Punkty karne i prawo jazdy w telefonie? Ruszają testy aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel ma służyć m. in. do elektronicznego przechowywania naszych dokumentów oraz informacji potrzebnych dla identyfikacji. Dzięki niej wystarczy mieć przy sobie telefon, z którym większość z nas się nie rozstaje, by mieć dostęp do swoich dokumentów i uprawnień. Kiedy nowa apka zostanie oddana do użytku obywatelom?

Właśnie ruszyły testy stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacji dla systemu Android. W dalszym kroku, a ma to się stać podobno w czasie wakacji, oddana do testów ma zostać wersja dla systemu iOS.
Aplikacja ma na razie pozwolić na odczytanie informacji o stanie punktów karnych oraz przechowywanie elektronicznej wersji prawa jazdy. Zmiany w prawie drogowym mają pozwolić na to, by kierowca nie musiał w ogóle legitymować się swoimi uprawnieniami. Dane o nich mają zostać dopisane do bazy CEPiK. Jednak póki to wejdzie w życie, a stać się może najwcześniej pod koniec tego roku, będzie trzeba mieć przy sobie potwierdzenie uprawnień w postaci fizycznego dokumentu, lub właśnie jego elektronicznej wersji w aplikacji mObywatel. Poza tym nasze uprawnienia mogą się przydać nie tylko podczas kontroli policji, lecz np. gdy będziemy chcieli skorzystać z jazd testowych w jednym z salonów motocyklowych.

Podczas ostatniej konferencji ministerstwo poinformowało o zakończeniu zamkniętych testów funkcjonalności aplikacji, teraz czas na kolejny etap. Oprócz wspominanej już wersji elektronicznej prawa jazdy, w aplikacji będzie można sprawdzić stan punktów karnych oraz pojawią się także informacje na temat wykroczenia za jakie zostały przyznane, wraz z miejscem zdarzenia i czasem oraz podstawą prawną do naliczenia punktów. Czas na aktualizacje tych danych ma wynosić maksymalnie 24 godziny.

 

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

Kiedy aplikacja trafi do użytku?

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy przygotowana zostanie gotowa wersję aplikacji do użytku dla systemu Android. Powinna więc jeszcze w te wakacje trafić do sklepu Google Play.

Inne publikacje na ten temat:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button