Motocyklowa drogówka już rozpoczęła sezon! Czas na nas?

Mamy nadzieję, że te słowa nie będą falstartem, ale coraz śmielej możemy mówić, że wiosna już za pasem, a to oznacza początek sezonu motocyklowego – również dla policji.

Pierwsi na motocyklach pojawili się funkcjonariusze z  powiatu rybnickiego. Niebawem do kolegów dołączą inni funkcjonariusze policji oraz ITD, a my w związku z tym postanowiliśmy przypomnieć o kilku sprawach, które powinny spowodować, że funkcjonariusze będą mieli mniej pracy – lepiej zbijać piątki, niż podpisywać druki z mandatem.

Początek sezonu. Uważaj podwójnie!

Sytuacja związana z rozprzestrzeniającą epidemią koronawirusa wręcz służy wyjazdom motocyklowym – na jednośladach spędzamy czas w odosobnieniu, na głowie mamy kask, oddychamy świeżym (oby) powietrzem i przede wszystkim możemy oderwać się od ciężkiej w ostatnim czasie rzeczywistości. Poza tym, dzięki motocyklom unikamy komunikacji publicznej, a to bardzo ważny argument za tym żeby się ‘”przewietrzyć”.

Z kolei początek sezonu to bardzo newralgiczny czas dla wszystkich fanów jednośladów – drogi często jeszcze nie są przygotowane na naszą obecność, a po długim przestoju możemy czuć się nieco “spięci”, ale spokojnie, szybko się rozluźnimy – wystarczy kilka kilometrów i parę ćwiczeń. Nie zapominajmy jednak o rozważnej jeździe – dajmy trochę czasu innym uczestnikom ruchu na przyzwyczajenie się do naszej obecności na drogach – to bardzo istotne.

policja na motocyklach już na drogach

Zanim jednak wyjedziecie na drogi (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), upewnijcie się, że Wasz motocykl jest sprawny technicznie oraz posiada ważny przegląd oraz ubezpieczenie OC – patrole drogówki (nie tylko motocyklowej) będą szczegółowo weryfikować w ciągu kolejnych dni tego typu dokumenty. Łatwo jest zapomnieć i nie sprawdzić dokumentów, tym bardziej, że od jakiegoś czasu obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego wykupienie ubezpieczenia OC jest zniesiony.

Policyjne motocykle zostały już przygotowane do sezonu i rozpoczęły patrole. Można je zobaczyć na drogach całego powiatu rybnickiego. Przez okres kiedy pozwoli na to pogoda, policyjni motocykliści pilnować będą naszego bezpieczeństwa oraz reagować na kierowców poruszających się jednośladami.

-czytamy na stronie policji.

Jak bezpiecznie rozpocząć sezon?

W tym przypadku najważniejszy jest stan techniczny motocykla. Zanim wyjedziemy na drogi publiczne, sprawdźmy stan ogumienia oraz ciśnienie powietrza w oponach, poziom płynów, stan oleju w silniku, sprawność układu hamownia oraz zawieszenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na lagi przednie: w tym celu należy wcisnąć przedni hamulec i kilkukrotnie docisnąć przednie zawieszenie, tak aby rury zawieszenia miały okazję “popracować”, dzięki temu zobaczymy czy ze środka nie wydobywa się olej – taka z pozoru niegroźna sytuacja może spowodować, że olej z zawieszenia spłynie wprost do zacisku hamulcowego, a to już najprostsza droga do wpędzenia się w ogromne kłopoty. Nie zapominamy o kontroli świateł. Całość zajmie nam kilka minut, a dzięki temu będziemy mieli pewność, że stan naszego motocykla pozwala na bezpieczną jazdę i nie dostaniemy mandatu za spaloną żarówkę czy łyse opony.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Policjanci apelują do kierowców o rozwagę podczas jazdy. Te słowa dotyczą zarówno motocyklistów, jak również kierujących innymi pojazdami. Wszystkim podróżującym życzymy przede wszystkim takiej samej ilości powrotów, co wyjazdów.

– Czytamy dalej na stronie policji i przyłączamy się do tego apelu.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. yanosik i jazda. Oni teraz mają inne zadania, nie będa sie skupiać aż tak na kontrolowaniu ulic. Grunt to jednak rozwaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button