Nowa funkcja w mObywatelu dla kierowców – oby nie przydała się nikomu z nas

Brakowało tego rozwiązania...

W skrócie
  • W 2024 roku szykuje się sporo zmian i nowych funkcji w aplikacji mObywatel
  • Aż dziesięć nowych usług i pięć nowych dokumentów
  • Kierowcy z pewnością docenią wprowadzenie modułu o nazwie "Stłuczka"

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie zapowiedziało cały szereg najnowszych aktualizacji, które już niebawem pojawią się w rządowej aplikacji o nazwie mObywatel. Wśród nich znalazła się również jedna pozycja, która szczególnie powinna spodobać się wszystkim aktywnym kierowcom. Życzę wam jednak żebyście nie musieli z niej korzystać.

Resort Cyfryzacji pokłada ogromne nadzieje w rządowej aplikacji, jednakże należy również zauważyć, że zdecydowanie spodobała się ona również obywatelom, którzy chętnie instalują ją w swoich telefonach i tym samym korzystają z jej dobroci. Wymagania użytkowników jednak systematycznie rosną, a spełnić je ma duża aktualizacja oprogramowania, które nie tylko poprawi płynność działania samego systemu, ale wprowadzi również sporo zupełnie nowych funkcji.

Pojawienie się nowych modułów zapowiedział we wtorek wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, który wśród nowych funkcji wymienił również jedną, która szczególnie powinna spodobać się wszystkim zmotoryzowanym. Już niebawem przy użyciu aplikacji mObywatel będzie można wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Rok 2024 będzie jednak zdecydowanie przełomowy, gdyż podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii resort zapowiedział aż dziesięć nowych usług i pięć nowych dokumentów, które pojawią się w aplikacji.

Najważniejsze informacje:

  1. W 2024 roku pojawi się sporo nowości w aplikacji mObywatel – jedna z nich skierowana jest do kierowców.
  2. Do aplikacji zostanie dodany moduł o nazwie “Stłuczka”, który zawierał będzie interaktywny dokument pozwalający na sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej.
  3. W bieżącym roku Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić dziesięć nowych usług i pięć nowych dokumentów.

Przeczytaj również:

Ruszyły testy transgranicznego prawa jazdy obowiązującego w UE

Dla kierowców zdecydowanie najważniejsze będzie dodanie nowego modułu o nazwie “Stłuczka”, dzięki któremu zmotoryzowani nie będą musieli już wozić ze sobą w schowku oświadczenia oraz długopisu, co niemożliwe wręcz było w przypadku motocyklistów. Wszystkie sprawy w przypadku najprostszych kolizji, w których wina sprawcy jest łatwa do określenia będzie można załatwić za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Dodanie nowego modułu sprawi, że kierowcy uczestniczący w zdarzeniu drogowym będą mogli sporządzić pełny i przede wszystkim wiążący protokół z poziomu swojego telefonu.

– W aplikacji mObywatel pojawią się kolejne usługi. Chodzi o moduł “stłuczka”, czyli wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego oraz moduł dla przedsiębiorców – moja firma, gdzie będzie można gromadzić dane dotyczące działalności gospodarczej i informacje o zarejestrowanej firmie. Moduł “stłuczka” pozwoli nie sięgać po papiery i będzie pomagał uczestnikom zdarzenia drogowego, w momencie, kiedy sprawa nie budzi większych wątpliwości, na sporządzenie tego protokołu właśnie przez mObywatela. – powiedział podczas posiedzenia nowy wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka.

Dokładne działanie nowego modułu nie zostało jeszcze wyjaśnione, ale najprawdopodobniej będzie to interaktywny dokument, w którym zarówno sprawca, jak i uczestnik kolizji będą mogli uzupełnić swoje dane, a także informacje o pojeździe, numer polisy lub załączyć poglądowe zdjęcia. To prosty i skuteczny sposób, aby kilka chwil po zdarzeniu przesłać niezbędna dokumentację do ubezpieczyciela, ale również mieć pewność, że druga strona także dopełniła wszystkich formalności.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Oprócz dodania nowej funkcji przydanej dla kierowców pojawią się także inne usługi oraz dokumenty:

  • Twoje sprawy – sprawdzanie statusu spraw administracyjnych.
  • Dane kontaktowe – edytowanie danych zgromadzonych w Rejestrze Danych Kontaktowych.
  • Zarządzanie dowodem osobistym – zawieszanie, odwieszanie i unieważnianie dowodu osobistego.
  • Trzy nowe usługi dotyczące eDowodu: podpisywanie plików PDF, wdrożenie zakresu aplikacji eDO App służącej do weryfikacji danych, skrzynka eDoręczeń do komunikacji z urzędami.
  • Dodanie 11 nowych wniosków E-usługi.
  • Integracja dotycząca podpisywania dokumentów Profilem Zaufanym.
  • Urząd Skarbowy – dodanie trzech nowych wniosków.
  • Rozwój powiadomień push.
  • Moje dzieci – dodawanie danych dzieci z baz danych PESEL, RDO i RDP.

Czy rozbudowa i modernizacji mObywatela jest potrzebna? Wszystko wskazuje na to, że zdecydowanie tak. Od momentu pojawienia się aplikacji została ona pobrana już ponad 16 milionów razy, a większość użytkowników aktywnie z niej korzysta. Pojawiające się co rusz nowe funkcje sprawiają, że z perspektywy telefonu komórkowego nie tylko możemy załatwić sporo spraw urzędowych, ale pozwala nam ona przede wszystkim na pozostawienie sporej liczby dokumentów w domu. Planowana data wprowadzenia szeregu nowości nie została jeszcze podana.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button