Punkty karne i prawo jazdy w telefonie? Ruszają testy aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel ma służyć m. in. do elektronicznego przechowywania naszych dokumentów oraz informacji potrzebnych dla identyfikacji. Dzięki niej wystarczy mieć przy sobie telefon, z którym większość z nas się nie rozstaje, by mieć dostęp do swoich dokumentów i uprawnień. Kiedy nowa apka zostanie oddana do użytku obywatelom?

Właśnie ruszyły testy stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacji dla systemu Android. W dalszym kroku, a ma to się stać podobno w czasie wakacji, oddana do testów ma zostać wersja dla systemu iOS.
Aplikacja ma na razie pozwolić na odczytanie informacji o stanie punktów karnych oraz przechowywanie elektronicznej wersji prawa jazdy. Zmiany w prawie drogowym mają pozwolić na to, by kierowca nie musiał w ogóle legitymować się swoimi uprawnieniami. Dane o nich mają zostać dopisane do bazy CEPiK. Jednak póki to wejdzie w życie, a stać się może najwcześniej pod koniec tego roku, będzie trzeba mieć przy sobie potwierdzenie uprawnień w postaci fizycznego dokumentu, lub właśnie jego elektronicznej wersji w aplikacji mObywatel. Poza tym nasze uprawnienia mogą się przydać nie tylko podczas kontroli policji, lecz np. gdy będziemy chcieli skorzystać z jazd testowych w jednym z salonów motocyklowych.

Podczas ostatniej konferencji ministerstwo poinformowało o zakończeniu zamkniętych testów funkcjonalności aplikacji, teraz czas na kolejny etap. Oprócz wspominanej już wersji elektronicznej prawa jazdy, w aplikacji będzie można sprawdzić stan punktów karnych oraz pojawią się także informacje na temat wykroczenia za jakie zostały przyznane, wraz z miejscem zdarzenia i czasem oraz podstawą prawną do naliczenia punktów. Czas na aktualizacje tych danych ma wynosić maksymalnie 24 godziny.

 

Kiedy aplikacja trafi do użytku?

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy przygotowana zostanie gotowa wersję aplikacji do użytku dla systemu Android. Powinna więc jeszcze w te wakacje trafić do sklepu Google Play.

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button