Kontrola drogowa 2020: Jakie zmiany po 1 lipca?

od 1 lipca 2020 weszły w życie zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli drogowej przez uprawnione do tego służby. Co się zmieniło i jak teraz może wyglądać sytuacja, po zatrzymaniu do rutynowej kontroli drogowej?

Dotychczas podczas kontroli drogowej, policjant, w celu weryfikacji stanu uprawnień ilości punktów karnych itp., kontaktował się z funkcjonariuszami w centrali i czekał na informacje zwrotne. Dopiero po sprawdzeniu stanu uprawnień kontrolowanego kierowcy w bazie, otrzymywał informacje zwrotne na temat uprawnień kierowcy. Od 1 lipca policja oraz inne służby uprawnione do kontroli, zyskały bezpośredni dostęp do danych o uprawnieniach kierowcy. Ma to pozwolić na szybszą weryfikację danych i tym samym usprawnić proces weryfikacji.

System w ramach wyszukania uprawnień kierowców udostępnia także komunikat o zakazie prowadzenia lub cofnięciu uprawnień dla kierowcy, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu oraz komunikat o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.

Nowa usługa pozwala oprócz tego na generowanie pliku pdf z zestawieniem wszystkich dostępnych danych w Centralnej Ewidencji Kierowców, co pozwoli na dopięcie pliku do akt sprawy związanej z kontrolowanym kierowcą.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button