Czy cyfrowe prawo jazdy będzie honorowane także w pozostałych krajach Unii Europejskiej?

Czy fizyczny dokument w końcu pójdzie w odstawkę?

W skrócie
  • Ruszył pilotażowy program, który już w niedalekiej przyszłości ma zastąpić fizyczny dokument prawa jazdy cyfrowym wtórnikiem
  • Aktualnie aplikacja mObywatel obowiązuje jedynie na terenie Polski, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem pojawi się europejska aplikacja, honorowana we wszystkich krajach UE
  • POTENTIAL - pierwsze testy tego programu zakończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku

Aplikacja mObywatel zbiera niezłe recenzje, a wszystko za sprawą zastąpienia fizycznych dokumentów przez prostą aplikację. Po raz pierwszy system ten pojawił się w 2017 roku, jednakże od niedawna kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie prawa jazdy, gdyż dokładnie taką samą moc prawną ma cyfrowy dokument.

Cieszy fakt, że od dłuższego czasu nasz portfel jest znacznie odchudzony i nie mówię w tym przypadku o środkach finansowych, a możliwości pozostawienia w domu fizycznych dokumentów. Państwowa aplikacja, w której znajdują się wszystkie najważniejsze materiały pozwala nam na korzystanie z nich niemalże w każdej sytuacji. Jest jednak jeden spory minus, który może być niezwykle trudny do rozwiązania. System o nazwie mObywatel obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju.

Wobec tego mądre głowy dwoją się i troją, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie tej sytuacji i wszystko wskazuje na to, że już niebawem aplikacja ta będzie również honorowana w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jak to będzie możliwe?

Najważniejsze informacje:

  1. Czy aplikacja mObywatel będzie w końcu honorowana również poza granicami Polski?
  2. Ruszył pilotażowy program o nazwie POTENTIAL, który ma umożliwić jazdę bez fizycznego prawa jazdy we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.
  3. Pierwsze testy mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku – kiedy nowe rozwiązanie wejdzie w życie?

Aplikacja mObywatel opiera się na bardzo prostych zasadach działania i zdecydowanie najtrudniejszym punktem będzie sama aktywacja, a zarazem potwierdzenie naszych danych. Możemy to zrobić zarówno w rekomendowanym punkcie, ale także za pomocą chociażby naszego konta w banku. Dalsze kroki to już jest łatwizna, gdyż za pomocą jednego kliknięcia dodajemy kolejne dokumenty. Prawo jazdy dodane w aplikacji mObywatel zastępuje nam zatem w każdym przypadku fizyczny dokument, ale dodatkowo od 7 sierpnia bieżącego roku została dodana nowa funkcja o nazwie “Tymczasowe prawo jazdy”. To spory ukłon w stronę świeżo upieczonych kierowców, którzy zaraz po zdanym egzaminie państwowym mogą wsiadać za kółko.

Polacy bardzo sprawnie zaczęli się posługiwać ową aplikacją, ale także przyzwyczaili się do już do korzyści, które niesie za sobą jej posiadanie. Wobec tego od dłuższego czasu pojawiały się już pierwsze sygnały, aby jej działalność została rozszerzona poza granice naszego kraju. Czas na dobre informacje – właśnie ruszył pilotażowy program o nazwie POTENTIAL, który początkowo umożliwi jazdę bez fizycznego dokumentu prawa jazdy w 20 krajach członkowskich, jednakże w przyszłości obejmie wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Zasada działania będzie bardzo prosta – za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji wygenerujemy specjalny kod QR, który może zostać zeskanowany przez służby w danym kraju. Funkcjonariusze otrzymają wówczas wgląd do wszystkich naszych danych, wobec tego nie będzie już potrzeby posiadania fizycznych dokumentów.

To zdecydowanie aktualizacja, której potrzebują kierowcy często przekraczający granicę. W dobie dzisiejszych kradzieży kieszonkowych bardzo łatwo jest pozbyć się portfela z całą zawartością i nie będzie to jedyny problem, gdyż dodatkowo czeka na kilka opłat i wizyt w urzędzie, aby ponownie wyrobić wtórniki. Niestety nie znamy jeszcze daty wprowadzenia owego rozwiązania w życie, jednakże pierwsze testy pilotażowego programu mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Z pewnością to właśnie od nich zależy w dużej mierze data oficjalnego obowiązywania we wszystkich krajach UE.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button