Dostałeś mandat? Zapłacisz znacznie więcej niż na kwicie!

Już niebawem wysokość składki ubezpieczenia OC ma zacząć zależeć od otrzymanych mandatów

W skrócie
  • Jeśli dostaniesz mandat, to automatycznie wzrosną Ci także opłaty za ubezpieczenie OC
  • Składka będzie mogła wzrosnąć jedynie o kilkadziesiąt złotych ale też o 100% pierwotnej wartości

Rząd planuje w tym roku wiele zmian. Jedną z nich jest zwyżka składki obowiązkowego ubezpieczenia OC związana  z przyznanymi kierowcy mandatami i punktami karnymi. Jak dużo trzeba będzie zapłacić?

Każdy posiadacz motocykla, czy samochodu ma obowiązek wykupić dla niego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli jak się powszechnie mówi – OC. Brak tego ubezpieczenia czy spóźnienie się z wykupieniem polisy wiąże się z dużymi karami. To jednak nie koniec czarnych wizji, bo rząd planuje kolejne zmiany.

Opłata mandatu to nie koniec wydatków

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje nie tylko podniesienie kwot mandatów dla łamiących prawo kierowców, ale też udostępnienie danych dotyczących nałożonych mandatów i punktów karnych ubezpieczycielom po to, by móc lepiej oszacować ryzyko jakie wiąże się z polisą OC, a także by łamiący przepisy kierowcy za kolejny rok ubezpieczenia zapłacili więcej. Wszyscy jesteśmy ciekawi jak wysokie to będą zwyżki ale jak na razie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Według projektu nowelizacji przepisów dane, gromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców, będą przekazywane towarzystwom ubezpieczeniowym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Na stronie autokult.pl czytamy: “— Fundusz, według założeń projektu, ma pośredniczyć w dostępie do CEPiK dla ubezpieczycieli i miałby przekazywać im wspomniane dane. Z kolei ubezpieczyciel ma dostosować stawki ubezpieczeniowe do historii danego kierowcy, w tym do wykroczeń oraz otrzymanych punktów karnych. Ubezpieczyciel będzie miał obowiązek niezwłocznego usunięcia danych o punktach karnych kierowcy po zakończeniu oceny ryzyka, a więc i po zaoferowaniu danej ceny polisy komunikacyjnej – informuje Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.”

Zmiany zgodne z projektem nowelizacji przepisów mają wejść w życie z dniem 1 grudnia 2021 roku. Jest jednak kilka wyjątków od tej daty i jeden dotyczy udostępniania danych o mandatach i punktach karnych. Ta część zmian ma “wejść w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie, przekazywanie, gromadzenie i udostępnianie danych”. W związku z tym może to być data bardzo odległa od daty wprowadzenia pozostałych zmian.

Ile to będzie kosztowało?

By ustalić o ile wzrosną stawki ubezpieczenia OC Autokult.pl zapytał o to ubezpieczycieli:

“— Dostęp do takich danych z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości danego właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na atrakcyjniejsze stawki niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego. Trudno precyzyjnie prognozować, jak liczba przewinień w ruchu drogowym wpłynie na wysokość składki za polisę komunikacyjną. Ważny będzie bowiem również rodzaj przewinienia. Bez wątpienia największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach – mówi Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych Warta.”

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

“— Wpływ na składki będzie uzależniony przede wszystkim od rodzaju wykroczeń, a w mniejszym stopniu od ich liczby. Klient z jednym wykroczeniem za nieprawidłowe parkowanie raczej nie musi obawiać się wzrostu składek, natomiast recydywiści karani z powodu zbyt dużej prędkości, w szczególności w terenie zabudowanym czy w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, powinni oczekiwać wzrostów o co najmniej kilkadziesiąt procent – stwierdza Monika Leżyńska, dyrektor zarządzająca Pionu Rozwiązań dla Klienta Detalicznego Uniqa.”

Przeczytaj też:

Wybierasz się na motocyklową wycieczkę po ścianie wschodniej? Uważaj na stan wyjątkowy! Pojawiły się nowe znaki.

Wprowadzenie nowych przepisów będzie miało duży wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Będzie mogła ona wzrosnąć jedynie o kilkadziesiąt złotych ale też o 100% pierwotnej wartości. Czy to dużo? Każdy musi sobie na to odpowiedzieć sam. My mamy nadzieję, że będą to kolejne zmiany, które wpłyną korzystnie na bezpieczeństwo na naszych drogach. W praktyce jednak nie mozńa oprzeć się wrażeniu, że czarną dziurę budżetową łatamy po raz kolejny na wszelkie sposoby.

Wszystko wskazuje także na to, że jeśli posiadasz więcej pojazdów, to podniesienie składek OC  będzie dotyczyć ich wszystkich. Taka wizja sprawia, że odechciewa się jeździć.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button