprzedawać za granicę. To miłe ułatwienie dla takich osób.

w 2018 roku pomyślano w końcu o właścicielach pojazdów, które Polacy importują m.in z USA czy Japonii. Wprowadzono wtedy specjalne, mniejsze wersje tablic rejestracyjnych. Z racji mniejszej ilości znaków samych tablic jest po prostu mniej do rozdysponowania. Niestety właściciele pojazdów dostosowanych do europejskich tablic również składali wnioski o “krótkie blachy”, przez co szybko zaczęły się kończyć możliwości krótkich numerów. Teraz ma się to zmienić, a to za sprawą nowego zapisu w przepisach o tym, że “zabrania umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone; 3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.” Co to oznacza w praktyce? Masz wnękę na standardową tablicę, a jeździsz z krótką? Nie przejdziesz przeglądu. Dodatkowo, wszyscy garażowi “tunerzy” zmuszeni zostaną do mocowania tablic rejestracyjnych tam, gdzie ich miejsce, nie za przednią szybą.

Kolejną ze zmian, o której zrobiło się naprawdę głośno, jest fakt, że od jutra, tj. od 5 grudnia 2020 roku, każda osoba, która posiada polskie prawo jazdy, nie będzie musiała mieć przy sobie owego dokumentu podczas prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym. Będzie za to można wozić ze sobą elektroniczną wersję prawa jazdy w smartfonie, korzystając z przygotowanej przez rząd aplikacji mObywatel.

Prawo jazdy w telefonie: Jak zainstalować prawko na motocykl w aplikacji mObywatel?

 

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button