Wybierasz się na motocyklową wycieczkę po ścianie wschodniej? Uważaj na stan wyjątkowy! Pojawiły się nowe znaki.

Jazda motocyklem dookoła Polski może być poważnie utrudniona na wschodniej ścianie

W skrócie
  • Stan wyjątkowy: co oznacza dla kierowców i czy warto pchać się w takie rejony?
  • Kierowców na rogatkach zatrzymuje policja często w towarzystwie straży granicznej, informując, że przekroczenie tego znaku przez nieuprawnione osoby, to złamanie zakazów, która wiąże się z odpowiedzialnością karną

Od 2 września na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego trwa stan wyjątkowy. Miał trwać 30 dni, ale 1 października zapadła decyzja w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Stan wyjątkowy nie może jednak trwać dłużej niż 60 dni. Co się zmienia dla kierowców na terenach objętych stanem wyjątkowym?

Co w przypadku jeśli chcemy wybrać się na motocyklową wycieczkę wschodnią granicą? Tymi obszarami prowadzi wiele lubianych przez motocyklistów tras. Trzeba niestety liczyć się z utrudnieniami.

Na wjeździe do 183 miejscowości województwa lubelskiego i podlaskiego zawisły wielkie białe tablice  – obszar objęty stanem wyjątkowym. Nie da się nie zauważyć, że dojeżdżamy do terenów objętych restrykcjami. Kierowców na rogatkach zatrzymuje policja często w towarzystwie straży granicznej, informując, że przekroczenie tego znaku przez nieuprawnione osoby, to złamanie zakazów, która wiąże się z odpowiedzialnością karną. Do strefy strzeżonej, po kontroli dokumentów i samochodu wjadą tylko mieszkańcy i osoby uprawnione.

Są jednak miejscowości przez które można przejechać bez kontroli.

Pod tablicą z nazwą Konstantynów również wisi tablica oznaczająca wjazd do strefy, jednak nikt tu nie kontroluje kierowców i swobodnie można przejechać drogą 811 przez wieś. Krótki odcinek tej drogi przechodzi tranzytem przez miejscowość. To popularna trasa z Białej Podlaskiej przez Sarnaki (mazowieckie) do Białegostoku (podlaskie). Objazd oznaczałby dla kierowców nadrobienie wielu kilometrów i stratę czasu.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Przeczytaj też:

MZ ETZ 250: najlepszy motocykl turystyczny? A czemu nie?!

Jak informuje oficer prasowy komendy miejskiej policji w Białej Podlaskiej komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla odcinkiem drogi 811 przez Konstantynów można przejechać gdyż nie leży ona w strefie strzeżonej, dodając, że tablice z informacjami o wjeździe do strefy zwisły na rogatkach każdej miejscowości która choćby częściowo znajduje się w tej strefie.

Tak więc przejazd jedną drogą w tej samej miejscowości jest możliwy , ale inną, czasem oddaloną o kilkaset metrów, już nie.

Salczyńska-Pyrchla zapewniła, że policjanci przez całą dobę pełnią służbę na wyznaczonych posterunkach prowadzących do strefy stanu wyjątkowego i informują podróżnych, gdzie się ona znajduje.

Na terenie obszaru strzeżonego jest jeszcze kilka innych dróg pozwalających na skrócenie sobie trasy, jednak o tym czy można będzie nimi przejechać by zaoszczędzić czas i kilometry decydują kontrolujący przejazd funkcjonariusze.

Przeczytaj też:

Yamaha XSR 125 2021: motocykl klasyczny, ale bardzo nie do końca! [film, cena, zdjęcia, dane techniczne]

Rządzący zapewniają, że restrykcje nie dotkną osób mieszkających na strzeżonym terenie, ich rodzin, rolników, czy uczniów dojeżdżających do szkół, mają natomiast znacznie ograniczyć dostęp do tych obszarów osobom obcym, niezamieszkałym na tym terenie.

Miejsce na uwadze obostrzenia, które mogą jeszcze trwać kilka tygodni, planując swoją wycieczkę motocyklową po wschodnich krańcach naszego kraju.

Pełen wykaz miejscowości objętych stanem wyjątkowym znajduje się na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button