- Rozpoczeły się pilotażowe testy transgranicznego prawa jazdy
- Najnowsza aplikacja, w której będą cyfrowe dokumenty będzie działać na terenie całej UE
- Wspólny system punktów karnych, jednolite kary dla kierowców i cyfrowe dokumenty - Unia Europejska pracuje nad zmianami
Aplikacja mObywatel zbiera bardzo dobre opinie, a jej obecność na rynku stała się już dla nas nieodłącznym elementem. Ten elektroniczny portfel stał się już niemalże pełnoprawnym dokumentem, dzięki któremu w wielu kluczowych instytucjach możemy się nim posługiwać i nie jesteśmy już zmuszeni posiadać przy sobie fizycznych dokumentów.
MObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji), która oferuje cyfrowe wersje najważniejszych dokumentów. Do jej założenia niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. System ten dostępny jest dla posiadaczy telefonów z systemem Android od 29 października 2017 roku, natomiast dla właścicieli urządzeń Apple od 31 stycznia 2018 roku.
Większość obywateli zdecydowanie zadowolonych jest z samej zasady działania rządowej aplikacji, która oferuje niesamowitą wygodę podczas załatwiania urzędowych spraw. Cyfrowe dokumenty są traktowane na równi z fizycznymi, dlatego od dłuższego czasu kierowcy nie muszą posiadać już przy sobie standardowego prawa jazdy, gdyż policja uznaje również dokument uprawniający do kierowania pojazdami, który posiadamy w aplikacji mObywatel.
Najważniejsze informacje:
- Unia Europejska szykuje jeszcze bardziej rozwiniętą aplikację dla mieszkańców wszystkich krajów członkowskich, która będzie działać na podobnej zasadzie jak nasz rodzimy mObywatel.
- Prawo jazdy w telefonie, dodatkowo wspólne punkty karne i jeden taryfikator – czas na zmiany.
- Rozpoczął się program pilotażowy. Ministerstwo Cyfryzacji szuka chętnych firm do współpracy w fazie testów.
Oczywiście aplikacja ta posiada więcej funkcji i możemy znaleźć w niej dokumenty takie jak:
- mTożsamość – dane obywatela zgodne z dowodem osobistym pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL,
- mLegitymacja – legitymacja szkolna oraz studencka,
- mPrawo jazdy – odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów pobrane z Centralnej Ewidencji Kierowców,
- mPojazd – zbiór informacji dotyczących pojazdu, takich jak: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenia OC,
- eRecepta – podgląd wystawionych elektronicznych recept (w tym kodu numerycznego i QR do ich realizacji). Aplikacja mObywatel umożliwia realizację recept z zachowaniem większej prywatności, bez podawania numeru PESEL i kodu PIN (farmaceuta skanuje okazany kod QR),
- Europejskie potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19 (tzw. paszport covidowy),
- a także chociażby informacje o liczbie punktów karnych oraz dacie ich ważności.
My jednak po raz kolejny skupimy się na cyfrowym prawie jazdy, którego zakres obowiązywania może już niebawem zwiększyć się do wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. To właśnie UE od dłuższego czasu chce wprowadzić zupełnie nowy system, który byłby niejako odwzorowaniem naszego rodzimego mObywatela. W założeniu nie jest jedynie dodanie cyfrowego dokumentu prawa jazdy, ale także dowodu osobistego czy e-recepty. Dodatkowo stworzenie cyfrowego portfela ma na celu znacznie odciążyć pracę administracji zajmującej się wydawaniem, wymianą i odnawianiem tych dokumentów.
O tym, że Unia Europejska od dłuższego czasu pracuje już nad ogólnodostępnym cyfrowym portfelem wiemy już od dawna i z pewnością pojawienie się takiej aplikacji spodobałoby się zarówno kierowcom zawodowym, jak i podróżnikom, którzy często przekraczają granice. Z pewnością byłoby to spore ułatwienie, jednakże podczas każdorazowej wyprawy trzeba byłoby bardzo skrupulatnie wytyczać trasę, aby chociażby nie przejechać nawet kawałka przez Szwajcarię, która nie jest krajem członkowskim.
Samo prawo jazdy to oczywiście wierzchołek góry lodowej, a także możliwości, które będzie posiadała unijna aplikacja. Władze pracują również nad jednakowym systemem karania kierowców oraz wspólnym taryfikatorze, dzięki któremu w każdym państwie członkowskim obowiązywałyby te same zasady. Ułatwiłoby to również wymianę informacji pomiędzy służbami wszystkich krajów sprawiając, że ściganie piratów drogowych byłoby znacznie prostsze. Dodatkowo w końcu udałoby się zakończyć sytuację bardzo powszechną, w której kierowca w jednym kraju nie może korzystać z pojazdów mechanicznych, a w innym już tak. Aktualnie dokument prawa jazdy zatrzymywany jest jedynie w kraju, w którym został wydany.
Polska jest jednym z uczestników projektu pilotażowego, w którym bierze udział ponad 140 podmiotów z 19 krajów UE oraz z Ukrainy, wobec tego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca przede wszystkim firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów do wzięcia udziału w pilotażu.
Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się oficjalny komunikat, który zachęca do wzięcia udziału w fazie testów:
Zachęcamy wypożyczalnie aut do dołączenia do testów planowanego rozwiązania. Celem działań jest wypracowanie transgranicznego prawa jazdy, które będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Elektroniczne prawo jazdy jest jednym z sześciu przypadków użycia w pilotażu cyfrowego Europejskiego portfela tożsamości.
Konsorcjum składa się z 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy, a jego celem w ramach Large Scale Pilot jest wdrożenie pilotażowego transgranicznego portfela cyfrowego.
Dlaczego warto dołączyć?
– bezpieczne rozwiązanie
– możliwość obsługi klientów zagranicznych – szybko i wygodnie
– dołączysz do liderów innowacji
UWAGA! Przedłużamy termin i zmieniamy adres do nadsyłania zgłoszeń! Prosimy o przesłanie zgłoszenia do 30 listopada br. na adres: [email protected]. Pilotaż rozpoczął się w czerwcu 2023 i potrwa do kwietnia 2025 roku. W ramach projektu zaplanowano pilotażowe przetestowanie portfela w 6 przypadkach użycia: dostęp do e-usług rządowych, otwarcie rachunku bankowego, rejestracja karty SIM, mobilne prawo jazdy, podpis elektroniczny, e-recepty.