
- Wjeżdżając a teren Czarnogóry lub Wielkiej Brytanii nie będzie już potrzebować Zielonej Karty
- Od 2 sierpnia 2021 wystarczy potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC
- Zielona karta nadal będzie obowiązywać w innych wyszczególnionych przez ubezpieczycieli krajach. Zmienia także swój kolor - na biały
Zarówno Wyspy Brytyjski, jak i bałkańska Czarnogóra, to kierunki, które warto obrać na celownik planując kolejną motocyklową wyprawę. Tym bardziej, że od 2 sierpnia 2021 weszły w życie nowe przepisy ułatwiające “papierologię” związaną z odwiedzaniem tych krajów. Co się zmieniło?
Od 2 sierpnia 2021 podróżujący do Czarnogóry oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie potrzebują już Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego. Wystarczy polskie OC. Komisja Europejska zatwierdziła uczestnictwo tych państw w Porozumieniu Wielostronnym.
Co to jest zielona karta?
Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy dla posiadacza pojazdu, potwierdzający, że jest on objęty ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju, w którym aktualnie przebywamy z naszym autem. Wydawana jest na życzenie jako dodatkowy dokument do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jak informuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Komisja Europejska opublikowała decyzję w sprawie stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2009/103/WE) w odniesieniu do kontroli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów silnikowych przebywających w Czarnogórze i Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Przeczytaj też:
Mandaty 2021: taryfikator punktów karnych znacznie bardziej surowy. Uważaj!
Zgodnie z tą decyzją od dnia 2 sierpnia 2021 r. państwa członkowskie:
- odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Czarnogóry, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii,
- odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii.
Na Wyspy Brytyjskie i do Czarnogóry bez zielonej karty
Decyzję można było podjąć dzięki podpisaniu przez Biura Narodowe państw Unii Europejskiej oraz Andory, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa aneksu do Porozumienia Wielostronnego, na mocy którego członkiem porozumienia stało się Biuro Narodowe Czarnogóry. W aneksie tym zawarto praktyczne ustalenia dotyczące zniesienia kontroli ubezpieczenia w odniesieniu do pojazdów normalnie przebywających na terytorium Czarnogóry i objętych postanowieniami Porozumienia.
Przeczytaj też:
Mandat z wakacji za granicą: płacić, czy nie płacić?
Jednocześnie w następstwie Brexitu Komisja Europejska notyfikowała dotychczasowe członkostwo Zjednoczonego Królestwa w Porozumieniu Wielostronnym. Ponieważ członkostwo w Porozumieniu Wielostronnym funkcjonuje na zasadzie wzajemności, zniesienie kontroli Zielonych Kart dotyczy również wjeżdżających na teren Czarnogóry oraz Zjednoczonego Królestwa.
Zielona karta już nie zielona?
Trzeba też pamiętać, że w Polsce od 1 lipca tego roku Zielone Karty zmieniły wygląd. Obowiązujące do tej pory certyfikaty w kolorze zielonym zostały zastąpione dokumentami w białym kolorze. Do końca bieżącego roku będą jednak wydawane karty zielone lub białe a dopiero od nowego roku wystawiane będą certyfikaty wyłącznie w kolorze białym. Zielona kartą utraci zatem swój atrybut, ale zwyczajowa nazwa dokumentu zapewne się nie zmieni.